Rok szkolny 2011/2012


22.06.2011r. Po 295 dniach dobrnęliśmy do końca roku szkolnego 2010 – 2011. Pora więc na krótkie podsumowanie wyników. W klasach I – III wszyscy uczniowie są promowani do klasy programowo wyższej, a ok. 29% wyróżnia się w nauce. W klasach starszych ok. 20% tej grupy wiekowej osiągnęło średnią ponad 4,75. Wszyscy uczniowie uzyskali promocję, a w klasach VI – ukończyli szkołę. Nagrodę Dyrektora Szkoły  dla najlepszego absolwenta przyznano Adriannie Dudek (kl. VIb), a Nagrodę Rady Rodziców otrzymała Weronika Krawczyk (kl. VIc). Obydwie uczennice na miejskiej uroczystości zakończenia roku szkolnego, którą tym razem przygotowała Szkoła Podstawowa nr 13, otrzymały od Prezydenta Miasta Pabianic nagrody książkowe. Najwyższą średnią ocen uzyskała klasa Vc (wychowawca – p. Sylwia Łaguniak) – 4,42. Przed  nami  kilka tygodni zasłużonego wypoczynku i od   1 września rozpoczynamy kolejny rok szkolny. Bezpiecznych, zdrowych i atrakcyjnych wakacji!


20.06.2011r.  No,  i stało się… Po latach sukcesów (w końcu mija już szósty rok istnienia) aktorzy Nauczycielskiego Amatorskiego Szkolnego Teatru „BELFER” postanowili porzucić parkiet szkolnej sali gimnastycznej oraz miejską scenę gościnnego Ośrodka Kultury i zaprezentować  swoje talenty w filmowym wydaniu. Magiczne słowo: „casting” niejednemu zawróciło  głowie. Perspektywa kariery, popularność, sława i pieniądze, wstąpienie do grona  celebrytów… To kusi, wabi i nęci. Ogłoszony nabór do realizowanej właśnie filmowej wersji „Czerwonego kapturka” zwabił „Belfrów”, którzy stanęli w szranki aktorskiej rywalizacji.  Ich popisy przyniosły efekt i cały zespół został zaangażowany do kręcenia filmu. Jego produkcja poszła niespodziewanie gładko, niewątpliwie dzięki scenicznemu doświadczeniu aktorów. Nietrudno było przewidzieć międzynarodowe sukcesy na zagranicznych festiwalach. Takiej interpretacji bajki nikt jeszcze nie stworzył. Ale przecież odtwórcy głównych ról to w pierwszej kolejności NAUCZYCIELE, więc nie zachłysnęli się tym nowym dla nich światem zrealizowanych fantazji. I po powrocie z kolejnego festiwalu…

Oto w dużym skrócie treść dzisiejszego spektaklu, w którym po raz pierwszy bierze udział Uczniowski Teatr „Żak” – grupa, która pracuje już trzeci rok, tym razem próbuje swoich sił w dorosłej sztuce. Dla dzieci jest to niewątpliwie ogromne przeżycie i wyzwanie. Ale radzą sobie z nim doskonale, o czym mogliśmy przekonać się w dniu 20 czerwca. Teatry „BELFER” i „ŻAK” dwukrotnie wystąpiły na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury dla uczniów, rodziców i zaproszonych gości. Widownia wypełniona po brzegi z entuzjazmem podziwiała aktorskie talenty uczniów i nauczycieli. Jesienią będą wprawdzie przymiarki do kolejnej inscenizacji, jednak sztuka pt. „Belfer story”, w której bohaterowie grają… siebie, będzie niewątpliwie wystawiona również dla zaprzyjaźnionych szkół i przedszkoli. Już teraz zapraszamy!


14.06.2011r. W hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbył się wielki i doskonale zorganizowany  finał Miejskiej Ligii BRD, którą w tym roku szkolnym koordynowali wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 – p. Angelika Ziółkowska – Michułka oraz nauczyciel matematyki Szkoły Podstawowej nr 5, p. Janusz Koźlenko. W ostatniej konkurencji – turnieju wiedzy i umiejętności z zakresu BRD, wzięło udział siedem zespołów szkół podstawowych. Jury, któremu przewodniczyła p. Małgorzata Biegajło, Zastępca Prezydenta Miasta, najwyżej oceniło drużynę uczniów klas czwartych naszej szkoły. Zdobyte „małe” punkty wzbogaciły konto szkoły w podsumowaniu całorocznej pracy w ramach Ligii. Największe uznanie zyskała także wystawa, prezentująca nasz dorobek, na której ogromne wrażenie robiła makieta szkoły i jej okolic, przygotowana przez nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej, p. Henryka Kurasiewicza, prezentacja dokonań szkoły i makieta opracowana pod kierunkiem p. Ewy Owsik i Joanny Pacześ - Andrzejewskiej, a także gra edukacyjna, wykonana przez uczniów klasy III b pod opieką, p. Renaty Adler oraz prezentacja multimedialna opracowana przez p. Janusza Koźlenko. Pani Prezydent wręczyła karty rowerowe uczniom, którzy najlepiej zdali egzaminy teoretyczne i praktyczne. Wszystkie te elementy przyczyniły się do zwycięstwa naszej „Piątki” w podsumowaniu programu Miejskiej Ligii BRD i zdobycia Pucharu Przechodniego. Serdeczne podziękowanie dla Uczniów i Nauczycieli , którzy zaangażowali się w realizację tego programu i gratulacje z okazji zwycięstwa.

Jerzy Kaczmarek


3.06.2011r. Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 im. Grzegorza Piramowicza w Pabianicach ogłasza w dniu 3 czerwca 2011r. roku otwarty konkurs ofert na dzierżawę pomieszczeń kuchni i stołówki szkolnej przy SP 5 zlokalizowanej przy ul. Zamkowej 65.

Dokumenty do pobrania: REGULAMIN, SZCZEGÓŁY OFERTY, WNIOSEK


1.06.2011r. Po raz trzeci w trzynastoletniej historii „GIMNAZJADY” zespół naszej szkoły zwyciężył w zmaganiach uczniów klas szóstych, organizowanych przez nauczycieli i dyrekcję szkoły we współpracy ze Szkołami Podstawowymi nr 1, nr 9 i nr 13. Była to  kolejna udana impreza zorganizowana z okazji Dnia Dziecka w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji . Jak zawsze wypełniona po brzegi widownia gorąco dopingowała swoich zawodników. Imprezę otworzył Prezydent Miasta, p. Zbigniew Dychto, a Wydział Edukacji, Kultury i Zdrowia reprezentował jego Naczelnik, p. Waldemar Boryń. Ta drogą mam zaszczyt podziękować Wszystkim Nauczycielom, którzy brali udział w przygotowaniu i przeprowadzeniu tej zabawy.

Jerzy Kaczmarek


20.05.2011r. Kolejny sukces p. Wojciecha Woźniaka i jego wychowanków. W  eliminacjach miejskich  czwórboju lekkoatletycznego  nasi zawodnicy z ogromną przewagą pokonali SP 17 i SP 14. Indywidualnie Piotr Owczarek zwyciężył w trzech konkurencjach  i stanął na najwyższym podium klasyfikacji końcowej, a Daniel Pikula - trzykrotnie drugi i raz trzeci – był jego najgroźniejszym rywalem – zajął drugie miejsce. W kolejnych – powiatowych eliminacjach chłopcy ponownie nie mieli sobie równych i jako Mistrzowie Powiatu bez problemu zakwalifikowali się do zawodów rejonowych. Tutaj konkurencja była znacznie większa, tym bardziej, że walczyły zespoły szkół sportowych. Nasi zawodnicy jednak w kilku konkurencjach pobili swoje życiowe rekordy i choćby ten fakt świadczy o tym, iż dali z siebie wszystko. Panu Wojciechowi dziękuję i gratuluję kolejnego w tym roku tak znaczącego osiągnięcia (trzeci już udział w zawodach rejonowych), a  zawodnikom składam serdeczne gratulacje i życzenia wielu sportowych sukcesów w Gimnazjum.

Jerzy Kaczmarek


11.05.2011r. Przenikliwy sygnał syreny alarmowej zelektryzował przechodniów, którzy z niepokojem obserwowali wjeżdżające na boisko szkoły pojazdy bojowe Straży Pożarnej. Kilka minut wcześniej w budynku rozległy się trzy dzwonki, a po chwili uczniowie pod opieką nauczycieli w zorganizowanych grupach opuścili pracownie i zgromadzili się poza płytą boiska.


3.05.2011r. W dniu święta z okazji 220 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczniowie i nauczyciele naszej szkoły reprezentowali szkoły podstawowe na uroczystościach miejskich, które tradycyjnie odbyły się na Starym Mieście. Delegacje przeszły do Kościoła Św. Mateusza, gdzie odbyła się uroczysta msza, a po niej złożone zostały kwiaty pod Pomnikiem Legionisty.


26.03. 2011.  Po raz kolejny mamy przyjemność poinformowania czytelników o sukcesie ucznia z naszej szkoły. Klaudia Zastrużna, uczennica klasy III a, wygrała III Międzywojewódzki  Konkurs Wykonawstwa Miniatury Polskiej.  Konkurs zorganizowany przez dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. K. Krupińskiego w Kutnie, panią mgr Małgorzatę Musiałkowską  odbył się 25 marca 2011 w siedzibie szkoły. Klaudia zagrała na skrzypcach mazura autorstwa M. Popławskiego . W zmaganiach konkursowych wzięło udział 42 dzieci. Pragnę dodać, że Klaudia od trzech lat jest członkiem szkolnego koła profilaktyczno-teatralnego i razem z innymi uczestnikami grupy, zagrała w kilkunastu już przedstawieniach i miniaturach teatralnych. Bardzo cieszymy się z sukcesów Klaudii, gratulujemy talentu, wytrwałości i pracowitości oraz  życzymy dalszych wspaniałych osiągnięć.


25 marca 2011r.    Grupa dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 5 zwiedzała dzisiaj szkołę. Były pierwsze przymiarki do szkolnych ławek, pracownie edukacji wczesnoszkolnej, sala zajęć korekcyjnych, biblioteka z czytelnią i  szkolnym centrum multimedialnym wzbudziły wyraźne zainteresowanie i ciekawość, choć także lekkie zaniepokojenie, najwięcej emocji wywołała jednak  sala gimnastyczna. To było naprawdę małe szaleństwo, kiedy w ruch poszły natychmiast odnalezione piłki. W świetlicy dzieci mogły zapoznać się i bawić pomocami dydaktycznymi pozyskanymi z programu „Radosna szkoła”. Starsi koledzy, uczniowie, obdarowali gości drobnymi, własnoręcznie wykonanymi upominkami. Wizyta nie była przypadkowa, bowiem grupę odwiedzających w większości stanowili sześciolatkowie, których rodzice zadeklarowali do klasy pierwszej od 1.09.2011r.

Jerzy Kaczmarek


24 marca 2011r. Trenerzy Uczniowskiego  Klubu Sportowego „KORONA” przeprowadzili lekcje pokazowe badmintona dla uczniów klas młodszych naszej szkoły. Była to dobra  okazja do zbadania ich sprawności fizycznej oraz  wyłonienia kandydatów do szkolenia pod kierunkiem profesjonalistów, trenerów badmintona. Warto zwrócić uwagę, że jest dyscyplina sportowa o charakterze ogólnorozwojowym i jej uprawianie  doskonale wpływa na równomierny rozwój fizyczny. Niestety, badminton najczęściej kojarzy się jedynie z plażą lub kawałkiem trawy w ogródku, gdzie po kilkunastu minutach nieudanej walki z wiatrem, zniechęceni,  odkładamy rakietki i czekamy na poprawę pogody. Od czasu do czasu TV relacjonuje fragmenty meczów np. o mistrzostwo świata i wówczas warto przyjrzeć się, jak niezwykła jest to dyscyplina, jak wiele emocji może wyzwolić. A przecież w badmintona bardzo dobrze gra się również w sali gimnastycznej. Dzięki staraniom nauczyciela wychowania fizycznego, p. Wojciecha Woźniaka, nasza sala jest do tego przygotowana. Trzy małe boiska zmuszają do maksymalnego wysiłku, ale także pozwalają wypracować precyzję uderzenia. Lotka nie musi latać daleko, ale powinna trafić dokładnie tam, gdzie skieruje ją uderzenie rakietki. Niebawem podobna lekcja pokazowa będzie przeprowadzona w klasach starszych. Warto spróbować… (więcej w kolejnym wydaniu „”Piątki” na piątkę”). 


24.03.2011   Już po raz drugi nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim projekcie „Junior Media” – można oddawać głosy, na najlepsze Waszym zdaniem, junior gazety. Mamy nadzieję, że  „<Piątka > na Piątkę” i w tym miesiącu znajdzie się wśród wyróżnionych szkolnych gazetek internetowych. Każdy oddany na nasz periodyk głos,  traktujemy jako wyraz uznania dla ciężkiej i solidnej pracy dziennikarskiej.


10.03.2011     10 marca 2011 roku w Gimnazjum św. Wincentego aPaulo odbył się konkurs wiedzy religijnej „Wierzę i wiem”. Była to już XI edycja konkursu, w którym nagrodą główną jest bezpłatna trzyletnia nauka w tym gimnazjum. Uczestnikami są uczniowie klas VI z całego miasta i okolic, chętni do podjęcia nauki w tym katolickim gimnazjum.
Naszą szkołę reprezentowała trzyosobowa drużyna: Magdalena Borowska z kl. VI a, Natalia Kubiak z kl. VI c oraz Emilia Stankiewicz z kl. VI c. Należało wykazać się widzą z Ewangelii wg św. Łukasza. Dziewczyny już od grudnia ciężko i wytrwale pracowały. Ich trud się opłacił, okazały się prawdziwymi mistrzyniami i wygrały konkurs, pokonując 7 innych drużyn.
Zwyciężczynie od września rozpoczną naukę w Gimnazjum św. Wincentego a Paulo – serdecznie gratulujemy dziewczynom oraz opiekunowi p. mgr Paulinie Dziubczyk. W jedenastoletniej historii konkursu Szkoła Podstawowa nr 5 wygrała po raz drugi.


3.03.2011     Dnia 1 marca dotarła do nas radosna wiadomość. Jury składające się dziennikarzy z gazet prowadzących „Junior Media”, między innymi z dziennikarzy pracujących w Dzienniku Łódzkim wyłoniło 45 finałowych gazetek spośród 65 biorących udział w konkursie. 5 gazetek wybrali internauci oddając głosy na najlepsze ich zdaniem periodyki. Wśród nagrodzonych znalazła sie również nasza "<Piątka>na Piątkę". Pragniemy podkreślić fakt, iż jest to jedyna gazetka reprezentująca Pabianice!


25.02.2011   Dnia 25 lutego 2011 roku, chłopcy reprezentujący nasza szkołę, rozegrali mecze eliminacyjne do zawodów powiatowych w piłce koszykowej. W skład drużyny weszli następujący zawodnicy: Marcin Lewandowski, Damian Pawlik, Daniel Pikula, Artur Szczerkowski, Piotrek Owczarek, Adam Skowronek, Krystian Rydzewski, Patryk Kasprzycki, Jakub Królak, Daniel Łużniak, Dawid Grzelczak i Maciek Chudzik. Chłopcy dali z siebie wszystko, walczyli jak lwy, oczywiście  z zachowaniem zasad fair play i w konsekwencji wywalczyli złoto, co dało im przepustkę do rozgrywek na poziomie powiatu. Wszystkim zawodnikom i ich opiekunowi, p. Wojtkowi Woźniakowi serdecznie gratulujemy. Postawa naszych zawodników i ich opiekuna po raz kolejny jest świadectwem na to, iż konsekwencja, systematyczność i wytrwałość  są drogą do sukcesu.


24.02.2011    Dnia 24 lutego 2011 roku, w Świetlicy Szkoły Podstawowej nr 14 w Pabianicach, odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "ZIMOWY PEJZAŻ". Konkurs  przeznaczony był dla dzieci uczęszczających do świetlic szkolnych pabianickich szkół podstawowych. Nasze Świetliczaki  bardzo chętnie zaangażowały się w wykonanie konkursowych prac a efektem, były przepiękne zimowe pejzaże wykonane różnymi technikami...( więcej w "<Piątka> na Piątkę")


22.02.2011   W listopadzie  2010 roku, nasza szkoła zaangażowała się  w pomysł popularyzacji dziennikarstwa, poprzez przystąpienie do ogólnopolskiego projektu ”JUNIOR MEDIA”. Co miesiąc,  począwszy od lutego 2011, redakcja każdej zarejestrowanej gazetki może opublikować i zgłosić do konkursu jeden numer swojego periodyku. Wszystkich czytelników i miłośników  „<Piątki > na Piątkę” zapraszamy do udziału  w głosowaniu na najlepszy, według Waszego uznania, dziecięcy periodyk . Wszystkim tym, którzy wspierają nas w codziennej, dziennikarskiej pracy serdecznie dziękujemy i prosimy o życzliwe wsparcie przy głosowaniu. Wszystkie oddane na nasze czasopismo głosy, będą dla nas bodźcem do jeszcze bardziej wytężonej pracy.                 Redakcja


28.12.2010r. Kulminacyjnym punktem uroczystości poświęconych pabianickim korzeniom rodziny Staszewskich, które odbyły się w salach Muzeum Miasta Pabianic, było odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku naszej szkoły. Kazimierz Staszewski była nauczycielem historii i języka polskiego oraz kierownikiem Szkoły Powszechnej nr 5 w Pabianicach do 1934r.  W budynku, w którym obecnie mieści się świetlica szkoły oraz stołówka, urodził się jego syn, Stanisław Staszewski, późniejszy architekt, poeta, bard, ojciec Kazika, muzyka, założyciela i wokalisty zespołu KULT. W asyście najbliższej rodziny, z udziałem Prezydenta Miasta, dyrekcji , uczniów i pocztu sztandarowego Szkoły Podstawowej nr 5 im. Grzegorza Piramowicza, dyrekcji i pracowników Muzeum oraz  Zarządu pabianickiego Oddziału PTTK im. Kazimierza Staszewskiego, a także wielu zaproszonych gości, Kazik odsłonił tablicę oraz wpisał się do Księgi Pamiątkowej szkoły.


20.112.2010 Wszystkim Czytelnikom tej strony składamy serdeczne życzenia, autorki: Weronika Lesiak i Natalia Frachowicz

Aby Święta były wyjątkowymi dniami w roku,
by choinka w każdych oczach zalśniła blaskiem,
By kolacja wigilijna wniosła w serca spokój
a radość pojawiała się z każdym nowym brzaskiem.
By prezenty ucieszyły każde smutne oczy,
by spokojna przerwa ukoiła złość
By Sylwester zapewnił szampańską zabawę,
a kolędowych śpiewów nie było dość!


03.12.2010 odbyły się zawody w mini piłce siatkowej na szczeblu rejonowym. Do turnieju zakwalifikowali  się mistrzowie czterech powiatów,  miedzy innymi nasi uczniowie jako mistrzowie powiatu pabianickiego. Chłopcy, pod opieką p. Wojciech Wożniaka, wywalczyli pierwsze miejsce, czym zakwalifikowali się do rozgrywek na szczeblu wojewódzkim. (Więcej w „<Piątce> na Piątkę”)


Dnia 03.12.2010 „Piątka”  otworzyła swoje gościnne podwoje dla przedszkolaków z przedszkoli nr 2, 5 i 14 oraz dla ich rodziców. Był to tak zwany „dzień otwarty”, podczas którego goście zwiedzali szkołę, oglądali poszczególne pracownie, świetlicę, pracownię komputerową oraz  salę gimnastyczną. Główną atrakcją dnia był występ nauczycielskiego amatorskiego zespołu teatralnego „Belfer”, który specjalnie dla zaproszonych gości zagrał spektakl  zatytułowany „ Śpiąca królewna”.  Po zachowaniu  można wywnioskować, że dzieci czuły się u nas doskonale, co jest dobrą wróżbą na przyszłość, kiedy to zostaną uczniami naszej szkoły. (Więcej w „<Piątce> na Piątkę”)


17.11.2010. Wzorem lat ubiegłych, na przełomie listopada i grudnia, uczniowie naszej szkoły brali udział w projekcie edukacyjno –profilaktycznym, który w bieżącym roku szkolnym został zatytułowany „ Uwaga zagrożenia”.  Poruszony został problem bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni oraz zagrożeń płynących z  sięgania po narkotyki, nikotynę, alkohol i dopalacze. (Więcej w „<Piątce> na Piątkę”)


27.10.210r. W hali koszykówki Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pabianicach w drugiej edycji BELFERIADY  nauczyciele naszej szkoły zmierzyli się w wyczerpujących konkurencjach z zespołami SP1, SP8, SP3 i Urzędu Miejskiego. (Więcej w „<Piątce > na Piątkę”) 


20.10.2010r. Odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej. Uroczystość ta , wzorem lat ubiegłych wpisana jest w kalendarz obchodów Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych. Tegoroczne obchody uświetniła swoją obecnością  p. Roksana Jędrzejewska -  Wróbel, pisarka, autorka książek dla dzieci. (Więcej w „<Piątce > na Piątkę”)


13.10.2010r. Odbyła się uroczystość z okazji Święta Edukacji Narodowej, podczas której miało miejsce ślubowanie uczniów klas pierwszych. Pierwszaki popisywały się swoimi umiejętnościami : śpiewały, tańczyły i recytowały wiersze. Na koniec uczniowie otrzymali tarcze. (Więcej w „<Piątce > na Piątkę”)


10.10.2010r. W sobotę, 9 października uczniowie wszystkich pabianickich szkół podstawowych wędrowali ulicami naszego miasta. 12 drużyn wzięło udział w IV Rajdzie Miejskim, współorganizowanym przez naszą szkołę z okazji Dnia Papieskiego. (Więcej w „<Piątce > na Piątkę”)


Dyrekcja szkoły zaprasza na inaugurację nowego roku szkolnego, która odbędzie w dniu 1 września 2010r. o godz. 9.00 dla uczniów klas IV – VI, a o godz. 10.00 dla uczniów klas I – III.
Informacje o miejscach spotkań uczniów klas II – III z wychowawcami będą wywieszone przy drzwiach wejściowych oraz na tablicy informacyjnej dla uczniów.
Uczniów klas I wraz z rodzicami / opiekunami zapraszamy bezpośrednio do sali gimnastycznej szkoły.
Wszystkich uczniów prosimy o przypomnienie i zastosowanie się do obowiązków wynikających z Ceremoniału szkolnego w zakresie ubioru, obuwia, tarczy szkolnej.


ROK SZKOLNY 2010 - 2011


 21.01.2010r. Państwowa Szkoła Muzyczna w Pabianicach i Muzeum Miasta Pabianic organizuje cykl koncertów w Sali Kominkowej Dworu Kapituły Krakowskiej pod nazwą „Muzyka w zacnym dworze”. Ostatni koncert odbył się 20 stycznia 2010r, a zaprezentowała się na nim klasa skrzypiec p. Rafała Rydygera. W programie znalazły się utwory takich kompozytorów jak: A. Corelli, B. Bartok, P. Sarasate, T. Vitali, J. S. Bach, H. I. von Biber. Szczególne zainteresowanie i podziw wzbudzili soliści, a wśród nich uczeń naszej szkoły, Robert Łaguniak.  Dyrektor Szkoły Muzycznej, pani Celina Zamuszko, stwierdziła, że Robert jest  chlubą i wielką nadzieją szkoły. I to prawda – w trakcie słuchania muzyki w jego wykonaniu, na twarzach zaproszonych gości widać było wzruszenie, podziw, a brawom nie było końca. 

Życzymy Robertowi, by z pasją i poświęceniem poszukiwał nowego piękna w muzyce i  jak najczęściej podarowywał je światu w swojej twórczości artystycznej.

                                                                                                                   Beata Florczak


 18.12.2009r. Wszystkim Czytelnikom tej strony składamy serdeczne życzenia pogodnych, białych, miłych, radosnych, spokojnych i zdrowych Świąt, upływających we wspaniałej atmosferze, a w Nowym Roku dużo radości, życzliwości i prawdziwych przyjaciół, wszelkiej pomyślności i spełnionych marzeń.


10.12.2009r. Zakończył się szósty projekt edukacyjno - wychowawczy pn. "W duchu wartości uniwersalnych;  o tolerancji raz jeszcze", w ramach którego zrealizowanych zostało wiele akcji, w tym m. in.:

- 20 listopada uczciliśmy 20 rocznicę uchwalenia Konwencji Praw Dziecka (udział w akcji UNICEF "Balony do nieba", lekcje nt. praw dziecka itp.)

- w dniu 16.11. (Międzynarodowy Dzień Tolerancji) odbyły się zajęcia z psychologiem i specjalne lekcje poświęcone temu problemowi, 

- 3 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych (spotkania i zajęcia w klasach z osobą niewidomą),

- 10 grudnia w ramach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka z udziałem przedstawiciela Europejskiego Punktu Informacyjnego Europe Direct w Pabianicach odbył się apel podsumowujący cały projekt, wzbogacony występami teatru uczniowskiego Żak"  (jego opiekunkami są koordynatorki projektu i autorki pomysłu całego przedsięwzięcia - p. Urszula Bodył, pedagog szkolny i p. Dorota Olejnik, nauczyciel bibliotekarz) oraz przedstawienie wg scenariusza wychowawczyni klasy V c, p. Doroty Stolińskiej, nauczycielki j. polskiego. WIĘCEJ......

3.12.2009r. Po raz ostatni w tym roku, korzystając z gościnnej sceny Miejskiego Ośrodka Kultury Nauczycielski Zespół Teatralny „BELFER” wystawił sztukę pt. Nie ma tego złego...”. Wcześniej spektakl był prezentowany  w czasie Przeglądu Teatrów Amatorskich, trzykrotnie w czerwcu dla dzieci i ich rodziców, stanowił także niewątpliwie szczególny i wyjątkowo udany eksperyment w części artystycznej w czasie miejskiej uroczystości zakończenia roku szkolnego. Wczorajsze przedstawienie było zorganizowane z inicjatywy Przewodniczącego Rady Rodziców, p. Tomasza Grzegorzewskiego, a spotkanie w MOK zostało dodatkowo wzbogacone obecnością emerytowanych nauczycielek szkoły, które bacznie obserwowały sceniczne popisy swych utalentowanych następców. Skromny dochód z „cegiełek” zostanie przeznaczony na dofinansowanie do paczek świątecznych dla dzieci w trudnej sytuacji  materialnej. Ze swej strony mam przyjemność po raz kolejny podziękować moim Koleżankom i Kolegom „BELFROM”, którzy po  kilkumiesięcznej przerwie potrafili zachować wysoki poziom artystyczny spektaklu i jak  zwykle kreatywnie potraktowali swoje role, co pozwala mi stwierdzić, iż sześciokrotnie oglądane przedstawienie było, moim zdaniem, najlepszym tegorocznym widowiskiem. A już przecież pracują nad kolejnym...

JerzyK


25.11.2009r.  Z okazji 274 rocznicy urodzin Patrona naszej szkoły, ks. Grzegorza Piramowicza, uczniowie klasy VI c pod opieką wychowawczyni, p. Małgorzaty Grzywacz, przygotowali krótki spektakl prezentujący tę postać i jej dokonania w dziedzinie oświaty.  Tradycyjnie w  czasie przerw wartę honorową przy portrecie Patrona pełnili przedstawiciele samorządu.  Więcej o Dniu Patrona w szkolnej gazetce internetowej...


 19.11.2009r. Dwadzieścia lat wcześniej Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła Konwencję o Prawach Dziecka. Od kilku lat bierzemy udział w programach patronowanych przez UNICEF, dotyczących dramatycznej sytuacji dzieci w krajach Trzeciego Świata (np. w ub. roku wspomagaliśmy dzieci w Kongo). Rocznica Konwencji była okazją do wyrażenia solidarności ze wszystkimi, którym nie jest obojętny problem łamania  praw dziecka. Najbardziej wymownym symbolem tego dnia była akcja „Baloniki do nieba” przeprowadzona w całym kraju pod patronatem UNICEF Polska. Punktualnie w samo południe uczniowie i nauczyciele wypuścili w powietrze ponad 150 kolorowych balonów. Przepiękna pogoda, błękitne niebo i słabiutki wiaterek, pozwoliła delektować się niezwykłym widokiem. Barwne punkciki wolno uniosły się niemal pionowo na znaczną wysokość i powoli przesuwały dalej na wschód, aż w końcu zniknęły za dachem budynku szkoły. Czas tej akcji nie był przypadkowy, gdyż wymagał ze strony organizatorów jej skoordynowania w wielu miastach w całym kraju, a przede wszystkim zgody kontrolera ruchu lotniczego, która  na szczęście nadeszła w porę i nie zakłóciła programu tego dnia, szczegółowo opracowanego i skrupulatnie realizowanego przez pedagoga, p. Urszulę Bodył. Wcześniej w sali gimnastycznej  odbyły się apele dla obydwu grup wiekowych nt. praw dziecka, w których swoje talenty aktorskie zaprezentowali aktorzy Teatru Uczniowskiego „Żak” (klasy młodsze), przygotowani przez p. Dorotę Olejnik, oraz uczniowie klasy V c w scence, której autorką jest p.Dorota Stolińska. Grupa uczniów zaprezentowała również najważniejsze prawa dzieci. Dzień ten wpisuje się w realizację zakrojonego na szerszą skalę projektu edukacyjno – wychowawczego nt. tolerancji, o czym więcej napiszemy w trzecim numerze gazetki „”Piątka” na piątkę”.


10.11.2009r. krótką lekcję historii nt. Święta Niepodległości Polski przygotowali uczniowie klas starszych wg scenariusza opracowanego przez p. Paulinę Klemżyńską i z udziałem zespołu wokalnego, który wykonał kilka znanych pieśni, wybranych przez p. Adama Suwalda.


5.11.2009r. gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Straży Miejskiej, którzy przeprowadzili, pierwsze z kilkunastu zaplanowanych, zajęcia na temat bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w ruchu ulicznym oraz w domu i w szkole. Wywiad z Krzysztofem Jegierem „”Piątka” na piątkę”.


4.11.2009r. klasa IV b wybrała się na wycieczkę do Muzeum Miasta Pabianic, o czym w gazetce „”Piątka” na piątkę”.


30.10.2009r.  w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych odbyła się  uroczystość, której głównymi bohaterami byli uczniowie klas pierwszych (czytaj „”Piątka” na piątkę”).


23.10.2009r. uczniowie klas czwartych pod opieką wychowawców (Joanny Jarmakowskiej, Sylwii Łaguniak i Janusza Koźlenko) wyruszyli w bardzo niebezpieczną podróż do nieznanej i tajemniczej „Krainy Dinozaurów”. Celem wyprawy była miejscowość – Kołacinek (więcej w „”Piątka” na piątkę”).


22.10.2009r. w hali koszykówki Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pabianicach odbyła się impreza sportowa pod hasłem „Belferiada”. Jej organizatorami byli nauczyciele Gimnazjum Nr 1, Szkoły Podstawowej Nr 8 i Nr 1 pod patronatem Zastępcy Prezydenta Miasta, p. Małgorzaty Biegajło. Jak sama nazwa wskazuje jej głównymi bohaterami byli  nauczyciele pabianickich szkół podstawowych oraz gimnazjów. Więcej: „”Piątka” na piątkę”.


17.10.2009r. odbył się Rajd Pamięci Druha Harcmistrza Zygmunta Kłysa - pabianiczanina, który żył w latach 1904- 1939. W rajdzie uczestniczył zespół złożony z uczniów klasy V c pod opieką p. Doroty Stolińskiej, która w tym roku organizuje działalność turystyczną w szkole. Był to już kolejny rajd, w którym reprezentowała nas klasa V c. W dniu 25 września klasa wzięła udział w pieszym rajdzie, poświęconym 70 rocznicy Bitwy Pabianickiej,  9 października  uczniowie wędrowali śladami Maksymiliana Kolbe, a 10 listopada będą nas reprezentować w XIII Rajdzie Pamięci Zasłużonych Pabianiczan, który będzie poświęcony postaci byłego Profesora I Liceum Ogólnokształcącego, Witolda Majewskiego (więcej o rajdach kl. V c w „”Piątka” na piątkę”.


13.10.2009r. świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej, zwyczajowo połączony ze ślubowaniem „pierwszaków”, o czym przeczytasz w drugim numerze naszej internetowej gazetki „”Piątka” na piątkę”.


10.10.2009r. z okazji Dnia Papieskiego odbył się III Rajd Miejski, który zorganizowała p. Paulina Dziubczyk przy współpracy nauczycieli naszej szkoły. Rajd przebiegał ulicami Pabianic, a jego podsumowanie odbyło się w  Domu Parafialnym Parafii Najśw. Marii Panny Różańcowej. Organizatorzy dziękują serdecznie Ks. Proboszczowi Jackowi Gasińskiemu za gościnne przyjęcie i patronat nad przebiegiem rajdu.


3.10.2009 r. odbył się rajd rowerowy klasy IV b, w którym uczestniczyło dziewięcioro uczniów, troje rodziców  oraz wychowawca (sprawozdanie w „”Piątka” na piątkę”.


2.10.2009r. klasa II a wyruszyła na podchody, które odbyły się w Parku Wolności na trasę przygotowanej przez  chłopców z klas starszych, należących do Klubu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (czytaj  w „”Piątka” na piątkę”.


26.09.2009r. w pabianickim Parku Wolności odbyły się indywidualne biegi przełajowe na szczeblu powiatowym. Nasze zespoły walczyły niezwykle niezwykłe ambitnie, a chłopcy … (o ich sukcesie przeczytasz  w „”Piątka” na piątkę”.


19.09.2009r. w naszej szkole został zorganizowany rajd rowerowy w związku z akcjami „Bezpieczny przejazd” i „Sprzątanie Świata”. Podczas rajdu każdy z uczestników miał możliwość praktycznego przećwiczenia prawidłowego zachowania na przejazdach kolejowych (strzeżonych z zaporami jak i niestrzeżonych oznakowanych tylko znakami drogowymi) oraz przypomnienia sobie wiadomości z zakresu ekologii (więcej na stronach pierwszego tegorocznego numeru  naszej szkolnej gazetki internetowej, obejrzyjcie również film, który dla Was przygotowaliśmy „”Piątka” na piątkę”.


17.09.2009 r. klasa 4a wybrała się na lekcję historyczną do muzeum w Pabianicach. Jednym z elementów zajęć było oglądanie wystawy zatytułowanej  „Okupowane Pabianice 1939-1945”, o czym piszemy w gazetce  „”Piątka” na piątkę”.


W sobotę 26 września w pabianickim Parku Wolności odbyły się indywidualne biegi przełajowe. Ponieważ zawody odbywały się na szczeblu powiatowym, wzięły w niej udział szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne z całego powiatu pabianickiego. Zawodnicy mieli do pokonania wyznaczoną trasę 800m dla młodszych uczestników oraz 1600m dla starszych. Reprezentacja chłopców naszej szkoły  osiągnęła  pierwsze miejsce w ogólnej klasyfikacji w kategorii bieg chłopców ze szkół podstawowych.  Panowie otrzymali pamiątkowy puchar i nagrody. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 J. Jarmakowska


25.09.09 Już po raz szósty odbyło się w naszej szkole uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego zatytułowanego  „ Bezpieczna droga do szkoły”, zaadresowanego do uczniów klas pierwszych. Przedstawiciele Powiatowej Komendy Policji przeprowadzili lekcję na temat zasad ogólnie pojętego bezpieczeństwa, ze szczególnym naciskiem na prawidłowe zachowanie w ruchu ulicznym. Następnie przedstawiciel sponsora, firmy Statoil, wraz z P. dyrektorem wręczyli laureatom cenne nagrody. W tegorocznej edycji konkursu, pierwsze miejsce i cenną główną nagrodę –rower, wywalczył Miłosz Madaliński z klasy I b, a dwa wyróżnienia przypadły w udziale Oli Koźlenko również  z klasy I b oraz Malwinie Socha z klasy I a. Serdecznie gratulujemy. Sprawozdanie z konkursu zamieszczamy we wrześniowym numerze „<Piątki > na Piątkę”.


25.09.09 W pięknych salach Muzeum Miejskiego w Pabianicach odbyło się uroczyste wręczenie stypendiów Rady Miasta dla szczególnie uzdolnionych uczniów. Z radością pragniemy zakomunikować, że uczeń naszej szkoły, Robert Łaguniak z klasy VI b, już  po raz kolejny otrzymał to wspaniałe wyróżnienie, w dziedzinie "Kultura i Sztuka". Przypominamy, że Robert jest laureatem wielu ogólnopolskich konkursów muzycznych dla młodych skrzypków, jednocześnie jest wzorowym uczniem, którego średnia wyników w nauce w ubiegłym roku szkolnym wyniosła ponad 5,00. Składamy serdeczne gratulacje naszemu stypendyście i życzymy kolejnych sukcesów zarówno muzycznych jak i edukacyjnych. (więcej informacji w „<Piątce> na Piątkę”)

 


Rok szkolny 2011/2012


22.06.2011r. Po 295 dniach dobrnęliśmy do końca roku szkolnego 2010 – 2011. Pora więc na krótkie podsumowanie wyników. W klasach I – III wszyscy uczniowie są promowani do klasy programowo wyższej, a ok. 29% wyróżnia się w nauce. W klasach starszych ok. 20% tej grupy wiekowej osiągnęło średnią ponad 4,75. Wszyscy uczniowie uzyskali promocję, a w klasach VI – ukończyli szkołę. Nagrodę Dyrektora Szkoły  dla najlepszego absolwenta przyznano Adriannie Dudek (kl. VIb), a Nagrodę Rady Rodziców otrzymała Weronika Krawczyk (kl. VIc). Obydwie uczennice na miejskiej uroczystości zakończenia roku szkolnego, którą tym razem przygotowała Szkoła Podstawowa nr 13, otrzymały od Prezydenta Miasta Pabianic nagrody książkowe. Najwyższą średnią ocen uzyskała klasa Vc (wychowawca – p. Sylwia Łaguniak) – 4,42. Przed  nami  kilka tygodni zasłużonego wypoczynku i od   1 września rozpoczynamy kolejny rok szkolny. Bezpiecznych, zdrowych i atrakcyjnych wakacji!


20.06.2011r.  No,  i stało się… Po latach sukcesów (w końcu mija już szósty rok istnienia) aktorzy Nauczycielskiego Amatorskiego Szkolnego Teatru „BELFER” postanowili porzucić parkiet szkolnej sali gimnastycznej oraz miejską scenę gościnnego Ośrodka Kultury i zaprezentować  swoje talenty w filmowym wydaniu. Magiczne słowo: „casting” niejednemu zawróciło  głowie. Perspektywa kariery, popularność, sława i pieniądze, wstąpienie do grona  celebrytów… To kusi, wabi i nęci. Ogłoszony nabór do realizowanej właśnie filmowej wersji „Czerwonego kapturka” zwabił „Belfrów”, którzy stanęli w szranki aktorskiej rywalizacji.  Ich popisy przyniosły efekt i cały zespół został zaangażowany do kręcenia filmu. Jego produkcja poszła niespodziewanie gładko, niewątpliwie dzięki scenicznemu doświadczeniu aktorów. Nietrudno było przewidzieć międzynarodowe sukcesy na zagranicznych festiwalach. Takiej interpretacji bajki nikt jeszcze nie stworzył. Ale przecież odtwórcy głównych ról to w pierwszej kolejności NAUCZYCIELE, więc nie zachłysnęli się tym nowym dla nich światem zrealizowanych fantazji. I po powrocie z kolejnego festiwalu…

Oto w dużym skrócie treść dzisiejszego spektaklu, w którym po raz pierwszy bierze udział Uczniowski Teatr „Żak” – grupa, która pracuje już trzeci rok, tym razem próbuje swoich sił w dorosłej sztuce. Dla dzieci jest to niewątpliwie ogromne przeżycie i wyzwanie. Ale radzą sobie z nim doskonale, o czym mogliśmy przekonać się w dniu 20 czerwca. Teatry „BELFER” i „ŻAK” dwukrotnie wystąpiły na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury dla uczniów, rodziców i zaproszonych gości. Widownia wypełniona po brzegi z entuzjazmem podziwiała aktorskie talenty uczniów i nauczycieli. Jesienią będą wprawdzie przymiarki do kolejnej inscenizacji, jednak sztuka pt. „Belfer story”, w której bohaterowie grają… siebie, będzie niewątpliwie wystawiona również dla zaprzyjaźnionych szkół i przedszkoli. Już teraz zapraszamy!


14.06.2011r. W hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbył się wielki i doskonale zorganizowany  finał Miejskiej Ligii BRD, którą w tym roku szkolnym koordynowali wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 – p. Angelika Ziółkowska – Michułka oraz nauczyciel matematyki Szkoły Podstawowej nr 5, p. Janusz Koźlenko. W ostatniej konkurencji – turnieju wiedzy i umiejętności z zakresu BRD, wzięło udział siedem zespołów szkół podstawowych. Jury, któremu przewodniczyła p. Małgorzata Biegajło, Zastępca Prezydenta Miasta, najwyżej oceniło drużynę uczniów klas czwartych naszej szkoły. Zdobyte „małe” punkty wzbogaciły konto szkoły w podsumowaniu całorocznej pracy w ramach Ligii. Największe uznanie zyskała także wystawa, prezentująca nasz dorobek, na której ogromne wrażenie robiła makieta szkoły i jej okolic, przygotowana przez nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej, p. Henryka Kurasiewicza, prezentacja dokonań szkoły i makieta opracowana pod kierunkiem p. Ewy Owsik i Joanny Pacześ - Andrzejewskiej, a także gra edukacyjna, wykonana przez uczniów klasy III b pod opieką, p. Renaty Adler oraz prezentacja multimedialna opracowana przez p. Janusza Koźlenko. Pani Prezydent wręczyła karty rowerowe uczniom, którzy najlepiej zdali egzaminy teoretyczne i praktyczne. Wszystkie te elementy przyczyniły się do zwycięstwa naszej „Piątki” w podsumowaniu programu Miejskiej Ligii BRD i zdobycia Pucharu Przechodniego. Serdeczne podziękowanie dla Uczniów i Nauczycieli , którzy zaangażowali się w realizację tego programu i gratulacje z okazji zwycięstwa.

Jerzy Kaczmarek


3.06.2011r. Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 im. Grzegorza Piramowicza w Pabianicach ogłasza w dniu 3 czerwca 2011r. roku otwarty konkurs ofert na dzierżawę pomieszczeń kuchni i stołówki szkolnej przy SP 5 zlokalizowanej przy ul. Zamkowej 65.

Dokumenty do pobrania: REGULAMIN, SZCZEGÓŁY OFERTY, WNIOSEK


1.06.2011r. Po raz trzeci w trzynastoletniej historii „GIMNAZJADY” zespół naszej szkoły zwyciężył w zmaganiach uczniów klas szóstych, organizowanych przez nauczycieli i dyrekcję szkoły we współpracy ze Szkołami Podstawowymi nr 1, nr 9 i nr 13. Była to  kolejna udana impreza zorganizowana z okazji Dnia Dziecka w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji . Jak zawsze wypełniona po brzegi widownia gorąco dopingowała swoich zawodników. Imprezę otworzył Prezydent Miasta, p. Zbigniew Dychto, a Wydział Edukacji, Kultury i Zdrowia reprezentował jego Naczelnik, p. Waldemar Boryń. Ta drogą mam zaszczyt podziękować Wszystkim Nauczycielom, którzy brali udział w przygotowaniu i przeprowadzeniu tej zabawy.

Jerzy Kaczmarek


20.05.2011r. Kolejny sukces p. Wojciecha Woźniaka i jego wychowanków. W  eliminacjach miejskich  czwórboju lekkoatletycznego  nasi zawodnicy z ogromną przewagą pokonali SP 17 i SP 14. Indywidualnie Piotr Owczarek zwyciężył w trzech konkurencjach  i stanął na najwyższym podium klasyfikacji końcowej, a Daniel Pikula - trzykrotnie drugi i raz trzeci – był jego najgroźniejszym rywalem – zajął drugie miejsce. W kolejnych – powiatowych eliminacjach chłopcy ponownie nie mieli sobie równych i jako Mistrzowie Powiatu bez problemu zakwalifikowali się do zawodów rejonowych. Tutaj konkurencja była znacznie większa, tym bardziej, że walczyły zespoły szkół sportowych. Nasi zawodnicy jednak w kilku konkurencjach pobili swoje życiowe rekordy i choćby ten fakt świadczy o tym, iż dali z siebie wszystko. Panu Wojciechowi dziękuję i gratuluję kolejnego w tym roku tak znaczącego osiągnięcia (trzeci już udział w zawodach rejonowych), a  zawodnikom składam serdeczne gratulacje i życzenia wielu sportowych sukcesów w Gimnazjum.

Jerzy Kaczmarek


11.05.2011r. Przenikliwy sygnał syreny alarmowej zelektryzował przechodniów, którzy z niepokojem obserwowali wjeżdżające na boisko szkoły pojazdy bojowe Straży Pożarnej. Kilka minut wcześniej w budynku rozległy się trzy dzwonki, a po chwili uczniowie pod opieką nauczycieli w zorganizowanych grupach opuścili pracownie i zgromadzili się poza płytą boiska.


3.05.2011r. W dniu święta z okazji 220 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczniowie i nauczyciele naszej szkoły reprezentowali szkoły podstawowe na uroczystościach miejskich, które tradycyjnie odbyły się na Starym Mieście. Delegacje przeszły do Kościoła Św. Mateusza, gdzie odbyła się uroczysta msza, a po niej złożone zostały kwiaty pod Pomnikiem Legionisty.


26.03. 2011.  Po raz kolejny mamy przyjemność poinformowania czytelników o sukcesie ucznia z naszej szkoły. Klaudia Zastrużna, uczennica klasy III a, wygrała III Międzywojewódzki  Konkurs Wykonawstwa Miniatury Polskiej.  Konkurs zorganizowany przez dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. K. Krupińskiego w Kutnie, panią mgr Małgorzatę Musiałkowską  odbył się 25 marca 2011 w siedzibie szkoły. Klaudia zagrała na skrzypcach mazura autorstwa M. Popławskiego . W zmaganiach konkursowych wzięło udział 42 dzieci. Pragnę dodać, że Klaudia od trzech lat jest członkiem szkolnego koła profilaktyczno-teatralnego i razem z innymi uczestnikami grupy, zagrała w kilkunastu już przedstawieniach i miniaturach teatralnych. Bardzo cieszymy się z sukcesów Klaudii, gratulujemy talentu, wytrwałości i pracowitości oraz  życzymy dalszych wspaniałych osiągnięć.


25 marca 2011r.    Grupa dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 5 zwiedzała dzisiaj szkołę. Były pierwsze przymiarki do szkolnych ławek, pracownie edukacji wczesnoszkolnej, sala zajęć korekcyjnych, biblioteka z czytelnią i  szkolnym centrum multimedialnym wzbudziły wyraźne zainteresowanie i ciekawość, choć także lekkie zaniepokojenie, najwięcej emocji wywołała jednak  sala gimnastyczna. To było naprawdę małe szaleństwo, kiedy w ruch poszły natychmiast odnalezione piłki. W świetlicy dzieci mogły zapoznać się i bawić pomocami dydaktycznymi pozyskanymi z programu „Radosna szkoła”. Starsi koledzy, uczniowie, obdarowali gości drobnymi, własnoręcznie wykonanymi upominkami. Wizyta nie była przypadkowa, bowiem grupę odwiedzających w większości stanowili sześciolatkowie, których rodzice zadeklarowali do klasy pierwszej od 1.09.2011r.

Jerzy Kaczmarek


24 marca 2011r. Trenerzy Uczniowskiego  Klubu Sportowego „KORONA” przeprowadzili lekcje pokazowe badmintona dla uczniów klas młodszych naszej szkoły. Była to dobra  okazja do zbadania ich sprawności fizycznej oraz  wyłonienia kandydatów do szkolenia pod kierunkiem profesjonalistów, trenerów badmintona. Warto zwrócić uwagę, że jest dyscyplina sportowa o charakterze ogólnorozwojowym i jej uprawianie  doskonale wpływa na równomierny rozwój fizyczny. Niestety, badminton najczęściej kojarzy się jedynie z plażą lub kawałkiem trawy w ogródku, gdzie po kilkunastu minutach nieudanej walki z wiatrem, zniechęceni,  odkładamy rakietki i czekamy na poprawę pogody. Od czasu do czasu TV relacjonuje fragmenty meczów np. o mistrzostwo świata i wówczas warto przyjrzeć się, jak niezwykła jest to dyscyplina, jak wiele emocji może wyzwolić. A przecież w badmintona bardzo dobrze gra się również w sali gimnastycznej. Dzięki staraniom nauczyciela wychowania fizycznego, p. Wojciecha Woźniaka, nasza sala jest do tego przygotowana. Trzy małe boiska zmuszają do maksymalnego wysiłku, ale także pozwalają wypracować precyzję uderzenia. Lotka nie musi latać daleko, ale powinna trafić dokładnie tam, gdzie skieruje ją uderzenie rakietki. Niebawem podobna lekcja pokazowa będzie przeprowadzona w klasach starszych. Warto spróbować… (więcej w kolejnym wydaniu „”Piątki” na piątkę”). 


24.03.2011   Już po raz drugi nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim projekcie „Junior Media” – można oddawać głosy, na najlepsze Waszym zdaniem, junior gazety. Mamy nadzieję, że  „<Piątka > na Piątkę” i w tym miesiącu znajdzie się wśród wyróżnionych szkolnych gazetek internetowych. Każdy oddany na nasz periodyk głos,  traktujemy jako wyraz uznania dla ciężkiej i solidnej pracy dziennikarskiej.


10.03.2011     10 marca 2011 roku w Gimnazjum św. Wincentego aPaulo odbył się konkurs wiedzy religijnej „Wierzę i wiem”. Była to już XI edycja konkursu, w którym nagrodą główną jest bezpłatna trzyletnia nauka w tym gimnazjum. Uczestnikami są uczniowie klas VI z całego miasta i okolic, chętni do podjęcia nauki w tym katolickim gimnazjum.
Naszą szkołę reprezentowała trzyosobowa drużyna: Magdalena Borowska z kl. VI a, Natalia Kubiak z kl. VI c oraz Emilia Stankiewicz z kl. VI c. Należało wykazać się widzą z Ewangelii wg św. Łukasza. Dziewczyny już od grudnia ciężko i wytrwale pracowały. Ich trud się opłacił, okazały się prawdziwymi mistrzyniami i wygrały konkurs, pokonując 7 innych drużyn.
Zwyciężczynie od września rozpoczną naukę w Gimnazjum św. Wincentego a Paulo – serdecznie gratulujemy dziewczynom oraz opiekunowi p. mgr Paulinie Dziubczyk. W jedenastoletniej historii konkursu Szkoła Podstawowa nr 5 wygrała po raz drugi.


3.03.2011     Dnia 1 marca dotarła do nas radosna wiadomość. Jury składające się dziennikarzy z gazet prowadzących „Junior Media”, między innymi z dziennikarzy pracujących w Dzienniku Łódzkim wyłoniło 45 finałowych gazetek spośród 65 biorących udział w konkursie. 5 gazetek wybrali internauci oddając głosy na najlepsze ich zdaniem periodyki. Wśród nagrodzonych znalazła sie również nasza "<Piątka>na Piątkę". Pragniemy podkreślić fakt, iż jest to jedyna gazetka reprezentująca Pabianice!


25.02.2011   Dnia 25 lutego 2011 roku, chłopcy reprezentujący nasza szkołę, rozegrali mecze eliminacyjne do zawodów powiatowych w piłce koszykowej. W skład drużyny weszli następujący zawodnicy: Marcin Lewandowski, Damian Pawlik, Daniel Pikula, Artur Szczerkowski, Piotrek Owczarek, Adam Skowronek, Krystian Rydzewski, Patryk Kasprzycki, Jakub Królak, Daniel Łużniak, Dawid Grzelczak i Maciek Chudzik. Chłopcy dali z siebie wszystko, walczyli jak lwy, oczywiście  z zachowaniem zasad fair play i w konsekwencji wywalczyli złoto, co dało im przepustkę do rozgrywek na poziomie powiatu. Wszystkim zawodnikom i ich opiekunowi, p. Wojtkowi Woźniakowi serdecznie gratulujemy. Postawa naszych zawodników i ich opiekuna po raz kolejny jest świadectwem na to, iż konsekwencja, systematyczność i wytrwałość  są drogą do sukcesu.


24.02.2011    Dnia 24 lutego 2011 roku, w Świetlicy Szkoły Podstawowej nr 14 w Pabianicach, odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "ZIMOWY PEJZAŻ". Konkurs  przeznaczony był dla dzieci uczęszczających do świetlic szkolnych pabianickich szkół podstawowych. Nasze Świetliczaki  bardzo chętnie zaangażowały się w wykonanie konkursowych prac a efektem, były przepiękne zimowe pejzaże wykonane różnymi technikami...( więcej w "<Piątka> na Piątkę")


22.02.2011   W listopadzie  2010 roku, nasza szkoła zaangażowała się  w pomysł popularyzacji dziennikarstwa, poprzez przystąpienie do ogólnopolskiego projektu ”JUNIOR MEDIA”. Co miesiąc,  począwszy od lutego 2011, redakcja każdej zarejestrowanej gazetki może opublikować i zgłosić do konkursu jeden numer swojego periodyku. Wszystkich czytelników i miłośników  „<Piątki > na Piątkę” zapraszamy do udziału  w głosowaniu na najlepszy, według Waszego uznania, dziecięcy periodyk . Wszystkim tym, którzy wspierają nas w codziennej, dziennikarskiej pracy serdecznie dziękujemy i prosimy o życzliwe wsparcie przy głosowaniu. Wszystkie oddane na nasze czasopismo głosy, będą dla nas bodźcem do jeszcze bardziej wytężonej pracy.                 Redakcja


28.12.2010r. Kulminacyjnym punktem uroczystości poświęconych pabianickim korzeniom rodziny Staszewskich, które odbyły się w salach Muzeum Miasta Pabianic, było odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku naszej szkoły. Kazimierz Staszewski była nauczycielem historii i języka polskiego oraz kierownikiem Szkoły Powszechnej nr 5 w Pabianicach do 1934r.  W budynku, w którym obecnie mieści się świetlica szkoły oraz stołówka, urodził się jego syn, Stanisław Staszewski, późniejszy architekt, poeta, bard, ojciec Kazika, muzyka, założyciela i wokalisty zespołu KULT. W asyście najbliższej rodziny, z udziałem Prezydenta Miasta, dyrekcji , uczniów i pocztu sztandarowego Szkoły Podstawowej nr 5 im. Grzegorza Piramowicza, dyrekcji i pracowników Muzeum oraz  Zarządu pabianickiego Oddziału PTTK im. Kazimierza Staszewskiego, a także wielu zaproszonych gości, Kazik odsłonił tablicę oraz wpisał się do Księgi Pamiątkowej szkoły.


20.112.2010 Wszystkim Czytelnikom tej strony składamy serdeczne życzenia, autorki: Weronika Lesiak i Natalia Frachowicz

Aby Święta były wyjątkowymi dniami w roku,
by choinka w każdych oczach zalśniła blaskiem,
By kolacja wigilijna wniosła w serca spokój
a radość pojawiała się z każdym nowym brzaskiem.
By prezenty ucieszyły każde smutne oczy,
by spokojna przerwa ukoiła złość
By Sylwester zapewnił szampańską zabawę,
a kolędowych śpiewów nie było dość!


03.12.2010 odbyły się zawody w mini piłce siatkowej na szczeblu rejonowym. Do turnieju zakwalifikowali  się mistrzowie czterech powiatów,  miedzy innymi nasi uczniowie jako mistrzowie powiatu pabianickiego. Chłopcy, pod opieką p. Wojciech Wożniaka, wywalczyli pierwsze miejsce, czym zakwalifikowali się do rozgrywek na szczeblu wojewódzkim. (Więcej w „<Piątce> na Piątkę”)


Dnia 03.12.2010 „Piątka”  otworzyła swoje gościnne podwoje dla przedszkolaków z przedszkoli nr 2, 5 i 14 oraz dla ich rodziców. Był to tak zwany „dzień otwarty”, podczas którego goście zwiedzali szkołę, oglądali poszczególne pracownie, świetlicę, pracownię komputerową oraz  salę gimnastyczną. Główną atrakcją dnia był występ nauczycielskiego amatorskiego zespołu teatralnego „Belfer”, który specjalnie dla zaproszonych gości zagrał spektakl  zatytułowany „ Śpiąca królewna”.  Po zachowaniu  można wywnioskować, że dzieci czuły się u nas doskonale, co jest dobrą wróżbą na przyszłość, kiedy to zostaną uczniami naszej szkoły. (Więcej w „<Piątce> na Piątkę”)


17.11.2010. Wzorem lat ubiegłych, na przełomie listopada i grudnia, uczniowie naszej szkoły brali udział w projekcie edukacyjno –profilaktycznym, który w bieżącym roku szkolnym został zatytułowany „ Uwaga zagrożenia”.  Poruszony został problem bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni oraz zagrożeń płynących z  sięgania po narkotyki, nikotynę, alkohol i dopalacze. (Więcej w „<Piątce> na Piątkę”)


27.10.210r. W hali koszykówki Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pabianicach w drugiej edycji BELFERIADY  nauczyciele naszej szkoły zmierzyli się w wyczerpujących konkurencjach z zespołami SP1, SP8, SP3 i Urzędu Miejskiego. (Więcej w „<Piątce > na Piątkę”) 


20.10.2010r. Odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej. Uroczystość ta , wzorem lat ubiegłych wpisana jest w kalendarz obchodów Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych. Tegoroczne obchody uświetniła swoją obecnością  p. Roksana Jędrzejewska -  Wróbel, pisarka, autorka książek dla dzieci. (Więcej w „<Piątce > na Piątkę”)


13.10.2010r. Odbyła się uroczystość z okazji Święta Edukacji Narodowej, podczas której miało miejsce ślubowanie uczniów klas pierwszych. Pierwszaki popisywały się swoimi umiejętnościami : śpiewały, tańczyły i recytowały wiersze. Na koniec uczniowie otrzymali tarcze. (Więcej w „<Piątce > na Piątkę”)


10.10.2010r. W sobotę, 9 października uczniowie wszystkich pabianickich szkół podstawowych wędrowali ulicami naszego miasta. 12 drużyn wzięło udział w IV Rajdzie Miejskim, współorganizowanym przez naszą szkołę z okazji Dnia Papieskiego. (Więcej w „<Piątce > na Piątkę”)


Dyrekcja szkoły zaprasza na inaugurację nowego roku szkolnego, która odbędzie w dniu 1 września 2010r. o godz. 9.00 dla uczniów klas IV – VI, a o godz. 10.00 dla uczniów klas I – III.
Informacje o miejscach spotkań uczniów klas II – III z wychowawcami będą wywieszone przy drzwiach wejściowych oraz na tablicy informacyjnej dla uczniów.
Uczniów klas I wraz z rodzicami / opiekunami zapraszamy bezpośrednio do sali gimnastycznej szkoły.
Wszystkich uczniów prosimy o przypomnienie i zastosowanie się do obowiązków wynikających z Ceremoniału szkolnego w zakresie ubioru, obuwia, tarczy szkolnej.

 


ROK SZKOLNY 2010 - 2011


 21.01.2010r. Państwowa Szkoła Muzyczna w Pabianicach i Muzeum Miasta Pabianic organizuje cykl koncertów w Sali Kominkowej Dworu Kapituły Krakowskiej pod nazwą „Muzyka w zacnym dworze”. Ostatni koncert odbył się 20 stycznia 2010r, a zaprezentowała się na nim klasa skrzypiec p. Rafała Rydygera. W programie znalazły się utwory takich kompozytorów jak: A. Corelli, B. Bartok, P. Sarasate, T. Vitali, J. S. Bach, H. I. von Biber. Szczególne zainteresowanie i podziw wzbudzili soliści, a wśród nich uczeń naszej szkoły, Robert Łaguniak.  Dyrektor Szkoły Muzycznej, pani Celina Zamuszko, stwierdziła, że Robert jest  chlubą i wielką nadzieją szkoły. I to prawda – w trakcie słuchania muzyki w jego wykonaniu, na twarzach zaproszonych gości widać było wzruszenie, podziw, a brawom nie było końca. 

Życzymy Robertowi, by z pasją i poświęceniem poszukiwał nowego piękna w muzyce i  jak najczęściej podarowywał je światu w swojej twórczości artystycznej.

                                                                                                                   Beata Florczak


 18.12.2009r. Wszystkim Czytelnikom tej strony składamy serdeczne życzenia pogodnych, białych, miłych, radosnych, spokojnych i zdrowych Świąt, upływających we wspaniałej atmosferze, a w Nowym Roku dużo radości, życzliwości i prawdziwych przyjaciół, wszelkiej pomyślności i spełnionych marzeń.


10.12.2009r. Zakończył się szósty projekt edukacyjno - wychowawczy pn. "W duchu wartości uniwersalnych;  o tolerancji raz jeszcze", w ramach którego zrealizowanych zostało wiele akcji, w tym m. in.:

- 20 listopada uczciliśmy 20 rocznicę uchwalenia Konwencji Praw Dziecka (udział w akcji UNICEF "Balony do nieba", lekcje nt. praw dziecka itp.)

- w dniu 16.11. (Międzynarodowy Dzień Tolerancji) odbyły się zajęcia z psychologiem i specjalne lekcje poświęcone temu problemowi, 

- 3 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych (spotkania i zajęcia w klasach z osobą niewidomą),

- 10 grudnia w ramach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka z udziałem przedstawiciela Europejskiego Punktu Informacyjnego Europe Direct w Pabianicach odbył się apel podsumowujący cały projekt, wzbogacony występami teatru uczniowskiego Żak"  (jego opiekunkami są koordynatorki projektu i autorki pomysłu całego przedsięwzięcia - p. Urszula Bodył, pedagog szkolny i p. Dorota Olejnik, nauczyciel bibliotekarz) oraz przedstawienie wg scenariusza wychowawczyni klasy V c, p. Doroty Stolińskiej, nauczycielki j. polskiego. WIĘCEJ......

3.12.2009r. Po raz ostatni w tym roku, korzystając z gościnnej sceny Miejskiego Ośrodka Kultury Nauczycielski Zespół Teatralny „BELFER” wystawił sztukę pt. Nie ma tego złego...”. Wcześniej spektakl był prezentowany  w czasie Przeglądu Teatrów Amatorskich, trzykrotnie w czerwcu dla dzieci i ich rodziców, stanowił także niewątpliwie szczególny i wyjątkowo udany eksperyment w części artystycznej w czasie miejskiej uroczystości zakończenia roku szkolnego. Wczorajsze przedstawienie było zorganizowane z inicjatywy Przewodniczącego Rady Rodziców, p. Tomasza Grzegorzewskiego, a spotkanie w MOK zostało dodatkowo wzbogacone obecnością emerytowanych nauczycielek szkoły, które bacznie obserwowały sceniczne popisy swych utalentowanych następców. Skromny dochód z „cegiełek” zostanie przeznaczony na dofinansowanie do paczek świątecznych dla dzieci w trudnej sytuacji  materialnej. Ze swej strony mam przyjemność po raz kolejny podziękować moim Koleżankom i Kolegom „BELFROM”, którzy po  kilkumiesięcznej przerwie potrafili zachować wysoki poziom artystyczny spektaklu i jak  zwykle kreatywnie potraktowali swoje role, co pozwala mi stwierdzić, iż sześciokrotnie oglądane przedstawienie było, moim zdaniem, najlepszym tegorocznym widowiskiem. A już przecież pracują nad kolejnym...

JerzyK


25.11.2009r.  Z okazji 274 rocznicy urodzin Patrona naszej szkoły, ks. Grzegorza Piramowicza, uczniowie klasy VI c pod opieką wychowawczyni, p. Małgorzaty Grzywacz, przygotowali krótki spektakl prezentujący tę postać i jej dokonania w dziedzinie oświaty.  Tradycyjnie w  czasie przerw wartę honorową przy portrecie Patrona pełnili przedstawiciele samorządu.  Więcej o Dniu Patrona w szkolnej gazetce internetowej...


 19.11.2009r. Dwadzieścia lat wcześniej Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła Konwencję o Prawach Dziecka. Od kilku lat bierzemy udział w programach patronowanych przez UNICEF, dotyczących dramatycznej sytuacji dzieci w krajach Trzeciego Świata (np. w ub. roku wspomagaliśmy dzieci w Kongo). Rocznica Konwencji była okazją do wyrażenia solidarności ze wszystkimi, którym nie jest obojętny problem łamania  praw dziecka. Najbardziej wymownym symbolem tego dnia była akcja „Baloniki do nieba” przeprowadzona w całym kraju pod patronatem UNICEF Polska. Punktualnie w samo południe uczniowie i nauczyciele wypuścili w powietrze ponad 150 kolorowych balonów. Przepiękna pogoda, błękitne niebo i słabiutki wiaterek, pozwoliła delektować się niezwykłym widokiem. Barwne punkciki wolno uniosły się niemal pionowo na znaczną wysokość i powoli przesuwały dalej na wschód, aż w końcu zniknęły za dachem budynku szkoły. Czas tej akcji nie był przypadkowy, gdyż wymagał ze strony organizatorów jej skoordynowania w wielu miastach w całym kraju, a przede wszystkim zgody kontrolera ruchu lotniczego, która  na szczęście nadeszła w porę i nie zakłóciła programu tego dnia, szczegółowo opracowanego i skrupulatnie realizowanego przez pedagoga, p. Urszulę Bodył. Wcześniej w sali gimnastycznej  odbyły się apele dla obydwu grup wiekowych nt. praw dziecka, w których swoje talenty aktorskie zaprezentowali aktorzy Teatru Uczniowskiego „Żak” (klasy młodsze), przygotowani przez p. Dorotę Olejnik, oraz uczniowie klasy V c w scence, której autorką jest p.Dorota Stolińska. Grupa uczniów zaprezentowała również najważniejsze prawa dzieci. Dzień ten wpisuje się w realizację zakrojonego na szerszą skalę projektu edukacyjno – wychowawczego nt. tolerancji, o czym więcej napiszemy w trzecim numerze gazetki „”Piątka” na piątkę”.


10.11.2009r. krótką lekcję historii nt. Święta Niepodległości Polski przygotowali uczniowie klas starszych wg scenariusza opracowanego przez p. Paulinę Klemżyńską i z udziałem zespołu wokalnego, który wykonał kilka znanych pieśni, wybranych przez p. Adama Suwalda.


5.11.2009r. gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Straży Miejskiej, którzy przeprowadzili, pierwsze z kilkunastu zaplanowanych, zajęcia na temat bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w ruchu ulicznym oraz w domu i w szkole. Wywiad z Krzysztofem Jegierem „”Piątka” na piątkę”.


4.11.2009r. klasa IV b wybrała się na wycieczkę do Muzeum Miasta Pabianic, o czym w gazetce „”Piątka” na piątkę”.


30.10.2009r.  w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych odbyła się  uroczystość, której głównymi bohaterami byli uczniowie klas pierwszych (czytaj „”Piątka” na piątkę”).


23.10.2009r. uczniowie klas czwartych pod opieką wychowawców (Joanny Jarmakowskiej, Sylwii Łaguniak i Janusza Koźlenko) wyruszyli w bardzo niebezpieczną podróż do nieznanej i tajemniczej „Krainy Dinozaurów”. Celem wyprawy była miejscowość – Kołacinek (więcej w „”Piątka” na piątkę”).


22.10.2009r. w hali koszykówki Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pabianicach odbyła się impreza sportowa pod hasłem „Belferiada”. Jej organizatorami byli nauczyciele Gimnazjum Nr 1, Szkoły Podstawowej Nr 8 i Nr 1 pod patronatem Zastępcy Prezydenta Miasta, p. Małgorzaty Biegajło. Jak sama nazwa wskazuje jej głównymi bohaterami byli  nauczyciele pabianickich szkół podstawowych oraz gimnazjów. Więcej: „”Piątka” na piątkę”.


17.10.2009r. odbył się Rajd Pamięci Druha Harcmistrza Zygmunta Kłysa - pabianiczanina, który żył w latach 1904- 1939. W rajdzie uczestniczył zespół złożony z uczniów klasy V c pod opieką p. Doroty Stolińskiej, która w tym roku organizuje działalność turystyczną w szkole. Był to już kolejny rajd, w którym reprezentowała nas klasa V c. W dniu 25 września klasa wzięła udział w pieszym rajdzie, poświęconym 70 rocznicy Bitwy Pabianickiej,  9 października  uczniowie wędrowali śladami Maksymiliana Kolbe, a 10 listopada będą nas reprezentować w XIII Rajdzie Pamięci Zasłużonych Pabianiczan, który będzie poświęcony postaci byłego Profesora I Liceum Ogólnokształcącego, Witolda Majewskiego (więcej o rajdach kl. V c w „”Piątka” na piątkę”.


13.10.2009r. świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej, zwyczajowo połączony ze ślubowaniem „pierwszaków”, o czym przeczytasz w drugim numerze naszej internetowej gazetki „”Piątka” na piątkę”.


10.10.2009r. z okazji Dnia Papieskiego odbył się III Rajd Miejski, który zorganizowała p. Paulina Dziubczyk przy współpracy nauczycieli naszej szkoły. Rajd przebiegał ulicami Pabianic, a jego podsumowanie odbyło się w  Domu Parafialnym Parafii Najśw. Marii Panny Różańcowej. Organizatorzy dziękują serdecznie Ks. Proboszczowi Jackowi Gasińskiemu za gościnne przyjęcie i patronat nad przebiegiem rajdu.


3.10.2009 r. odbył się rajd rowerowy klasy IV b, w którym uczestniczyło dziewięcioro uczniów, troje rodziców  oraz wychowawca (sprawozdanie w „”Piątka” na piątkę”.


2.10.2009r. klasa II a wyruszyła na podchody, które odbyły się w Parku Wolności na trasę przygotowanej przez  chłopców z klas starszych, należących do Klubu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (czytaj  w „”Piątka” na piątkę”.


26.09.2009r. w pabianickim Parku Wolności odbyły się indywidualne biegi przełajowe na szczeblu powiatowym. Nasze zespoły walczyły niezwykle niezwykłe ambitnie, a chłopcy … (o ich sukcesie przeczytasz  w „”Piątka” na piątkę”.


19.09.2009r. w naszej szkole został zorganizowany rajd rowerowy w związku z akcjami „Bezpieczny przejazd” i „Sprzątanie Świata”. Podczas rajdu każdy z uczestników miał możliwość praktycznego przećwiczenia prawidłowego zachowania na przejazdach kolejowych (strzeżonych z zaporami jak i niestrzeżonych oznakowanych tylko znakami drogowymi) oraz przypomnienia sobie wiadomości z zakresu ekologii (więcej na stronach pierwszego tegorocznego numeru  naszej szkolnej gazetki internetowej, obejrzyjcie również film, który dla Was przygotowaliśmy „”Piątka” na piątkę”.


17.09.2009 r. klasa 4a wybrała się na lekcję historyczną do muzeum w Pabianicach. Jednym z elementów zajęć było oglądanie wystawy zatytułowanej  „Okupowane Pabianice 1939-1945”, o czym piszemy w gazetce  „”Piątka” na piątkę”.


W sobotę 26 września w pabianickim Parku Wolności odbyły się indywidualne biegi przełajowe. Ponieważ zawody odbywały się na szczeblu powiatowym, wzięły w niej udział szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne z całego powiatu pabianickiego. Zawodnicy mieli do pokonania wyznaczoną trasę 800m dla młodszych uczestników oraz 1600m dla starszych. Reprezentacja chłopców naszej szkoły  osiągnęła  pierwsze miejsce w ogólnej klasyfikacji w kategorii bieg chłopców ze szkół podstawowych.  Panowie otrzymali pamiątkowy puchar i nagrody. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 J. Jarmakowska


25.09.09 Już po raz szósty odbyło się w naszej szkole uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego zatytułowanego  „ Bezpieczna droga do szkoły”, zaadresowanego do uczniów klas pierwszych. Przedstawiciele Powiatowej Komendy Policji przeprowadzili lekcję na temat zasad ogólnie pojętego bezpieczeństwa, ze szczególnym naciskiem na prawidłowe zachowanie w ruchu ulicznym. Następnie przedstawiciel sponsora, firmy Statoil, wraz z P. dyrektorem wręczyli laureatom cenne nagrody. W tegorocznej edycji konkursu, pierwsze miejsce i cenną główną nagrodę –rower, wywalczył Miłosz Madaliński z klasy I b, a dwa wyróżnienia przypadły w udziale Oli Koźlenko również  z klasy I b oraz Malwinie Socha z klasy I a. Serdecznie gratulujemy. Sprawozdanie z konkursu zamieszczamy we wrześniowym numerze „<Piątki > na Piątkę”.


25.09.09 W pięknych salach Muzeum Miejskiego w Pabianicach odbyło się uroczyste wręczenie stypendiów Rady Miasta dla szczególnie uzdolnionych uczniów. Z radością pragniemy zakomunikować, że uczeń naszej szkoły, Robert Łaguniak z klasy VI b, już  po raz kolejny otrzymał to wspaniałe wyróżnienie, w dziedzinie "Kultura i Sztuka". Przypominamy, że Robert jest laureatem wielu ogólnopolskich konkursów muzycznych dla młodych skrzypków, jednocześnie jest wzorowym uczniem, którego średnia wyników w nauce w ubiegłym roku szkolnym wyniosła ponad 5,00. Składamy serdeczne gratulacje naszemu stypendyście i życzymy kolejnych sukcesów zarówno muzycznych jak i edukacyjnych. (więcej informacji w „<Piątce> na Piątkę”)

 


2009 - 2010


19.06.2009r. W tym roku przypadł nam w udziale zaszczyt zorganizowania miejskiej uroczystości zakończenia roku szkolnego. W efekcie „burzy mózgów” podjęliśmy trudną decyzję w zakresie całkowitej zmiany formuły takiej imprezy. Otóż postanowiliśmy, iż część artystyczną wypełni spektakl Nauczycielskiego Teatru „Belfer”, który  w tym roku przygotował całkowicie odmienną sztukę, a właściwie nieco uwspółcześnioną kompilację bajek, gorąco przyjętą w czasie Przeglądu Teatrów Amatorskich, organizowanego w dniu 4 czerwca przez Przedszkole Miejskie Nr 13, a także w czasie trzech występów w dniu 17 czerwca dla uczniów szkoły i ich rodziców. Decyzja ta wymagała także zmiany miejsca uroczystości. Spektakl bowiem inaczej ogląda się z perspektywy widowni w sali widowiskowej, stąd też konieczność ponownego skorzystania z gościnności Miejskiego Ośrodka Kultury. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz miasta, Kuratorium Oświaty w Łodzi, Wydziału Edukacji, Kultury i Zdrowia, dyrektorzy publicznych i niepublicznych przedszkoli, szkól podstawowych i gimnazjów, a także innych miejskich jednostek samorządowych oraz najlepsi uczniowie i ich rodzice. Uczestnicy uroczystości byli świadkami wspaniałego przedstawienia, które nagrodzono gorącymi brawami. Aktorzy – nauczyciele w całej okazałości ukazali swoje talenty, a odebrane gratulacje były skromną gratyfikacją ich ciężkiej, kilkumiesięcznej pracy. Imprezę wzbogaciły występy uzdolnionych muzycznie i wokalnie uczniów: Roberta Łaguniaka, który kilka dni wcześniej został laureatem nagrody dla największej osobowości Festiwalu Muzyki Kameralnej w Warszawie, którą przyznało mu jury z Grupą MoCarta w składzie, a także laureatki konkursu „Idolek” – Marta Kosicka (występowała razem z Robertem w w/w festiwalu z grupą Państwowej Szkoły Muzycznej „Skrzypcomaniak”) i Martyna Borowiak. W części oficjalnej piękne nagrody książkowe otrzymali najlepsi uczniowie pabianickich szkół, w tym także naszej. Wyróżnione zostały: Emilia Wolniak, klasa VI b (średnia 5,83), która na szkolnej uroczystości zakończenia roku otrzymała również Nagrodę Dyrektora Szkoły dla najlepszego absolwenta)., Karolina Marcinkiewicz (klasa VI c, średnia 5,67 – w szkole także laureatka Nagrody Rady Rodziców) oraz Katarzyna Suwald (klasa VI c, średnia 5,67).


Serdecznie dziękuję wszystkim Koleżankom i Kolegom, którzy włączyli się w przygotowanie uroczystości, szczególnie zaś członkom zespołu „Belfer”, za wsparcie, niecenioną pomoc i stałą gotowość do współpracy przy realizacji tego trudnego przedsięwzięcia. Tą drogą Im Wszystkim przekazuję również gratulacje i wyrazy uznania, które na moje ręce składali zasiadający na widowni uczestnicy tej niezwykłej imprezy.

Jerzy Kaczmarek


13.06.2009r.   Data okazała się dość pechowa dla organizatorów Rajdu Rowerowego o Puchar Prezydenta Miasta z okazji XXXII Dni Pabianic. Trzeba było wykazać ogromny hart ducha i silną wolę, by stawić się na miejsce zbiórki i przejechać w kilkusetosobowej grupie uczestników nieco skróconą, ponad sześciokilometrową, trasę rajdu, prowadzącą ulicami miasta. W strugach deszczu, przemoczeni do suchej nitki, zmarznięci z uwagi na niską temperaturę, ale przede wszystkim bezpiecznie eskortowani przez opiekunów i zabezpieczającą przejazd  Policję, rowerzyści dojechali do Stadionu, gdzie, niestety, nie wszystkim dopisało szczęście w losowaniu. Rower, który mógłby być własnością wylosowanego ucznia naszej szkoły, ze względu na jego nieobecność stał się zdobyczą innego uczestnika. Szczęście w losowaniu miał jedynie Krzysiek Post (VI a), który otrzymał kask rowerowy. Szkołę reprezentowało 24 uczniów pod opieką p. Lidii Golewskiej, p. Lidii Kukieły, p. Doroty Stolińskiej, p. Dariusza Sautera oraz dyrekcji szkoły: p. Beaty Florczak i Jerzego Kaczmarka. Po powrocie do domu widocznie wszyscy podjęli skuteczną kurację przeciw przeziębieniu, ponieważ, póki co, nikt z naszych „twardzieli” nie kicha, nie kaszle, a raczej przeciwnie – prezentują znakomitą kondycję.


1.06.2009r.      Już po raz jedenasty uczniowie klas szóstych szkół podstawowych: SP1, SP5, SP9 i SP13 rywalizowali o Puchar przechodni Dyrektora Gimnazjum Nr 2, który był główną nagrodą w rozegranej z okazji Dnia Dziecka „Gimnazjadzie 2009”. Jak zawsze pozostali uczniowie klas starszych wypełnili po brzegi widownię, dopingując ile sił w płucach swoich zawodników. Doping ten był także oceniany, podobnie jak konkurencje rozgrywane przez dyrektorów szkół. Na parkiecie walczyły cztery dwudziestoosobowe drużyny. Mnóstwo emocji, ale przede wszytskim przednia zabawa, która po raz kolejny udała się dzięki głownym organizatorom - nauczycielom wychowania fizycznego naszej szkoły (p. Lidia Golewska, autorka scenariusza i koordynator zabaw,  p. Joanna Jarmakowska, bardzo sprawnie prowadząca imprezę, p. Wojciech Woźniak jako sędzia zawodów) we współpracy z nauczycielami pozostałych, biorących udział w rozgrywkach.


15.05.2009 r.      W Szkole Podstawowej nr 1 im. K. Promyka odbył się miejski konkurs MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA zaadresowany do uczniów klas III pabianickich szkół podstawowych. Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Weronika Lesiak i Karolina Moder dzielnie walczyła w kilkunastu konkurencjach, co przyniosło wymierny efekt - nasze uczennice zajęły I miejsce w zmaganiach zespołowych. Z ogromna dumą pragniemy również odnotować fakt, że tegorocznym Mistrzem Pięknego Czytania w naszym mieście, została Weronika Lesiak, która oczarowała komisję nie tylko doskonałą techniką czytania, ale również spokojem, opanowaniem i doskonałą intonacją. Zawodniczki przygotowywały się pod kierunkiem p. Doroty Olejnik i p. Joanny Pacześ – Andrzejewskiej.


12.05.2009 r.   W hali sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyły się powiatowe zawody dla pierwszoklasistów w „Konkursie sprawności fizycznej oraz wiedzy o bezpieczeństwie”. To już IV edycja programu Policyjnej Akademii Bezpieczeństwa, organizowanego przez Komendę Powiatową Policji w Pabianicach. Pierwszoklasiści: Szymon Zastrużny z kl. I a i Norbert Pacześ z kl. I b, wzorem reprezentantów naszej szkoły z poprzednich edycji konkursu wywalczyli po raz trzeci  I miejsce. Zawody składały  się z testu z wiedzy o bezpieczeństwie i egzaminu sprawnościowego na torze przeszkód. Uczniowie naszej szkoły kolejny raz będą reprezentowali powiat pabianicki w finale wojewódzkim. Życzymy powodzenia.

 Opiekun zespołu: Henryk Kurasiewicz


30.04.2009 r.   Uczniowie klasy IVc pod opieka p. Doroty Stolińskiej i p. Doroty Olejnik wzięli udział w rajdzie pieszym  SZLAKAMI POWIATU PABIANICKIEGO.  Rajd zorganizowany został z okazji dziesiątej rocznicy powstania powiatu. Impreza rozpoczęła się o godz. 9.00 na dworcu kolejowym w Pabianicach, skąd uczestnicy udali się pociągiem do Chechła. Trasa rajdu obejmowała turystycznie atrakcyjne miejsca znajdujące się w granicach Powiatu Pabianice. Na trasie uczestnicy mogli popisać się wiedzą na temat powiatu oraz sprawnością fizyczną. Podsumowanie imprezy odbyło się w I LO, które było współorganizatorem projektu.


30.04.2009 r.     Po raz kolejny, obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Europejski. Każdego roku bardzo starannie przygotowujemy się do tej imprezy, przedstawiając scenki i prezentacje dotyczące zagadnień Unii Europejskiej. Dokładne zapoznanie się ze strukturami Unii, z korzyściami płynącymi z wstąpienia w szeregi Zjednoczonej Europy oraz obowiązkami, które nakłada na nas członkostwo jest niezwykle istotne w celu pełnej identyfikacji ze Zjednoczoną Europą, której członkami jesteśmy już pięć lat. Szczegółowe sprawozdanie z imprezy znajduje się w majowym numerze „< Piątki > na Piątkę”.


24.04.2009 r.     W Szkole Podstawowej nr 3 im. M. Kopernika w Pabianicach, odbył się miejski konkurs ortograficzny zaadresowany do uczniów klas trzecich, zatytułowany WESOŁA ORTOGRAFIA. Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Emilia Dytko, Aurora Kubiak i Konrad Rzepkowski ( wszyscy z klasy III c) wykazali się nie tylko dobrą znajomością zawiłych zasad pisowni polskiej, ale także wzorową wręcz pracą zespołową. Przygotowania pod czujnym okiem p. Doroty Olejnik przyniosły wymierne efekty i nasza drużyna zajęła trzecie miejsce. Serdecznie gratulujemy.


16.04.2009 r.    W Szkole Podstawowej nr 13 odbył się miejski konkurs dla klas II  „Matematyczne potyczki”. W rywalizacji wzięły udział trzyosobowe reprezentacje wszystkich pabianickich szkół podstawowych. Celem konkursu było kształtowanie umiejętności podejmowania wyzwań i rozwiązywania problemów matematycznych oraz wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce.

Uczniowie naszej szkoły  Paulina Kaźmierczak, Andrzej Borzyński i Damian Szymczyk nie dali szansy swoim rywalom. Prawidłowo rozwiązali większość zadań. Wykazali się szybkością wykonywania działań, doskonale rozumieli i analizowali treść zadań, pracowali w dużym skupieniu i z ogromnym zaangażowaniem. I było warto, bo okazali się najlepsi ! Gratulujemy najlepszym matematykom, jesteśmy z nich dumni! Może i inni pójdą w ich ślady i polubią matematykę ?


07.04.09      W Szkole Podstawowej nr 1 im. K. Promyka, odbył się miejski konkurs czytelniczo literacki, skierowany do uczniów klas czwartych, zatytułowany  „CZY ZNASZ TĘ BAŚŃ”. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Ania Bednarek, Ola Janczyk, Weronika Krawczyk i Dagmara Wojtczak – wszystkie z klasy IVc.  Pytania konkursowe dotyczyły znajomości baśni H. Ch. Andersena, J.i W. Grimm oraz baśni polskich w opracowaniu  Stefanii Wortman. Z wielką radością pragniemy poinformować, że nasze uczennice wykazały się ogromną, bardzo szczegółową wiedzą na temat w/w baśni, talentem aktorskim (tego wymagała jedna z konkurencji) oraz wzorową wręcz pracą zespołową. Żmudne przygotowania zostały nagrodzone sukcesem i nasze dzielne zawodniczki zajęły pierwsze miejsce. Serdecznie gratulujemy. Uczennice do zmagań konkursowych przygotowały p. Dorota Stolińska i p. Dorota Olejnik.


07.04.2009 r.    W naszej szkole odbyła się VIII edycja Miejskiego  Konkursu  „Jestem bezpieczny na drodze”. Konkurs adresowany był do uczniów klas II, którzy musieli wykazać się znajomością  przepisów ruchu drogowego, umiejętnością udzielenia pierwszej pomocy w nagłym wypadku, sprawnością fizyczną,  szybkością działania , umiejętnością wykorzystania wiedzy w praktyce,  wyobraźnią. Nie było łatwo! Także opiekunowie drużyn musieli pod przewodnictwem swych pociech pokonać specjalnie przygotowany dla nich tor przeszkód. Zabawa była przednia.  W konkursie wzięły udział dwuosobowe reprezentacje wszystkich pabianickich szkół  podstawowych. Po zaciętych bojach zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 17. Drugie miejsce zajęli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13, a trzecie reprezentacja naszej „Piątki”.  Brawo!
Gratulacje należą się jednak wszystkim uczniom, którzy wykazali się ogromną wiedzą i zaangażowaniem. Wszyscy uczestnicy otrzymali atrakcyjne upominki. Program uświetnił występ naszego chóru oraz pokaz resuscytacji w wykonaniu starszych koleżanek.
Patronat nad konkursem objęli: Urząd Miejski w Pabianicach, Komenda Powiatowa Policji w Pabianicach, Straż Miejska i Powszechny Zakład Ubezpieczeń – Oddział w Pabianicach.
Imprezę przygotowały i poprowadziły: p.  Edyta Chrzęst, Joanna Jarmakowska, Alicja Zieja.


02.04.2009 r.   Zapraszamy do lektury siódmego, prawdziwie już wiosennego numeru  „<Piątki> na Piątkę”, w której znajdziecie garść informacji na temat II Liceum Ogólnokształcącego, Pabianickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego oraz akcji „Adopcja na odległość”, w którą zaangażowali się wszyscy pracownicy SP5. Możecie podejrzeć, w jaki sposób Świetliczaki żegnały zimę oraz skorzystać z podpowiedzi w jaki sposób zdrowo i bezpiecznie, a jednocześnie twórczo spędzić zbliżające się święta. Serdecznie zapraszamy .


03.03.2009 r. Zapraszamy do lektury szóstego numeru szkolnej gazetki, w którym m. in. wiele informacji o Gimnazjum Nr 2 oraz I Liceum Ogólnokształcacym w Pabianicach, o zbliżającej się wiośnie i wynikajacych z tego potrzebach, o konkursie przyrodniczym, a także o karnawale w świetlicy, o studiu "Se - ma - for" w Łodzi, o pabianickim "Idolku", ciekawych książkach itd.


26.01.2009r.   Już czas na krótki odpoczynek. Od dzisiaj do 6 lutego trwają dla naszego województwa ferie zimowe. W związku z tym dla naszych uczniów nauczyciele przygotowali ofertę zajęć. ZAPRASZAMY SERDECZNIE!!!!


13.01.2009r. W szkolnej gazetce internetowej „”Piątka” na piątkę” w ramach cyklu „Moja mała Ojczyzna” kontynuujemy cykl wywiadów ze znaczącymi postaciami naszego miasta i regionu. W najbliższym styczniowym numerze relacja ze spotkania ze Starostą Powiatu pabianickiego, p. Krzysztofem Haburą, o czym już teraz możecie przeczytać na stronach internetowych Starostwa.


6.01.2009r. O naszych działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym pisaliśmy wielokrotnie.  Temat ten naszym zdaniem warto, a wręcz trzeba popularyzować i nigdy nie można powiedzieć, że zrobiliśmy już zbyt wiele. Wystarczy spojrzeć na tragiczne statystyki – w ostatnich latach na drogach całego kraju w wypadkach drogowych ginęło blisko 1000 dzieci rocznie (2004r.: 976, 2005r: 849, 2006r.: 932, 2007r.: 995 – dane za GDDKiA), a ciężkie obrażenia odnosiło w  analogicznych okresach od 159 do 249 dzieci. Wyjątkowo bliski nam problem, który uzasadnialiśmy wielokrotnie na stronach naszej gazetki zobowiązuje całą szkolną społeczność do wzmożonej aktywności. Przypominamy tu listopadową akcję, o której dość dużo pisaliśmy. Z przyjemnością możemy poinformować, iż opis naszych działań można znaleźć na stronach internetowych portalu edukacyjnego, będącego partnerską inicjatywą wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego w Warszawie, Radomiu, Ostrołęce, Siedlcach, Ciechanowie i Płocku oraz Grupy IMAGE sp. z o.o.  pod patronatem Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W ramach współpracy promujemy tę stronę, na której znaleźć można wiele ciekawych materiałów, adresowanych do dzieci i ich rodziców oraz nauczycieli.


5.01.2009r. Koniec długiego wypoczynku oznacza mobilizację sił do zakończenia I semestru nauki. Ostatnie zaliczenia, poprawki, sprawdziany, podsumowania wyników, analizy, wnioski… To wszystko w najbliższych dwóch tygodniach, a potem…A potem znów długa przerwa, na którą czekają niecierpliwie i ci, którzy kończą semestr zadowoleni z efektów swojej pracy, jak i ci, którzy mają nadzieję, że kolejny okres nauki będzie dla nich pomyślniejszy. Tak czy inaczej – to zależy od zaangażowania i aktywności każdego z nas – w równej mierze uczniów  i ich rodziców oraz nauczycieli. Warto pamiętać o starych polskich przysłowiach, w których zawiera się głęboka prawda i mądrość, a w tym przypadku najlepiej pasują takie oto m. in.: „bez pracy nie ma kołaczy”, „oszczędnością i pracą, ludzie się bogacą” , „kto chce nieba, cierpieć trzeba, a kto chce chleba, pracować trzeba”,  „praca z ochotą przerabia ziemię w złoto”.

Wszystkim więc: wielu sukcesów i satysfakcji w Nowym 2009 Roku!


19.12.2008r. Tradycyjne spotkanie wigilijne, przygotowane przez uczniów pod opieką p. Pauliny Dziubczyk i p. Adama Suwalda obejrzeliśmy w towarzystwie Proboszcza naszej Parafi Najśw.  Marii Panny Różańcowej, ks. Jacka Gasińskiego oraz Przewodniczącego Rady Rodziców, p. Tomasza Grzegorzewskiego.

Oby spełniły się wszystkie życzenia, które otrzymaliśmy i które składaliśmy sobie wzajemne przy świątecznym wigilijnym opłatku.


19.12.2008r. Działania w ramach kolejnego projektu edukacyjno – wychowawczego, któremu nadaliśmy nazwę: „Godność, wolność, tolerancja – czas refleksji”, rozpoczęły się już w połowie listopada i w pierwszej fazie były związane z akcją UNICEF „Na ratunek dzieciom w Kongo”. Zbiórka funduszy na ten cel prowadzona była m. in. na zebraniach z rodzicami (sprzedaż prac plastycznych wykonanych przez dzieci), część dochodu z dyskoteki andrzejkowej została przeznaczona na tę akcję, podobnie jak opisana wcześniej aktywność Teatru Nauczycielskiego „BELFER”. W grudniu tradycyjnie prowadzona była sprzedaż ciast za symboliczną złotówkę, przygotowanych przez rodziców (tzw. „Słodki kącik”), a od 1 do 20 grudnia trwał kiermasz świąteczny, na którym można było zakupić świece i bombki CARITAS, ozdoby i kartki świąteczne wykonane przez nauczycieli oraz kalendarze „Dzieci Afryki”, zakładki, naklejki i kartki przygotowane przez Salezjański Ośrodek Misyjny. Wizyta Św. Mikołaja związana była z drobnymi prezentami dla dzieci w podziękowaniu za ich serce i dobroć okazane dzieciom w Kongo. W związku z Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka, który przypada na 10 grudnia, właściwa faza projektu trwała od 8 grudnia i rozpoczęła się od lekcji na temat praw dziecka we wszystkich klasach. Uczniowie otrzymali od przedstawicieli samorządu szkolnego  ulotki edukacyjno – informacyjne dotyczące praw dziecka. W kolejnym dniu odbyły się lekcje na temat: „Nie wszystko muszę mieć, co chcę”, gościliśmy uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, którzy wzięli udział w zajęciach integracyjnych w świetlicy oraz z klasą V c. Uczniowie klas II i III spotkali się z przedstawicielką łódzkiej gminy żydowskiej, która opowiadała o swojej religii. Odbyły się także wyjątkowe spotkania - lekcje poświecone Kongo, gdzie notorycznie łamane są prawa dzieci. Lekcje te  przeprowadził ks. Sławomir Wartalski ze zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo, wykorzystując wiele ciekawych eksponatów oraz film i  prezentację multimedialną pt. „Dzieci w Kongo”. Podsumowaniem projektu były spotkania w grupach wiekowych oraz premierowe przedstawienie pt. „Słup soli” wg autorskiego scenariusza p. Doroty Stolińskiej, a przygotowanego przez szkolny teatr uczniowski „Żak” pod opieką p. Doroty Olejnik i p. Urszuli Bodył (zwracamy uwagę, że nie jest to teatr konkurencyjny wobec „Belfra” i mamy nadzieję, iż niedługo obejrzymy spektakl przygotowany wspólnym siłami przez obydwie grupy) . Uczniowie klas młodszych uczestniczyli w konkursie sprawnościowym, w którym mieli ułożyć puzzle na temat właściwych zachowań dzieci, a w klasach starszych podsumowany został konkurs na plakat ilustrujący organizacje działające na rzecz praw człowieka. W przygotowaniu i realizacji projektu wzięła udział znakomita większość nauczycieli i wychowawców, toteż, by nikogo nie pominąć, dyrekcja szkoły serdecznie dziękuje wszystkim, którzy poświęcili swój czas i zaangażowali mnóstwo energii  na rzecz tej szczytnej akcji. Piszemy o niej także w naszej szkolnej gazetce, której grudniowe wydanie poświęcamy szeroko rozumianej pomocy społecznej.


27.11.2008r. Tradycyjna zabawa andrzejkowa, której towarzyszyły wróżby i tajemne praktyki czarnej magii, wymyślone przez uczniów klas Va i VI a we współpracy z samorządem uczniowskim, słodki kącik i dobra muzyka kończą trudny, obfitujący w wydarzenia, ale i bardzo pracowity na zajęciach trzeci miesiąc roku szkolnego. Przed nami tylko kilkanaście dni do Świąt, a o tym, co w tym czasie będzie działo się w szkole czytajcie w kolejnych newsach i w szkolnej gazetce.

A będzie się działo, oj, będzie... 


26.11.2008r. Nauczycielski Amatorski Szkolny Zespół Teatralny „BELFER” mocnym akcentem zapoczątkował udział  szkoły w programie UNICEF pn. „Na pomoc dzieciom w Kongo”. Na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury im. Zbigniewa Herberta przy pełnej  widowni zespół zaprezentował dwa spektakle bajki „Kopciuszek”, o których informowaliśmy już kilkakrotnie w tym roku („Aktualności” z dnia 20.06.2008r. oraz z dnia 12.10.2008r.). Rodzice wraz z dziećmi bardzo żywo reagowali na pojawiające się postaci, brawurowo wręcz odtwarzane przez nauczycieli – aktorów. Gorący aplauz widowni kończył obydwa przedstawienia, a wiele ciepłych słów i gratulacje od zaproszonych gości  skierowanych pod adresem zespołu aktorskiego odebrała Dyrekcja Szkoły. Rozpoczynają się już przygotowania kolejnej inscenizacji i, jak wieść gminna niesie, budzi to żywe zainteresowanie – wielu obserwatorów dotychczasowych poczynań „Belfra” nie może się już doczekać premiery... A niżej podpisany co nieco już wie i... nie powiem nic więcej ponad to: „Oj, będzie się działo! oj, będzie...”
Najważniejsze jednak było przesłanie które towarzyszyło spektaklom. Miały one charytatywny charakter, a dochód ze sprzedaży cegiełek organizatorzy przeznaczyli na pomoc dla uczniów szkoły, pozostających w trudnej sytuacji materialnej oraz na wspomnianą wyżej akcję pod umownym hasłem „Kongo”. Serdecznie dziękujemy Wszystkim Darczyńcom za wsparcie naszych działań. Zebrana kwota 1.138 zł zostanie rozdzielona na wspomniane wyżej potrzeby. O dalszym przebiegu akcji będziemy informować w czwartym numerze naszej szkolnej gazetki internetowej „”Piątka” na piątkę”.


26.11.2008r. Wszyscy członkowie Rady Pedagogicznej jednogłośnie zaakceptowali pomysł zgłoszenia deklaracji udziału w programie pomocy w kształceniu biednych dzieci w Krajach tzw. Trzeciego Świata pn. „Adopcja dzieci na odległość”. Minimalna deklarowana kwota rocznej pomocy wynosi 480 zł. To działanie będzie kontynuacją, a raczej rozszerzeniem programu „Na pomoc dzieciom w Kongo”. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych włączeniem się do tej akcji. Odpowiedzi na pytania: dlaczego pomagamy innym i  dlaczego właśnie dzieciom w Krajach Trzeciego Świata? oraz czy nie zapominamy przypadkiem o własnym podwórku? znajdziecie w czwartym numerze gazetki „”Piątka” na piątkę”.


21.11.2008r. odbyło się w naszej szkole uroczyste pasowanie na czytelników uczniów klas pierwszych. Zwyczajowo w naszej szkole uroczystość ta połączona jest z obchodami Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych. Impreza przeznaczona jest dla uczniów klas I - III i odbywa się w pięknie udekorowanej na tę okoliczność sali gimnastycznej. Akt pasowania poprzedzony został inscenizacją, nawiązującą tematycznie do zagadnień czytelnictwa, przygotowaną przez uczniów klasy III a, pod opieką p. Beaty Dyły – Fontańskiej. Przepiękną, baśniową dekorację przygotowała p. Joanna Pacześ – Andrzejewska, a nad całością czuwała p. Dorota Olejnik. W trakcie uroczystości  wicedyrektor szkoły, p. Beata Florczak, podkreśliła rolę biblioteki we współczesnej szkole oraz zachęcała uczniów do samodzielnego korzystania z zasobów biblioteki oraz z Centrum Multimedialnego. Od tego dnia biblioteka szkolna pozyskała 48 nowych czytelników, którzy podczas lekcji bibliotecznych, poprzedzających uroczystość zostali zapoznani z regulaminem obowiązującym w bibliotece oraz z regulaminem wypożyczeń.

D.O.


14.11.2008r. Zadaniem priorytetowym naszej szkoły od lat jest „Bezpieczeństwo na drogach”. Zwrócenie uwagi na ten problem wynika z położenia szkoły – przy głównej ulicy miasta i braku sygnalizacji świetlnej. Sytuację ratuje fakt, że zatrudnieni są pracownicy, przeprowadzający uczniów do i ze szkoły, ale mimo tego nie uniknęliśmy wypadków z udziałem dzieci (na szczęście niegroźnych).
Z ogromnym zaangażowaniem włączamy się w różnego rodzaju akcje ogólnopolskie i miejskie, których tematyka porusza problemy bezpieczeństwa na drogach. Tak też stało się w chwili ogłoszenia ogólnopolskiej akcji pn. „Wypadki na drogach - porozmawiajmy”. 13.10.2008r., w czasie Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego nasze działania skupiliśmy na przeprowadzeniu lekcji wychowawczych na temat wypadków na drogach (odbyły się w klasach dyskusje, wymiana doświadczeń i opinii na temat bezpieczeństwa na polskich drogach). W tym dniu wychowawcy klas pod opieką pana „Stopka” przeprowadzili też praktyczne ćwiczenia przechodzenia przez jezdnię.

         W okresie między 13.10 a 14.11. 2008r. podjęliśmy wiele działań, aby ten problem stał się dla dzieci jeszcze bliższy. Po raz trzeci uczniowie pod opieką nauczyciela przeprowadzili badanie natężenia ruchu na przejściu dla pieszych w pobliżu szkoły. Listopadowe wydanie szkolnej gazetki internetowej pt.: „”Piątka” na piątkę”  zostało poświęcone w całości problemowi bezpieczeństwa na drodze.
Znalazła się w niej szczegółowa relacja z naszej akcji oraz wywiad z Komendantem Powiatowym Policji, pracownikiem Sekcji Ruchu Drogowego  pabianickiej komendy, Strażnikiem Miejskim, lekarzem anestezjologiem i wiele innych ciekawych materiałów. Zapraszamy do lektury...
                                                                                                    

Beata Florczak
Wicedyrektor szkoły


14.10.2008r. Pasowanie oraz ślubowanie uczniów klas pierwszych  w Dniu Edukacji Narodowej to wielkie dla nich przeżycie. W tym roku scenariusz uroczystości przewidywał egzamin, w którym dzieci musiały udowodnić, że znają już podstawowe informacje o Naszej Ojczyźnie i jej symbolach, że potrafią recytować i śpiewać, że poznały już zasady zachowania w szkole i będą ich przestrzegać i wreszcie, że są na tyle silne, iż sprostają wszelkim szkolnym trudnościom. Tę ostatnią cechę trzeba było potwierdzić w trudnym sprawdzianie, wypijając sok cytrynowy, po którym obowiązkowo zdający musieli się uśmiechnąć. Co prawda u większości był to „kwaśny uśmiech”, ale próba została zaliczona zgodnymi brawami publiczności – rodziców i opiekunów oraz nauczycieli. Tradycyjne pasowanie wielkim ołówkiem oraz wręczenie „złotych tarcz szkolnych”, które uczniowie będą przypinać do odświętnego stroju przy uroczystych okazjach, zakończyło tę część spotkania, którą uzupełniły życzenia dla wszystkich pracowników oraz  wręczenie Nagród Dyrektora Szkoły, W tym roku otrzymali je: p. Beata Florczak (wicedyrektor szkoły), p. Urszula Bodył (pedagog), p. Edyta Chrzęst, p. Ewa Walczak, p. Alicja Zieja (kształcenie zintegrowane), p. Paulina Dziubczyk (religia), p. Joanna Pacześ – Andrzejewska (świetlica) oraz p. Adam Suwald (muzyka, plastyka). W czasie uroczystości w Gimnazjum Nr 1 z okazji miejskich obchodów Dnia Edukacji p. Dorota Olejnik (biblioteka) otrzymała Nagrodę Specjalną Prezydenta Miasta.


12.10.2008r. Trudne zadanie postawili przed sobą nasi nauczyciele – aktorzy, członkowie Nauczycielskiego Amatorskiego Szkolnego Teatru „BELFER”. Przyjęli oni zaproszenie do udziału w wielkiej imprezie pn. ŁóPTA (Łódzki Przegląd Teatrów Amatorskich), która odbywała się w Łodzi po raz dwudziesty pierwszy. Jak podają autorzy strony, poświęconej przeglądowi „w kuluarach często mówi się o wysokiej jakości artystycznej przedstawień, co w obiegowej opinii krążącej po Polsce przyczynia się do zaliczania ŁóPTY do "jednego z najważniejszych przeglądów" tego typu. Laureatów z Łodzi często nagradzano na festiwalach teatralnych w całej Polsce. Ideą przeglądu jest konfrontowanie pracy teatralnej z jurorami,  publicznością, twórcami oraz kształtowanie warsztatu i praktyki scenicznej poszczególnych grup”.  W tym roku „BELFER” zaprezentował poza konkursem przedstawienie pt. „Kopciuszek”, które mieliśmy już okazję oglądać w czerwcu na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Pabianicach. Świadomość udziału w tak poważnym przedsięwzięciu nie przeszkodziła naszym aktorom. Była trema i stres? Pewnie tak, ale znakomicie ukryte w prezentowanych postaciach. Publiczność żywo reagowała  niemal na każdy gest, ruch, kolejne sceny oraz mistrzowsko dobrany podkład muzyczny. Zabawne sytuacje, komizm bohaterów  (któż nie uśmiechnąłby się widząc „piękne siostry” Kopciuszka – nauczycieli: kształcenia zintegrowanego - p. Henryka Kurasiewicza oraz matematyki - p. Janusza Koźlenko), wspaniała zabawa na scenie wprost zarażała widzów, którzy co chwila wybuchali śmiechem w odpowiedzi na dowcipnie dobrane teksty oraz wartki przebieg akcji. W/w oraz Macocha (Lidia Golewska – wf), Przekupki Dorotki (Sylwia Grzeszna – j. polski i Dorota Olejnik – biblioteka), Lodziarka (Sylwia Łaguniak - przyroda), Heroldowie (Urszula Bodył – pedagog oraz Paulina Dziubczyk – religia), Księżniczka Dobra Wróżka (Joanna Jarmakowska – wf) oraz tytułowy Kopciuszek (Ewa Owsik – wych. świetlicy) i Królewicz (Wojciech Woźniak - wf) przy wsparciu technicznym Dariusza Sautera (informatyka, technika) stworzyli niezapomniany spektakl nagrodzony gromkimi brawami i gratulacjami łódzkiej publiczności. Ze źródeł bliskich zespołowi aktorów wiemy, że wybrany już został scenariusz kolejnego przedstawienia (ponoć rewelacja), co przy tak doborowej obsadzie gwarantuje kolejną porcję doskonałej zabawy. O czym jest przekonany niżej podpisany niemy świadek pabianickiego sukcesu na łódzkiej scenie.

 J. K.


11.10.2008r. Z okazji Dni Papieskich z inicjatywy p. Pauliny Dziubczyk odbył się II Rajd Miejski dla uczniów szkół  podstawowych, poświęcony pamięci tego Wielkiego Polaka. W tym roku wystartowało ponad 130 uczestników w dziewięciu zespołach szkolnych (w tym dwa z naszej szkoły). Trasa rajdu rozpoczynała się przy Kościele Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. Uczniowie wraz z opiekunami wędrowali dalej do naszej szkoły, kolejny przystanek znajdował się przy Kościele pw. Chrystusa Króla, a dalej trasa rajdu prowadziła do Urzędu Gminy przy ul. Torowej i przez Park Wolności, gdzie na kilku kolejnych punktach kontrolnych uczestnicy rozwiązywali trudne zadania oraz sprawdzali swoją sprawność w konkurencjach sportowych. W siedzibie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej „Oratorium” przy Sanktuarium Św. Maksymiliana Kolbe odbyło się podsumowanie imprezy. Zwyciężył zespół Szkoły Podstawowej Nr 9, przed Szkołą Podstawową Nr 13. Trzecie miejsce zajął I zespół naszej szkoły, pod opieką p. Lidii Kukieły. Sponsorem nagród był Wydział Edukacji, Kultury i Zdrowia Urzędu Miejskiego. Organizatorów - nauczycieli szkoły (p. Paulina Dziubczyk – komandor rajdu, p. Beata Florczak, p. Lidia Golewska, p. Sylwia Grzeszna, p. Joanna Jarmakowska, p. Małgorzata Rutkowska, p. Sylwia Łaguniak) wspomagali wolontariusze z Grupy „Agrafka”. Honorowy patronat nad rajdem przyjęła Fundacja Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, a część pieniędzy wpłaconych jako wpisowe za rajd została przekazana Fundacji na wsparcie „papieskich stypendystów”. Rajd został wpisany do ogólnopolskiego harmonogramu imprez organizowanych z okazji VIII Dni Papieskich.


10.10.2008r.  Uczeń klasy V b, Robert Łaguniak, znalazł się w gronie siedmiu stypendystów Rady Miejskiej.  W sali koncertowej Zamku – Dworze Kapituły Krakowskiej stypendia najzdolniejszym uczniom wręczyli Przewodniczący Rady Miejskiej, p. Grzegorz Mackiewicz, Prezydent Miasta, p. Zbigniew Dychto oraz  Wiceprzewodniczący, p. Andrzej Żeligowski. Robert uczy się gry na skrzypcach od szóstego roku życia. Zdobywał nagrody w konkursach krajowych i międzynarodowych. Jest finalistą V Regionalnego Konkursu Miniatur Skrzypcowych w Sieradzu, zajął II miejsce w VI Regionalnych Prezentacjach Miniatur Skrzypcowych w Sieradzu w 2007 r., uzyskał trzecią nagrodę w IV Ogólnopolskich Dziecięcych Spotkaniach Skrzypcowych w Płocku, zajął III miejsce w II Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Stalowej Woli, otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego, pierwszą nagrodę w III Regionalnym Konkursie Młodego Skrzypka w Łodzi, trzecią nagrodę w V Ogólnopolskich Dziecięcych Spotkaniach w Płocku. Uczestniczył w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych w Gdańsku, uzyskał  certyfikat ukończenia kursów wiolinistycznych w Niemczech. Uczestniczył w Międzynarodowych Kursach Muzycznych w Łańcucie oraz w Akademii Smyczkowej w Goch w Niemczech, występuje w popisach, koncertach oraz recitalach Państwowej Szkolł Muzycznej w Pabianicach jako solista oraz członek zespołu kameralnego „Skrzypcomaniak”, z którym wziął udział m. in. w sesji muzyki współczesnej Musica Moderna w Łodzi, w koncercie symfonicznym Orkiestry PSM I i II stopnia w Kościele Ewangelicko – Augsburgskim w Pabianicach. Reprezentował pabianickich skrzypków podczas uroczystości nadania imienia Jana Pawła II Przedszkolu Nr 40 w Krakowie, gdzie gościem honorowym był m. in. kardynał Stanisław Dziwisz.. Mamy okazję oglądać i słuchać jego występów podczas uroczystości szkolnych. Życzymy Robertowi wielu sukcesów w dalszej edukacji.


10.10.2008r. W świetlicy szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na ŚWIETLICZAKÓW.  Zostać Świetliczakiem wcale nie było łatwo, ponieważ na uczniów czekały trudne do wykonania zadania. Każde dziecko poddane zostało kilku próbom, które koniecznie musiały zaliczyć. O zmaganiach „Pierwszaków” będziecie mogli przeczytać w listopadowym wydaniu naszej szkolnej gazetki. Możemy  jedynie zdradzić, że wszyscy są już „PRAWDZIWYMI ŚWIETLICZAKAMI”. W Kąciku Świetlicowego Nudziarza przeczytacie również:
- komu zależało na tym, by pasowanie się nie odbyło i uczniowie nie zostali przyjęci do świetlicowej gromady?
- jak sobie z nim poradziliśmy?

Zapraszam do lektury
Joanna Pacześ - Andrzejewska


23.09.2008r.  Serdecznie zapraszamy do lektury pierwszego w tym roku szkolnym numeru „ „Piątki” na Piątkę”. Znajdziecie tam wiele ciekawych artykułów będących kontynuacją tematów rozpoczętych w poprzednich rocznikach naszego periodyku oraz dwa zupełnie nowe działy. W numerze m.in.: wywiad z naczelnikiem Wydziału Edukacji, Kultury i Zdrowia, p. Waldemarem Boryniem,  sprawozdanie z wizyty w rozgłośni Radia Łódź oraz aktualności szkolne    Do zobaczenia za miesiąc.  


20.09.2008r.  Wyrazy uznania i szczere gratulacje składamy p. Wojciechowi Woźniakowi, nauczycielowi wychowania fizycznego, który w Mistrzostwach Polski w Pływaniu Nauczycieli i Pracowników Oświaty w Piotrkowie Trybunalskim zdobył tytuł Wicemistrza Polski w stylu grzbietowym na dystansie 50m. W kolejnej – VIII edycji zawodów w 2009r. spodziewamy się I miejsca, bowiem rok ubiegły przyniósł p. Wojciechowi brązowy medal. Uczniowie klas czwartych, z którymi p. Woźniak prowadzi zajęcia na basenie mają więc prawdziwy wzór do naśladowania. GRATULUJEMY!


20 września nasza szkoła przyłączyła się do akcji ekologicznej „SPRZĄTANIE ŚWIATA”, które w tym roku odbyło się pod hasłem „Posprzątajmy nasze lasy”. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom organizatorów, w porozumieniu z Terenowym Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej przy MOK i Leśnictwem w Pabianicach, wybraliśmy się posprzątać las karolewski w Hermanowie. Nasza wyprawa miała charakter rajdu rowerowego dla uczniów klas V i VI. W rajdzie wzięło udział ok. 30 uczniów i 6 opiekunów. Niestety, tylko pogoda pokrzyżowała nasze plany, gdyż udało nam się tylko posprzątać leśny parking, a potem w strugach deszczu wracaliśmy pod szkołę. No cóż, szkoda, ale mimo tego i tak wykonaliśmy nasze ekologiczne zadanie i miłe spędziliśmy czas na łonie natury. Więcej informacji o rajdzie i segregacji odpadów możecie przeczytać w wrześniowej gazetce „Piątka na piątkę”.


Sylwia Łaguniak


18.09.2008r. W naszej szkole nie obowiązuje jednolity strój uczniowski. Decyzję taką podjął Dyrektor Szkoły, po konsultacjach z Radą Pedagogiczną, Radą Rodziców oraz Samorządem Uczniowskim. Na wniosek rodziców natomiast wprowadzona została tarcza szkolna w formie metalowej przypinki, jako obowiązkowy dodatek do ubrania. Tarcza jest estetyczna, kolorowa i zawiera najważniejsze dla szkolnej społeczności symbole, tj. portret patrona, ks. Grzegorza Piramowicza, logo szkoły oraz wyeksponowany numer szkoły. Jest to tarcza codzienna, całkowicie odmienna od „złotej” tarczy, którą uczniowie klas pierwszych otrzymują na uroczystości pasowania i wykorzystują przez cały okres edukacji w SP5 przy uroczystych okazjach.


16.09.2008r. Uczniowie klas pierwszych rozpoczęli swoją edukację z zakresu wychowania komunikacyjnego udziałem w konkursie plastycznym sponsorowanym przez firmę Statoil Polska, która pod hasłem „Bezpieczeństwo Dziecka na Drodze” przeprowadziła w dniach 15 – 19 września br. doroczną ogólnopolską akcję informacyjno-edukacyjną mającą na celu zapoznanie najmłodszych uczniów z zasadami bezpiecznego korzystania z dróg publicznych. Zwycięzca konkursu szkolnego, uczeń klasy I b, otrzymał w nagrodę rower oraz kask ochronny. Wszyscy uczniowie obdarowani zostali grami planszowymi pt. „Jesteśmy bezpieczni na drodze”, a także kamizelkami oraz elementami odblaskowymi. Akcja ta to dopiero początek trudnej i długiej nauki o zagrożeniach na drodze i umiejętnościach ich unikania w drodze do szkoły i do domu.


WITAMY W NOWYM ROKU SZKOLNYM 2008 - 2009


20.06.2008r. Z kronikarskiego obowiązku, z poczuciem zawinionego zaniedbania, w kilku zdaniach spróbujmy podsumować miniony rok szkolny. To już jednak nie będą aktualności… Wiele informacji z bieżących wydarzeń szkoły znajdziesz, Drogi Czytelniku, w naszej szkolnej gazetce internetowej „”Piątka” na piątkę”.  

Zgodnie z „Harmonogramem imprez i uroczystości szkolnych” odbyły się w tym roku:

Nasi nauczyciele uczestniczyli organizowali samodzielnie lub we współpracy imprezy i konkursy zewnętrzne:

Konkursy szkolne:

Wycieczki:
·
        do łódzkich teatrów, kin, muzeów
·
        na basen i lodowisko
·
        do Instytutu Europejskiego
·
        wycieczki tematyczne: do parku, na łąkę, na pocztę, do apteki, do Biblioteki Miejskiej, do Planetarium, do Parku Jurajsko- Botanicznego, do Sanktuarium w Licheniu
·
        wzięliśmy udział w rajdach pieszych, organizowanych przez PTTK (m. in. Pamięci Zasłużonych Pabianiczan – jesienią 2007r. poświęcony pamięci Heleny Salskiej, Rajd Mikołajkowy)
·
        w rajdzie rowerowym z okazji Dni Pabianic o Puchar Prezydenta Miasta
·
        z okazji Dnia Dziecka dla klas I – III zorganizowane zostały zajęcia ekologiczne w Małeczu (wielka impreza wyjazdowa)
·
        turystyczno – krajoznawcze (organizowane w ramach działalności koła turystycznego
·
        „zielona szkoła”

 Organizowane były także zajęcia pozalekcyjne:
·
        Koło turystyczne „Wędrowiec”, dofinansowane z funduszy Rządowego Programu
      Wspierania Szans Edukacyjnych (I semestr) – p. B. Florczak
·
        Koło matematyczne „Kuźnia talentów”, dofinansowane z funduszy Rządowego Programu Wspierania Szans Edukacyjnych – p. J. Koźlenko
·
        Koło plastyczne prowadzone przez p. J. Pacześ – Andrzejewską
·
        Koło twórczego myślenia „Odyseja umysłu” – p. J. Koźlenko
·
        Czytelnicze dla uczniów klas pierwszych, mających trudności z czytaniem –  p. D. Olejnik
·
        Koło europejskie „Młody Europejczyk” (od 1.04.08r.) – p. D. Olejnik, gościnnie
p. P.Dziubczyk
·
        Zajęcia prowadzone przez pedagoga szkolnego – trening przystosowania społecznego, uczące m. in. opanowywania agresji.
·
        Szkolne Koło CARITAS – p. P. Dziubczyk
·
        Zajęcia sportowe SKS dla chłopców - p. W. Woźniak
·
        Zajęcia sportowe SKS dla dziewcząt -  p. A. Małolepsza, p. J. Jarmakowska

 A także zajęcia integrujące uczniów:

 W szkole funkcjonuje świetlica szkolna, zapewniająca opiekę dzieciom po i przed lekcjami.

Uczniowie znajdują też opiekę w bibliotece szkolnej, korzystają  z czytelni oraz Centrum multimedialnego. Liczba wszystkich odwiedzin w wypożyczalni to 3507 osób, łącznie wypożyczono 3725 książek (nauczyciele 202 razy), z Centrum Multimedialnego korzystano 3034 razy.

Zrealizowaliśmy kilka spektakularnych akcji charytatywnych, w tym m. in.:

Trzecią już po „Kocie w butach” i „Królewnie Śnieżce” premierę, tym razem adaptację bajki pt. „Kopciuszek”, przygotował Nauczycielski Amatorski Szkolny Zespół Teatralny „BELFER”. Dwukrotnie prezentowane przedstawienia obejrzeli wszyscy uczniowie dzięki uprzejmości dyrekcji Miejskiego Ośrodka Kultury. Gościliśmy wówczas także Przewodniczącego Rady Miejskiej, p. Grzegorza Mackiewicza oraz Naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury i Zdrowia Urzędu Miejskiego, p. Waldemara Borynia. Wszyscy czekamy na powtórkę, którą będzie spektakl specjalny dla rodziców, a także występ na scenie jednego z  łódzkich teatrów w ramach przeglądu zespołów amatorskich, gdzie nasi nauczyciele – aktorzy wystąpią jako goście specjalni.

W podsumowaniu wyników  nauki i zachowania warto zwrócić uwagę, że promocję uzyskało:

- w klasach I – III: 188 uczniów, co stanowi 97,4%

- w klasach IV – VI: 208uczniów, co stanowi 98,6%. Wskaźnik promocji dla szkoły wynosi więc 98,01%. W klasach młodszych 56 uczniów, tj. 29% uznaliśmy za wyróżniających się w nauce. W klasach starszych 42 uczniów, tj. 20% uzyskało średnią ponad 4,76. Najwyższą statystycznie średnią uzyskała klasa IV a – 4,0. Wyniki łączne nie zadowalają nas w pełni, bowiem np. średnia ocen klas starszych jest najniższa od kilku lat, podobnie jak wynik sprawdzianu klas szóstych. Jest to przedmiotem gruntownych analiz zespołów nauczycielskich, które zaproponują wnioski do pracy w kolejnym roku szkolnym. Niewątpliwie poprawa wyników nauczania w zakresie poszczególnych umiejętności będzie naszym zadaniem priorytetowym.

Wzorowe oceny zachowania otrzymało 17 uczniów (8,1%), bardzo dobre – 61 (= ok. 29%), dobre – 85 uczniów (ok. 40%). W klasach młodszych 18 uczniów zgłoszonych zostało jako stwarzający problemy wychowawcze, w klasach starszych 3 otrzymało ocenę naganną, a 11 nieodpowiednią. Uwzględniając uczniów z oceną poprawną zwracamy uwagę, że jest to grupa tych, którzy wielokrotnie absorbują uwagę wychowawcy / nauczyciela, wpływają często na jakość procesu lekcyjnego, często stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa innych na przerwach czy w zajęciach ruchowych. I z tego wynikają nasze kolejne zadania na rok szkolny 2008-09.


Dnia 26.10.2007 po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole  Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych. Zwyczajowo już, uroczystość ta połączona była z pasowaniem uczniów klas pierwszych na czytelników naszej szkolnej biblioteki. Uczniowie klasy II a pod opieka p. Beaty Fontańskiej przygotowali inscenizację, mającą zachęcić maluchy do odwiedzenia biblioteki i samodzielnego wypożyczania książek. Organizatorki imprezy zadbały o miłą, przyjazną atmosferę. Obszerne sprawozdanie z w/w imprezy zostanie zamieszczone w listopadowym numerze „Piątki na Piątkę”. Zapraszamy.

Dorota Olejnik


3.10.2007 r.  Zapraszamy do lektury pierwszego w tym roku szkolnym numeru szkolnej gazetki internetowej „Piątka na Piątkę”. Po wakacjach wróciliśmy do wszystkich działów stałych. Znajdziecie więc w niej „coś dla ciała” (Kącik Sportowy, dział poświecony promocji zdrowia, Świetlicowy Kącik Nudziarza, Kącik Ekologiczny), „coś dla ducha” (Kącik Duchowy) oraz wszystkie rozpoczęte przed wakacjami projekty. Szczególnie serdecznie polecamy wywiad z kpt. E. Debichem, Prezesem Pabianickiego Koła Światowego Związku Żołnierzy AK.

 Miłej lektury i do zobaczenia za miesiąc.                                                                                                      

Redakcja.


1.10.2007    Uprzejmie informujemy, że od 1 października 2007r. rozpocznie swoją działalność Koło Matematyczne pod nazwą „Kuźnia Talentów”. Program został zakwalifikowany do realizacji i uzyskał dofinansowanie w ramach Rządowego programu wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży w 2007r. pod nazwą "Aktywizacja jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych". Dotacja pozyskana przez Gminę Miejską Pabianice wynosi 70% całkowitego kosztu realizacji zadania. Według założeń programowych koło jest przeznaczone dla uczniów uzdolnionych matematycznie i szczególnie zainteresowanych matematyką. Jego celem jest kształtowanie u uczniów umiejętności logicznego myślenia oraz pogłębiania i rozszerzania wiedzy. Program stwarza możliwość kształcenia i rozwijania umiejętności i sprawności matematycznych oraz wdraża uczniów do samokształcenia i samooceny tak, by potrafili praktycznie rozwiązywać problemy w różnych sytuacjach życiowych. Zajęcia powyższe mają również przygotować uczniów do udziału w konkursach matematycznych. Na zajęciach będą realizowane tematy z zakresu historii matematyki, przybliżane postacie świata matematyki, uczniowie poznają tajemnice i zagadki matematyczne jak również nauczą się rozwiązywać problemy matematyczne przy pomocy komputera.

Uczestnikami koła będą uczniowie typowani przez nauczycieli matematyki klas IV - VI na podstawie wyników pisemnego testu kwalifikacyjnego.
Zajęcia Koła Matematycznego będą się odbywać raz w tygodniu dla klasy IV i raz w tygodniu dla klas V i VI w czasie dwóch godzin lekcyjnych.

Zajęcia prowadzi nauczyciel matematyki -  mgr JANUSZ KOŹLENKO


16.09.2007r.      Przyłączyliśmy się do ogólnoświatowej akcji ekologicznej „Sprzątanie Świata – Polska”. Wysprzątaliśmy tereny wokół szkoły, dworzec PKS i park przy ul. Zielonej oraz przyległe ulice. Chcieliśmy w ten sposób dać świadectwo swojej ekologicznej postawy i połączyć siły razem z innymi uczniami pabianickich podstawówek, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. W akcji uczestniczyło ok. 300 uczniów naszej szkoły (klasy II – V). Zebranych zostało 25 worków tj. ok. 1500 l śmieci,. Uczniowie z ochotą i zaangażowaniem uczestniczyli w akcji wiedząc, że dzięki takim działaniom najbliższa okolica będzie czysta i ładna. Ponadto  tego typu akcje mają na celu zwiększenie świadomości ekologicznej wśród dzieci , a poprzez nich również dorosłych. Za przebieg akcji na terenie szkoły i współpracę z Terenowym Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej przy MOK w Pabianicach, który zaopatrzył nas w worki  i rękawice, odpowiedzialna była n/p nauczycielka przyrody -

 mgr Sylwia Łaguniak


1.09.2007r. Informujemy, że opracowany przez mgr Beatę Florczak program pn. "Koło turystyczne "Wędrowiec"" został zakwalifikowany do realizacji i uzyskał dofinansowanie w ramach Rządowego programu wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży w 2007r. pn. "Aktywizacja jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych". Dotacja pozyskana przez Gminę Miejską Pabianice wynosi 70% całkowitego kosztu realizacji zadania. Wg założeń programowych koła celem tych zajęć dodatkowych jest zainteresowanie krajoznawstwem, historią i kulturą Ojczyzny i regionu oraz ukazanie piękna ziemi ojczystej. Zajęcia będą prowadzone na terenie szkoły w formie zabaw, konkursów, piosenek, a także jako zajęcia praktyczne w formie wycieczek, podczas których uczniowie poznają zabytki Pabianic i okolic, ścieżki dydaktyczne w rejonie miasta, będą zapoznawać się mapą i znakami topograficznymi, nauczą się korzystać z busoli, będą bezpiecznie poruszać się po drogach publicznych i korzystać ze środków transportu.
Uczestnikami koła będą uczniowie typowani przez wychowawców klas i pedagoga szkolnego w porozumieniu z autorką programu, p. Beatą Florczak, wicedyrektorem szkoły. Program koła adresowany jest przede wszystkim do uczniów z trudnościami wychowawczo - edukacyjnymi.


WITAMY W NOWYM ROKU SZKOLNYM 2007 - 2008


1.06.2007r.     Po raz dziewiąty halę sportową Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul „Grota” Roweckiego wypełnili  po brzegi kibice – uczniowie klas IV i V pod opieką swoich nauczycieli i wychowawców, a na parkiecie zmagali się zawodnicy – uczniowie klas szóstych oraz dyrektorzy Szkół Podstawowych Nr 1, 5, 9 i 13, którzy rywalizowali o zwycięstwo w GIMNAZJADZIE 2007, imprezie – zabawie sportowej organizowanej przez dyrekcje i nauczycieli wychowania fizycznego w/w szkół, znajdujących się obwodzie Gimnazjum Nr 2. Tradycyjnie patronat honorowy przyjął Wiceprezydent Miasta, w tym roku szkolnym po raz pierwszy p. Dariusz Wypych, a merytorycznie i finansowo wspierał nas Wydział Edukacji, Kultury i Zdrowia Urzędu Miejskiego, reprezentowany przez Naczelnika, p. Waldemara Borynia. W skomplikowanych konkurencjach niezwykle walecznie poczynali sobie dyrektorzy, zdobywając punkty dla swoich zespołów. Wysoko i równorzędnie dla wszystkich szkół oceniono także konkurencję kulturalnego i sportowego  dopingu, choć przyznać trzeba, że kibice z SP1 doskonale prezentowali się z jednolitymi gadżetami (kolorowe wielkie rękawice), a pozostałe szkoły skutecznie rywalizowały w głośnym zachęcaniu swoich zawodników do wysiłku. Uczniowie klas szóstych, podzieleni na dwudziestosobowe zespoły,  dosłownie zdzierali lakier parkietu, by sprostać zasadom poszczególnych konkurencji. Większość z nich już za trzy miesiące spotka się w murach swojej nowej szkoły – Gimnazjum Nr 2. Koordynatorem przygotowań do imprezy i współautorką regulaminu była p. Lidia Golewska (SP5), która także opracowała większość konkurencji. Piszący te słowa od wielu obserwatorów i uczestników odebrał gratulacje za pomysł i realizację zawodów, w odpowiedzi podkreślając przy każdej okazji rolę nauczycieli wychowania fizycznego w przygotowaniu i przebiegu rywalizacji. Serdeczne podziękowania należą się więc poza w/w również p. Wojciechowi Woźniakowi (SP5), p. Danucie Koralewskiej (G2), p. Lucynie Rutkowskiej (SP9) oraz p. Renacie Szałeckiej (SP13), która w roli prowadzącego całą zabawę znakomicie poradziła sobie z mikrofonem jako nietypowym „przyrządem gimnastycznym”. Z kronikarskiego obowiązku warto podkreślić drugie w historii GIMNAZJADY zwycięstwo zespołu naszej szkoły przed SP9, SP13 i SP1. Puchar przechodni, ufundowany przez Dyrektora Gimnazjum Nr 2, p. Grzegorza Hanke, wręczył zwycięzcom Prezydent Miasta, p. Zbigniew Dychto.                                                                                     

Jerzy Kaczmarek, dyrektor SP5


5.06.2007 r. W hali sportowej przy ul. Małachowskiego w Łodzi odbył się II Finał Wojewódzkiego Konkursu „Sprawności Fizycznej i Wiedzy o Bezpieczeństwie” w ramach Policyjnej Akademii Bezpieczeństwa 2005 –2010. Uczniowie klasy I c, przygotowywali się do zawodów pod opieką wychowawcy, p. Henryka Kurasiewicza. Zwycięstwo w eliminacjach powiatowych nie było przypadkowe, bowiem w finale w Łodzi Daniel ŁUŻNIAK i Adam SKOWRONEK zostali wicemistrzami województwa, a  zwyciężyli uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 10 w Sieradzu. Wspaniały puchar oraz nagrody i upominki otrzymali z rąk Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi, insp. Ferdynanda Skiby, dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego – Zbigniewa Skowrońskiego, Wicemarszałka Województwa Łódzkiego - Krzysztofa Makowskiego, Przewodniczącego Sejmiku Województwa Łódzkiego – Marka Mazura oraz Wiceprezes IPA  - Marka Patermana. Korzystając z informacji  internetowej KW Policji w Łodzi informujemy, że  „w II edycji  konkursu udział wzięło  ponad 11 tysięcy pierwszoklasistów ze szkół podstawowych z  województwa łódzkiego. Do „wielkiego finału” przystąpiło  26 drużyn reprezentujących poszczególne miasta i powiaty. Zawody składały  się z testu z wiedzy o bezpieczeństwie i egzaminu sprawnościowego na torze przeszkód. W trakcie trwania imprezy zawodnicy i kibice obejrzeli także pokazy sprawności fizycznej w wykonaniu zawodników judo z Łódzkiego Policyjnego Klubu Sportowego „Gwardia”, zapoznali się z wyposażeniem bojowym Policji i Straży Pożarnej. Dzieci poznały także pracę przewodników psów oraz ich czworonożnych podopiecznych służących w Policji, a także funkcjonariuszy z Policji Konnej. Niewątpliwą atrakcją była również  prezentacja motocykli członków Klubu Motocyklowego Knight Riders Łódzkiej Grupy Wojewódzkiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA.” Warto zauważyć, że nasi uczniowie po raz drugi reprezentowali powiat pabianicki w finale wojewódzkim.     

    Serdecznie gratulujemy!


15.05.2007r.  W SP3 w Pabianicach odbyła się pierwsza edycja miejskiego konkursu promującego region i wspólnotę lokalną pn. „Pabianice moje miasto”,   z udziałem przedstawiciela Miejskiego Ośrodka Kultury jako współorganizatora konkursu oraz Muzeum Miasta Pabianic.  Jury oceniało prace w trzech kategoriach: fraszka i piosenka o Pabianicach, plakat promujący nasze miasto oraz album o historii Pabianic z uwzględnieniem pomników przyrody. Nasza szkoła zajęła I miejsce w kategorii „PLAKAT”.  Autorki : Kasia Suwald, Kinga Stankiewicz oraz Sandra Grądzka pracowały pod czujnym okiem p. Adama Suwalda. Nad przebiegiem etapu szkolnego oraz nad przygotowaniem dzieci do konkursu czuwały: pp. Dorota Olejnik i Sylwia Łaguniak.

 Dorota Olejnik


15.05.2007r. W SP3 w Pabianicach odbył się miejski konkurs recytatorski dla dzieci pn. „Świerszczykowe wierszyki”. Uczennica klasy II c, Weronika Krawczyk, która była bezkonkurencyjna w eliminacjach szkolnych, potwierdziła swój talent interpretacją wiersza Juliana Tuwima „Pan Maluśkiewicz i wieloryb”. Weronika zakwalifikowała się w ten sposób do eliminacji wojewódzkich. Warto podkreślić, że jest to jej kolejny sukces, bowiem 26 kwietnia zajęła również I miejsce w Miejskim Konkursie pn.  ,,Wiersze znane i lubiane Juliana Tuwima i Jana Brzechwy”. Życzymy wielu dalszych sukcesów.

 Małgorzata Naumowicz


15.05.2007 r.   W hali koszykówki Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyła się II edycja „Konkursu sprawności fizycznej oraz wiedzy o bezpieczeństwie” organizowanego przez Komendę Powiatową Policji w Pabianicach w ramach programu Policyjnej Akademii Bezpieczeństwa. Pierwszoklasiści: Adam Skowronek, Daniel Łużniak i Robert Kukieła z kl. I c, śladem starszych kolegów, drugi raz z rzędu wywalczyli I miejsce dla naszej szkoły. Bezbłędnie rozwiązali test z wiedzy o bezpieczeństwie, a sprawnościowy tor przeszkód pokonali w najkrótszym czasie. Tym samym po raz kolejny udowodnili skuteczność realizacji szkolnego zadania priorytetowego z zakresu bezpieczeństwa dzieci. Zwycięstwo w tym konkursie upoważnia drużynę z naszej szkoły do reprezentowania powiatu pabianickiego w finale wojewódzkim. Życzymy kolejnego sukcesu już w czerwcu.

 Opiekun zespołu: Henryk Kurasiewicz


10.05.2007r. Reprezentanci uczniów klas szóstych naszej szkoły wraz z nauczycielką przyrody Sylwią Łaguniak uczestniczyli w seminarium pod hasłem „Młodzież w świecie uzależnień XXI wieku”, które zorganizował Terenowy Ośrodek Edukacji Ekologicznej przy Miejskim Ośrodku Kultury  oraz Ośrodek Profilaktyki i Integracji Społecznej w Pabianicach. Wysłuchaliśmy kilku pouczających wykładów na ten temat i wzbogaciliśmy swoją wiedzę z zakresu profilaktyki uzależnień.

                                                                                                                              Sylwia Łaguniak


07.05.2007 r.   W naszej szkole uczciliśmy obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja apelem, który miał charakter patriotyczny i nosił tytuł: Wolność, równość niech żyje, niech żyje Maj Trzeci.” Montaż słowno - muzyczny wykonali uczniowie klasy Va pod opieką p. Doroty Stolińskiej. Występ uświetnił pieśniami patriotycznymi również zespół wokalny dyrygowany przez p. Adama Suwalda.  

Dorota Stolińska


27.04.2007r. W pracowni edukacji ekologicznej Szkółki Leśnej w Klukach odbył się Konkurs Przyrodniczo – Ekologiczny pod hasłem „Środowisko geograficzne Polski”, organizowany już po raz szósty przez Szkołę Podstawową Nr 3 w Pabianicach i  Terenowy Ośrodek Edukacji Ekologicznej przy MOK w Pabianicach. W konkursie wzięło udział dziewięć szkół z powiatu pabianickiego. Naszą szkołę reprezentowały: Paulina Dytko, Justyna Krosowska i Agnieszka Lewandowska (klasa 6b). Do zadań konkursowych należało poprawne rozwiązanie testu przyrodniczego i wykonanie zadań praktycznych oraz kilkuminutowa prezentacja wybranego regionu w Polsce. Nasza drużyna otrzymała maksymalną ilość punktów za ciekawą i zabawną prezentację Górnego Śląska. Dzięki temu w ogólnej punktacji zajęliśmy wysokie II miejsce tuż za SP Nr 3 w Pabianicach. Gratulujemy naszym zdolnym i bardzo zaangażowanym uczennicom  i życzymy dalszych przyrodniczych sukcesów!!!

 
                                                                                                        opiekun grupy: Sylwia Łaguniak


27.04.2007 Od 23 kwietnia trwa Pierwszy Światowy Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ONZ. W naszej szkole po raz szósty został zorganizowany konkurs miejski dla uczniów klas II pn.  „Jestem bezpieczny na drodze. Celem konkursu jest podkreślenie wagi zagadnienia bezpiecznego poruszania się po drogach. Zagadnienia wychowania komunikacyjnego poruszane są w przedszkolu oraz w zerówce. Prawdziwa edukacja komunikacyjna zaczyna się w szkole, gdzie nauczyciele kładą olbrzymi nacisk na to, aby wyposażyć dzieci w wiadomości niezbędne do zrozumienia zasad świadomego, bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym oraz zrozumienia istniejących zagrożeń i ich przyczyn ...


27.04.2007r. W połowie kwietnia na basenie MOSiR odbyły się INDYWIDUALNE MISTRZOSTWA PABIANIC W PŁYWANIU. Reprezentanci naszej szkoły zdobyli 14 medali i wyróżnień. Warto podkreślić fakt, iż uczniowie nie mający za sobą obowiązkowej nauki pływania zdobyli aż 6 medali !!! Naszych zawodników przygotowywał
mgr Wojciech Woźniak, który był także jednym z organizatorów i sędzią zawodów. Więcej w naszej szkolnej gazetce „”Piątka” na piątkę”.

                                                                                                                      Gratulujemy!


W dniu 26.04.2007r.   w naszej Szkole z okazji Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego został zorganizowany pokaz wyszkolenia i umiejętności Straży Pożarnej w zakresie ratownictwa drogowego. Nasi uczniowie zobaczyli sposób w jaki są gaszone pożary, jak również obejrzeli dwa w pełni wyposażone wozy bojowe, jeden przeznaczony  do gaszenia pożarów, drugi wykorzystywany w ratownictwie drogowym,
 w które jest wyposażona Państwowa Straż Pożarna w Pabianicach. Pracownicy Państwowej Straży Pożarnej w Pabianicach opowiedzieli o przeznaczeniu i możliwościach technicznych poszczególnych urządzeń technicznych jak również odpowiedzieli na naprawdę szczegółowo zadawane przez uczniów pytania. Na koniec pokazu, każdy z uczniów mógł wejść do samochodów strażackich, przyjrzeć się ubiorowi, w którym strażacy uczestniczą w akcjach ratowniczych, założyć kask strażacki na głowę oraz dokładnie obejrzeć i dotknąć przedstawiane urządzenia. Akcja powyższa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wszystkich uczniów Szkoły. Organizatorami akcji byli ze strony Państwowej Straży Pożarnej w Pabianicach pan Michał Kuśmirowski, któremu to cała społeczność uczniowska bardzo dziękuje, a ze strony Szkoły p. Dariusz Sauter i p. Janusz Koźlenko.

Janusz Koźlenko


W dniu 26.04.2007r. w Szkole Podstawowej nr 3 odbył się Miejski Konkurs ,,Wiersze znane i lubiane Juliana Tuwima i Jana Brzechwy” , dwie uczennice naszej szkoły  Weronika Krawczyk z kl. II c i Oliwia Nowicka z kl. II b wywalczyły     I miejsce w tym trudnym konkursie, w którym wzięło udział siedem pabianickich szkół.   Pięknie wyrecytowały wiersz J Tuwima pt: ,,Pan Maluśkiewicz i wieloryb”, potem bezbłędnie rozwiązały test sprawdzający wiedzę ze znajomości wierszy tych dwóch autorów, następnie odpowiadały na pytania ukryte w balonikach, układały puzzle i rozsypanki wyrazowe. We wszystkich konkurencjach były najlepsze. Do konkursu dziewczynki zostały przygotowane przez swoje wychowawczynie.

p. Renata Adler


17.04.2007r. w Szkole Podstawowej nr 17 odbyła się czwarta edycja konkursu przyrodniczo – ekologicznego „PARKI NARODOWE”. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w nim po raz pierwszy. Z trudnymi pytaniami dotyczącymi charakterystyki, występowania i osobliwości Parków Narodowych w Polsce zmagali się i dzielenie walczyli: Lidia Tomaszewska, Justyna Małkus, Adrian Owczarek i Damian Kuberski z kl. VIA. Do zadań konkursowych należało m. in. przygotowanie i przedstawienie prezentacji multimedialnej pt. „Ginące gatunki zwierząt na świecie”. Prezentację przygotował Andrzej Wendler z kl. VIA. Ostatecznie zajęliśmy IV miejsce ( jak mawiają sportowcy, najmniej szczęśliwe ). Nie załamujemy się jednak.   Wiemy przecież, że nie tylko miejsce się liczy, ale przede wszystkim wiedza i doświadczenie, którą zdobyliśmy. Następnym razem pójdzie lepiej.

                                                                                                      
opiekun zespołu: Sylwia Łaguniak


14.04.2007 r.    Wiadomość z ostatniej chwili. 13.04 w piątek, uczniowie z klasy VI a : Paulina Krac, Marcin Post, Michał Bajer, Damian Kuberski oraz Adrian Owczarek w pięknym stylu wywalczyli mistrzostwo powiatu w zawodach szachowych dla szkół podstawowych. Uczniowie pod opieką nauczyciela bibliotekarza p. Doroty Olejnik udali się do SP w Bychlewie, gdzie odbyły się ww. zawody. Już w najbliższy piątek, tj. 20.04 również w SP w Bychlewie odbędą się zawody okręgowe, w których nasi zwycięzcy maja zagwarantowany udział. Zawodnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Dorota Olejnik                                              


 >> SPOKOJNYCH I POGODNYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH
PEŁNYCH MIŁOŚCI I RODZINNEGO CIEPŁA <<

życzą Uczniowie, Nauczyciele i Pracownicy oraz Dyrekcja.             


15.03.2007r. W Gimnazjum Nr 3 odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Kiedy dzwonię po straż pożarną?”. Na konkurs wpłynęło 170 prac. Uczniowie rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych. Wśród najmłodszych laureatkami  zostały  uczennice naszej szkoły  Katarzyna Konieczna i Weronika Lesiak obie z klasy Ia. Prace Kasi i Weroniki wezmą udział w wojewódzkiej i ogólnopolskiej części konkursu.  

Beata Dyła-Fontańska


5.03.2007r. W poniedziałek odbył się szkolny konkurs czytelniczy dla uczniów klas III pt. „Świat baśni Andersena” . Wszyscy uczniowie chętnie przystąpili do etapu klasowego mimo, iż udział w konkursie był dobrowolny. Spośród czteroosobowych zespołów  najlepszą znajomością  baśni Andersena wykazała się klasa III c. Serdecznie gratulujemy. Szczegółowe sprawozdanie z  imprezy zostanie zamieszczone w marcowym numerze „ "Piątki" na Piątkę”.                                                                      

                                                                  Dorota Olejnik                                              


28.02.2007r.  Dzieci z klasy III a  pod opieką wychowawcy, p. B. Trzeszczak oraz nauczyciela  bibliotekarza, p. D. Olejnik, zwiedziły rozgłośnię Radia Łódź. Oprowadzał nas redaktor Jarosław Manowski, który na codzień zajmuje się redagowaniem wiadomości i prowadzeniem programów radiowych. Dzieci obejrzały między innymi studio nagraniowe, studio, z  którego emitowany jest program na antenie oraz fonotekę.  Dzięki wycieczce uczniowie dowiedzieli się, jak naprawdę wygląda praca w radiu. Pracownicy rozgłośni przygotowali również dla zwiedzających niespodziankę – wywiad  „na żywo” na antenie. Na zakończenie wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali pamiątki - kalendarzyki z logo radia.  To była bardzo udana i ciekawa wyprawa.

                                                                                                                                             Bogumiła Trzeszczak


22.02.2007r.     Najwyższy czas nadrobić zaległości... Styczeń minął, jak zawsze, pod znakiem przygotowań do zakończenia I semestru. Zaliczenia, ostatnie sprawdziany, poprawki, ustalanie ocen, statystyki, analizy, sprawozdania, zebrania... Uczniowie klas szóstych zmierzyli swoje umiejętności w sprawdzianie, który w szkole potraktowaliśmy jako próbę generalną. Sprawdzone szybko testy pozwalają na interesujące wnioski i wskazują elementy, niezbędne do uzupełnienia. A czasu coraz mniej... Słowem - mnóstwo pracy. Wszyscy niecierpliwie odliczali dni do zimowych ferii. W ostatnich dniach stycznia posypało śniegiem, z czego jednak nie każdy się cieszył. W okresie ferii wielu nauczycieli poświęciło swój czas na spotkania i zabawy z dziećmi. Codziennie czynna była pracownia informatyczna, odbywały się zabawy terenowe, zajęcia plastyczne, matematyczne, sportowe (w tym na basenie MOSiR), teatralne, spotykali się członkowie koła czytelniczego. Niewątpliwą atrakcją był pokaz tresury psów policyjnych, połączony z pogadanką nt. „Bezpieczne ferie”. Dla Czytelników – uczniów naszej szkoły, którzy pamiętają ubiegłoroczny występ teatrzyku nauczycielskiego w brawurowo zaprezentowanym spektaklu „Kot w butach” uchylamy rąbka tajemnicy: trwają już przygotowania do premiery kolejnego przedstawienia. Ale o tym... za kilka miesięcy.

Luty. Drugi semestr rozpoczął się mocnym akcentem. W czwartek szkoła została poddana kontroli w zakresie bezpieczeństwa, realizowanej w ramach ogólnopolskiej akcji. Wizytujący spotkali się z liczną reprezentacją uczniów, przedstawicielami rodziców, radą pedagogiczną oraz dyrekcją szkoły.

W poniedziałek, 19 lutego, rozpoczęliśmy realizację czwartego już projektu edukacyjno – wychowawczego. Pierwszy z nich, pt. „Stop agresji”, realizowany był w roku 2003/2004, w kolejnym roku problematyka dotyczyła konfliktów i strategii ich rozwiązywania („Język serca”), rok temu wszystkie działania podporządkowane były jednej z uniwersalnych wartości, jaką jest „tolerancja”, a projekt był zatytułowany: „W szkole nie jesteś sam – jesteś z innymi”. W tym roku pod hasłem „Powiedz komuś - podaj dłoń” w ciągu kolejnych dwóch tygodni uczniowie wykonają wiele zadań indywidualnych i zespołowych, których celem jest uwrażliwienie na niewłaściwe zachowania w szkole, ukazanie sposobów radzenia sobie z agresją oraz wskazanie osób i instytucji wspomagających. Podsumowanie odbędzie się w piątek – 2 marca. Szczegóły projektu i etapy jego realizacji opisze redakcja gazetki „”Piątka” na piątkę”.

                                                                                                                                 J.K.


23.12.2006r. Wiadomość z ostatniej chwili! W ogólnopolskim konkursie na „Prezent dla Kubusia Puchatka” kalendarz jako praca konkursowa, wykonany przez klasę III b (wychowawca – p. Marika Żelechowicz) zajął II miejsce w kategorii „prace zbiorowe”! Na konkurs wpłynęło 500 prac ze 175 placówek oświatowych z całego kraju! SERDECZNIE GRATULUJEMY!

Świąt wypełnionych radością i miłością, niosących spokój i odpoczynek. Nowego Roku spełniającego wszelkie marzenia, pełnego optymizmu, wiary, szczęścia i powodzenia wszystkim Czytelnikom życzą

Uczniowie, Pracownicy oraz Dyrekcja Szkoły


22.12.2006r. Czar Bożego Narodzenia, jak co roku, ogarnął również naszą szkołę. W pracowniach ubieraliśmy choinki i śpiewaliśmy kolędy. Momentem kulminacyjnym świątecznej radości były spotkania w klasach przy wigilijnych stołach i przedstawienie jasełkowe. W tym roku przenieśliśmy się w świat bajek i obejrzeliśmy przedstawienie pt. „Maleńka Dziecina wśród bajkowych postaci”. Wzięli w nim udział uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Małgorzaty Rutkowskiej, p. Adama Suwalda, p. Pauliny Dziubczyk.

Dobrze nam znani bohaterowie – przepiękna Królewna Śnieżka (Agnieszka Lewandowska z kl. VI b) i zabawne krasnoludki (Dagmara Wojtczak, Anna Łochowska, Emila Stankiewicz, Dominika Nowińska, Krystian Rydzewski, Szymon Wiśniewski, Dominika Sargalska, Natalia Kubiak), których zagrali młodsi uczniowie naszej szkoły, Czerwony Kapturek – w tej roli Karolina Frączek z VI b i babcia (Justyna Krosowska z kl. VI b) oraz Kopciuszek (Ola Trzeszczak z kl. III ) przyjęli Nowonarodzonego Jezusa do swojego serca i życia. Trudną rolę do odegrania mięli uczniowie, którzy wcielili się w negatywne postaci naszych ulubionych bajek: Justyna Wilczek z kl. VI b (Królowa-Macocha), Małgorzata Kwasek z kl. VI b (Macocha Kopciuszka), Emilia Wolniak i  Patrycja Strachanowska z kl. IV b (siostry Kopciuszka) oraz Andrzej Wendler z kl. VI a, który z ogromnym zaangażowaniem zagrał Wilka. To właśnie oni ukazali nam przemianę serca odgrywanych bohaterów. Po wizycie u Pana Jezusa w stajence stali się pełni dobroci i życzliwości dla innych (w rolę Świętej Rodziny wcielili się Ewelina Walas i Robert Wyrębski). Dzięki tym młodym aktorom mogliśmy oglądać pojednanie rodzin Królewny Śnieżki z Królową-Macochą, Kopciuszka z Macochą i siostrami, Czerwonego Kapturka z Wilkiem. Wszystko to stało się pod okiem aniołów (Paulina Gertner i Natalia Urbańska z VI b) oraz gwiazdek (Paulina Gluba, Sandra Romanowska, Weronika Krawczyk).

 Całość przedstawienia została ubogacona wspaniałym anielskim śpiewem szkolnego chóru przygotowanego przez p. Adama Suwalda. Uczennice klasy V akompaniowały na cymbałach do wszystkich kolęd. O piękną dekorację zadbała p. Ewa Owsik. Po przedstawieniu mogliśmy obejrzeć wystawę Szopek Bożonarodzeniowych przygotowanych na konkurs miejski.                                                                            

                                                                           Paulina Dziubczyk


27.11.2006r.     „Służymy, jak możemy Ojczyźnie. Edukacja Jej dać może radę i siłę”. Tradycyjnie  z okazji rocznicy urodzin Grzegorza Piramowicza obchodzimy Święto Patrona Szkoły. Uroczysty apel, w czasie którego w asyście sztandaru w krótkiej narracji przypomniane zostały jego dokonania, a delegacja uczniów złożyła kwiaty pod tablicą pamięci i portretem Patrona, został przygotowany przez nauczyciela historii, p. Marcina Branickiego we współpracy z p. Adamem Suwaldem, nauczycielem muzyki. Samorząd szkolny na wszystkich przerwach pełnił wartę honorową w miejscu poświęconym pamięci G. Piramowicza.


11.11.2006r.       Dnia 10 listopada 2006 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji  Święta Niepodległości. Uczniowie klasy VIa pod opieką wychowawcy p.  L. Kukieły oraz zespół wokalny prowadzony przez p. A. Suwalda przygotowali montaż słowno – muzyczny, przypominający historię naszego kraju. Dążenia Polaków do niepodległości, walczących w powstaniach i na frontach I wojny światowej, zostały pokazane na tle pięknych pieśni legionowych, takich jak: „Piechota”, „Pierwsza Brygada”, „Pierwsza Kadrowa”, czy „Ułani, ułani”. Uroczystość zakończyły znamienne słowa z wiersza J. Brzechwy „Gdy padnie słowo Ojczyzna, znów będzie warto żyć...”. Tego samego dnia w Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się uroczystość miejska pod hasłem „Gdy wolności nadszedł czas...”, w której wzięli udział przedstawiciele samorządu uczniowskiego z opiekunem oraz dyrektor szkoły. W dniu 11 listopada nasza szkoła reprezentowała wszystkie pabianickie szkoły podstawowe w miejskich obchodach Święta Niepodległości. Uczniowie wzięli udział w mszy świętej, w kościele św. Mateusza i złożyli symboliczną wiązankę kwiatów pod pomnikiem Legionisty. 

Lidia Kukieła


28.10.2006r.    Dyrekcja, nauczyciele oraz samorząd uczniowski naszej szkoły byli współorganizatorami jubileuszowego X Rajdu Pamięci Zasłużonych Pabianiczan, który tym razem poświęcony   był   postaci   Kazimierza  Filipowicza   ps.  „Kord”  (1910 – 1970),  dowódcy 1 Batalionu 43 Pułku Piechoty 27 Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej, nauczycielowi wychowania fizycznego w pabianickich szkołach średnich. W rajdzie wzięło udział 203 uczestników, którzy w czasie wędrówki po mieście obejrzeli m. in. grób K. Filipowicza na cmentarzu komunalnym, na którym każdy zespół złożył  symboliczną wiązankę kwiatów lub zapalił znicz. Obowiązkowym punktem na trasie przemarszu było także Gimnazjum Nr 2, które nosi imię Armii Krajowej, a także Park Słowackiego, gdzie odbywała się konkurencja sprawnościowa, a dodatkowymi – miejsca, w których mieszkał bohater rajdu. Zadaniem każdego zespołu było także wypełnienie kwestionariusza, zawierającego najważniejsze informacje z życiorysu kpt Filipowicza. W uroczystości podsumowania i zakończenia rajdu, która odbyła się w kinie TOMI, wzięli udział członkowie najbliższej rodziny Kazimierza Filipowicza oraz przedstawiciele władz miasta, Światowego Związku Żołnierzy AK i organizatorów rajdu: Towarzystwa Przyjaciół Pabianic, Oddziału Polskiego Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawczego w Pabianicach, Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Grzegorza Piramowicza, Gimnazjum Nr 2 im. Armii Krajowej oraz Komendy Hufca ZHP i DH „Odsiecz”.  Puchar ufundowany przez Rodzinę kpt K. Filipowicza otrzymał zespół Szkoły Podstawowej Nr 3 w Pabianicach.

Wszystkim w/w instytucjom – współorganizatorom rajdu, a szczególnie Koleżankom i Kolegom Nauczycielom oraz uczniom szkoły, którzy zapewnili sprawny przebieg imprezy składam serdeczne podziękowanie za współpracę.


Komandor rajdu
-  Jerzy Kaczmarek


27.10.2006 r. Dzisiaj po raz kolejny obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych. W tym roku przebiegał on pod hasłem "Urodziny u Kubusia Puchatka". Tego dnia odbyło się również pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników szkolnej biblioteki. W uroczystości wziął udział zaproszony gość - p. Waldemar Boryń, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Zdrowia Urzędu Miejskiego w Pabianicach, który przeczytał zgromadzonym dzieciom fragment książki "Chatka Puchatka". Przez miesiąc uczniowie klas drugich i trzecich przygotowywali specjalnie na to święto prezenty dla jubilata, który w tym roku skończył 80 lat! Pierwsze miejsce w konkursie na najciekawszy prezent dla Kubusia zajęła klasa III b, za niezwykle pomysłowy i pięknie wykonany kalendarz na rok 2007. Pozostałe klasy zajęły równorzędne drugie miejsca. Obszerne sprawozdanie z uroczystości zostanie zamieszczone w listopadowym numerze szkolnej gazetki internetowej "Piątka na Piątkę"


13.10.2006r.   „ ... a ja jestem uczniem pierwszej, bo mam tylko siedem lat.” śpiewająco wyznali uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 5 im. Grzegorza Piramowicza podczas uroczystości ślubowania. Dyrektor szkoły bardzo ciepło przywitał naszych pierwszoklasistów, rodziców, gości i grono pedagogiczne. Zanim nastąpił wzruszający moment ślubowania na sztandar szkoły i ceremoniału pasowania gigantycznym ołówkiem, pierwszoklasistów egzaminowały szkolne duszki ( czwartoklasistki: M. Brzozowska, M. Kosicka i K. Marcinkiewicz ). Umiejętności taneczne w „Szkockim marszu” ( choreografia – p. Adam Suwald ), wokalne i recytatorskie na tle scenografii przygotowanej przez p. Ewę Owsik  wypadły wspaniale. Zwieńczeniem części artystycznej i aktu ślubowania było odznaczenie każdego ucznia złotą tarczą naszej szkoły. Pan dyrektor podziękował wszystkim gościom, wychowawcom klas pierwszych: p. Beacie Fontańskiej,  p. Ewie Walczak,  p. Henrykowi Kurasiewiczowi, a przede wszystkim pierwszoklasistom, życząc im cierpliwości i sukcesów w opanowaniu trudnej sztuki czytania i pisania. Uroczystość zakończyły życzenia i podziękowania dla wszystkich pracowników szkoły z okazji Dnia Edukacji Narodowej i akt wręczenia Nagród Dyrektora. Po ślubowaniu rodzice zaprosili uczniów na słodki poczęstunek, podczas którego wychowawcy wręczyli pamiątkowe dyplomy i szkolne legitymacje. W czasie uroczystości miejskiej, która odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury, p. Lidia Golewska, nauczycielka wychowania fizycznego, otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Pabianic.


28.09.2006r.  Ośmioosobowy zespół uczniów klas szóstych pod opieką wychowawcy klasy VI b, p. Wojciecha Woźniaka, zajął II m. w VIII Rajdzie Pieszym Osiedlowego Domu Kultury zorganizowanym przez ODK Pabianickiej Spółdzielni Mieszkaniowej i Klub Turystyki Pieszej „Aaron” PTTK Pabianice. Jest to nasz kolejny sukces w tej imprezie.  W ostatnich latach (2001, 2003, 2005r.) nasze drużyny zajmowały  pierwsze miejsce. W tym roku do kolejnego zwycięstwa zabrakło tylko 1 punktu ... Gratulujemy!


20.09.2006r. Ze względu na położenie szkoły przy głównej, bardzo ruchliwej ulicy miasta, kilka lat temu przyjęliśmy do stałej realizacji zadanie priorytetowe dotyczące podejmowania systematycznych i skutecznych działań w zakresie kształtowania i doskonalenia umiejętności bezpiecznego zachowania dzieci w ruchu ulicznym. Zobowiązuje nas to m. in. do udziału w różnorodnych imprezach i konkursach, których cel jest zbieżny z naszym  zadaniem. W tym roku kolejny raz uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w kampanii pn. „Bezpieczeństwo Dziecka na Drodze”, organizowanej przez firmę Statoil Polska. W Miasteczku Ruchu Drogowego na terenie Komendy Policji w Pabianicach dzieci uczyły się zasad poruszania po ulicach i praktycznie sprawdziły możliwości policyjnego radiowozu. Po tej lekcji w sali gimnastycznej szkoły odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego, do którego prace wykonane zostały pod opieką wychowawców klas. Pierwsze miejsce zajęła praca Kacpra Frątczaka z klasy Ia (wychowawczyni – p. Beata Dyla – Fontańska), II m.  przyznano Emilii Dytko (Ic – p. Henryk Kurasiewicz), III m. uzyskała Marta Stasiak (Ib – p. Ewa Walczak). Wspaniałe nagrody dla zwycięzców i wyróżnionych oraz  upominki dla wszystkich uczestników wręczył przedstawiciel sponsora - firmy Statoil, p. Sławomir Wolski oraz pp. Policjantki z Sekcji Prewencji pabianickiej Policji.


18.09.2006r.   W dniach 15 - 16. 09. 2006r. przyłączyliśmy się jako szkoła do ogólnoświatowej akcji ekologicznej „Sprzątanie Świata – Polska 2006 ”. W piątek klasy I - V porządkowały teren wokół szkoły i ulice przyległe, dworzec PKS oraz  park przy ul. Zielonej i skwerek przy ul. Wspólnej. Klasa VIc zajęła się boiskiem szkolnym, z którego również zostały usunięte wszelki papierki, butelki i inne „śmieci”.  W tym roku po raz pierwszy sprzątaliśmy także tereny nieco odległe od naszej szkoły. Uczniowie klas VIa i VIb wraz z wychowawcami w sobotę udali się rowerami do lasu karolewskiego. Las jest naszym wspólnym dobrem i powinniśmy o niego dbać, gości nas również podczas rajdów ekologicznych, dlatego warto było posprzątać także  jego tereny zbierając kilka worów śmieci. W sumie podczas całej akcji wszyscy uczniowie naszej szkoły zebrali ok. 40 worków ( poj. 120 l ) odpadów.

       Pogoda w tych dniach była wyjątkowo piękna, dlatego ekologiczne działania można było połączyć z rekreacją i nacieszyć się jeszcze ostatnimi letnimi promieniami słońca. Sprzątając bliższą i dalszą okolicę chcieliśmy dać świadectwo swojej ekologicznej postawy i łącząc siły razem z innymi uczniami pabianickich  szkół tworzyć świat bardziej czystym i piękniejszym.

      Oprócz działań praktycznych uczniowie zostali poinformowani na lekcjach przyrody i spotkaniach z wychowawcami o celowości akcji i znaczeniu segregowania i utylizacji odpadów. Oprócz akcji „Sprzątania Świata” w tym roku jako jedna z kilku pabianickich szkół przystąpiliśmy do programu „Selektywnej zbiórki odpadów” organizowanego przez Centrum Zrównoważonego Rozwoju z Łodzi. Nasze ekologiczne działania  będą polegać na systematycznym składowaniu i segregacji odpadów na terenie szkoły. W ten sposób będziemy mogli  pomóc przyrodzie  ucząc się gospodarowania odpadami.

         Za przebieg akcji na terenie szkoły i współpracę z Terenowym Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej przy MOK w Pabianicach odpowiedzialna była


Sylwia Łaguniak  - nauczycielka przyrody.


4.09.2006r.      I po wakacjach... Naukę w szkole rozpoczyna 442 uczniów w 18 oddziałach. Nowością w szkolnym planie nauczania jest wprowadzenie nauki języka angielskiego we wszystkich klasach młodszych, w tym w klasach pierwszych po dwie godziny tygodniowo. W czasie wakacji szkoła była tylko pozornie uśpiona. Pracownicy obsługi i administracji mieli pełne ręce roboty w związku z prowadzonymi w budynku pracami remontowymi. Najbardziej widoczna jest zmiana sufitu i oświetlenia w sali gimnastycznej oraz nowe okna w I części budynku. Po rocznym oczekiwaniu, w ramach realizacji programu Europejskiego Funduszu Społecznego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, otrzymaliśmy także tzw. centrum multimedialne, tj. komputery do biblioteki szkolnej, które stanowią doskonałe uzupełnienie zainstalowanego wcześniej wyposażenia pracowni internetowej. Z dostępu do internetu i zasobów centrum mogą korzystać nauczyciele oraz uczniowie i ich rodzice.


1.09.2006r.   Plenarne posiedzenie rady pedagogicznej, inaugurujące nowy rok szkolny, odbyło się z udziałem Zastępcy Prezydenta Miasta Pabianic, dr inż. Krystyny Rendeckiej oraz Naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury i Zdrowia, p. Waldemara Borynia. Dyrektor szkoły, p. Jerzy Kaczmarek, otrzymał akt powierzenia obowiązków na kolejną kadencję, a po odebraniu  ślubowania, złożonego uroczyście przez pp. Ewę Skibę – Jaworowską, Małgorzatę Rutkowską oraz Beatę Pokorską, które sukcesem zakończyły postępowanie kwalifikacyjne na stopień nauczyciela mianowanego, goście wręczyli im akty nadania stopnia awansu. Akt nadania stopnia nauczyciela kontraktowego otrzymała także p. Anna Cymerman.

 


AKTUALNOŚCI - 2005 - 2006

23.06.2006r. Uroczyste zakończenie roku szkolnego odbyło się w trzech grupach wiekowych..  Z przyjemnością informujemy, że wszyscy uczniowie klas szóstych ukończyli szkołę, a uczniowie klas I – V w 100% otrzymali promocję do klasy wyższej. Najwyższe wyniki uzyskali: Maciej Piech  z klasy VI b, który otrzymał  Nagrodę Dyrektora szkoły, przyznawaną dla najlepszego absolwenta oraz Piotr Sokołowski z klasy VI a wyróżniony  Nagrodą Rady Rodziców. Obydwaj uczniowie otrzymali także nagrody książkowe w gronie najlepszych uczniów szkół podstawowych, uhonorowanych przez Prezydenta Miasta na miejskiej uroczystości zakończenia roku szkolnego w Szkole Podstawowej Nr 13.

Wszystkim uczniom i pracownikom szkoły życzymy udanych wakacji.


3 czerwca 2006r.     Z okazji Dnia Dziecka oraz zakończenia edukacji dzieci w naszej szkole odbył się
II Piknik Rodzinny
klasy VI a przygotowany przez rodziców. Impreza miała charakter plenerowej zabawy na boisku sportowym w Piątkowisku. Główną atrakcją były wycieczki bryczką oraz motorami wyścigowymi po okolicy. Odbyły się też mecze piłki nożnej: „Chłopcy” kontra „Tatusiowie” i „Dziewczynki” kontra „Mamusie”, przeciąganie liny, wyścigi w workach i inne sportowe zabawy. Nie obyło się bez tańców i śpiewu (karaoke), rodzice zadbali też o jedzonko – wspólne grilowanie i biesiadowanie przeciągnęły się do późnych godzin nocnych. W zabawie wzięli udział prawie wszyscy uczniowie klasy wraz z rodzicami, wychowawczyni – Beata Florczak oraz nauczyciele: p. Sylwia Łaguniak, p. Paulina Dziubczyk, p. Wojciech Woźniak, a także  dyrekcja szkoły.

Wychowawczyni oraz uczniowie klasy VI a serdecznie dziękują wszystkim za przybycie, a rodzicom za przygotowanie wspaniałej imprezy.


10.06.2006r. W szóstym rowerowym Rajdzie o Puchar Prezydenta, który tradycyjnie przejechał ulicami naszego miasta z okazji XXIX Dni Pabianic wzięła udział grupa uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Ogromny peleton pokonał prawie 10 km  trasę od Stadionu Klubu PTC do Starego Rynku, gdzie odbyło się losowanie nagród wśród uczestników rajdu. Pogoda, humor i siły dopisały prawie wszystkim uczestnikom. Szkoda tylko, że nie wszyscy kierowcy potrafili uszanować wysiłek kolarzy, narażając ich na kolizję ze swoim pojazdem.

J.K.


5.06.2006r.         Uwaga Rodzice / Opiekunowie prawni!
Dzień 16 czerwca jest wolny od zajęć dydaktyczno – wychowawczych. Szkoła jest zobowiązana zapewnić opiekę dzieciom, jeżeli ich rodzice / opiekunowie prawni zadeklarują taką potrzebę. W związku z tym prosimy o zgłaszanie dzieci do zorganizowania opieki przez szkołę w tym dniu najpóźniej do dnia 13 czerwca 2006r. do godz. 14.30.


2.06.2006r. Ponad pół roku trwały przygotowania do premierowego przedstawienia  pt. Kot w butach”. W piątek dwukrotnie salę gimnastyczną wypełnili widzowie – uczniowie szkoły, przedszkolaki z zaprzyjaźnionego Przedszkola Miejskiego Nr 5, rodzice oraz pracownicy szkoły. Efektowne stroje, wypożyczone z Teatru „Pinokio” w Łodzi oraz kolorowe, z przepychem wykonane przez wychowawczynie świetlicy dekoracje, były doskonałym uzupełnieniem talentów aktorskich amatorskiego zespołu teatralnego „Belfer”, który utworzyło kilkoro zapaleńców -  nauczycieli szkoły. Spektakl godny sceny Teatru Wielkiego zakończył się huraganem braw i owacją na stojąco. Aktorzy zapowiadają kolejną niespodziankę w nowym roku szkolnym. Gratulujemy ... Dziękujemy... Czekamy na kolejną premierę... Więcej o tym wydarzeniu w naszej szkolnej „Gazetce”.

                                                                                                                                                                            J. K.


1.06.2006r. Emilia Wolniak (uczennica klasy III b, wychowawczyni p. Alicji Zieja) oraz uczeń pani Beaty Florczak - Piotr Sokołowski (VI a), uzyskali wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym KANGUR. Dla Piotra jest to już czwarty sukces w tej rywalizacji. Gratulujemy i życzymy kolejnych w innej kategorii - już w gimnazjum.

                                                                                                                                                             J. K.


1.06.2006r.  GIMNAZJADA 2006 - ósme spotkanie uczniów klas szóstych, którzy rywalizowali w wyścigach na parkiecie hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pabianicach zakończyło się zwycięstwem zespołu Szkoły Podstawowej Nr 13, przed zespołem naszej szkoły, Szkoły Podstawowej Nr 9 i Szkoły Podstawoweej Nr 1. W zabawie wzięli również udział przedstawiciele władz miasta: Zastępca Prezydenta Miasta dr inż. Krystyna Rendecka - Honorowy Patron imprezy, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, p. Dariusz Wypych, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Zdrowia, p. Waldemar Boryń, a także dyrektor MOSiR, p. Piotr Adamski oraz dyrektor Gimnazjum Nr 2 tj. przyszłej szkoły walczących szóstoklasistów – p. Grzegorz Hanke. Dla swoich drużyn punkty zdobywali dyrektorzy uczestniczących szkół oraz kibice - uczniowie klas starszych pod opieką nauczycieli, wypełniający salę po brzegi, również oceniani w odrębnych konkurencjach, w tym m. in. za zorganizowany doping. Emocji jak zawsze nie brakowało... Dach hali niemal unosił się od ogłuszających braw i okrzyków kibiców. Ogromne zaangażowanie wszystkich zawodników wpłynęło na ostateczny wynik, bowiem po pierwszej części zawodów zdecydowanie prowadził zespół SP1, zwycięstwo w poszczególnych konkurencjach przechodziło z rąk do rąk, a w finale różnica wyników dla pierwszego i czwartego miejsca była minimalna.  Wszystko to odbyło się bardzo sprawnie dzięki wysiłkowi nauczycieli wychowania fizycznego wszystkich szkół uczestniczących, których przygotowania i prace organizacyjne koordynowali nauczyciele SP5: Lidia Golewska i Wojciech Woźniak, a imprezę tym razem prowadziła przy pomocy mikrofonu p. Joanna Jarmakowska. Po raz kolejny mam przyjemność podziękować Im Wszystkim, a także Zawodnikom, Kibicom i ich Opiekunom,  Gościom oraz Koleżankom i Kolegom Dyrektorom za aktywny udział w tworzeniu wspaniałej atmosfery zabawy.                                                                                                                                            

                                                                                                                                                                            J. K.


23.05.2006r.  Już po raz dwunasty odbył się Szkolny Dzień Ekologii. Jego hasłem przewodnim było motto: „Chrońmy naszą przyrodę”. Dzień Ekologii odbył się w dwóch grupach wiekowych. W klasach IV-VI odbył się konkurs przyrodniczo – ekologiczny, w którym dwuosobowe drużyny z poszczególnych klas zdobywały punkty za znajomość pojęć przyrodniczo – ekologicznych i zwierząt chronionych oraz rozpoznawanie gatunków drzew. Walka była zacięta, aż dwie zwycięskie drużyny uzyskały taką samą ilość punktów i o zwycięstwie zadecydowała dogrywka ze znajomości parków narodowych w Polsce. Po zsumowaniu wszystkich punktów najwięcej uzyskała drużyna z kl. VB w składzie: Agnieszka Lewandowska i Justyna Krosowska. Drugie miejsce zdobyli Lidia Tomaszewska i Marcin Post z kl. VA i III miejsce klasa VIC w składzie Monika Kuśmierek i Maciej Piech. Po konkursie uczniowie obejrzeli przedstawienie ekologiczne o przesłaniu symbolicznym, gdzie uczniowie kl. VIC i VIA wcielili się w role drzew, zwierząt, matki Ziemi i niszczycieli przyrody, którzy z czasem zrozumieli swój błąd i zaczęli ratować planetę.

Tym przedstawieniem również uczniowie klas młodszych rozpoczęli swój Dzień Ekologii. Po nim nastąpiły przygotowane przez poszczególne klasy prezentacje zwierząt objętych w Polsce ochroną prawną. Za wkład pracy w przygotowanie informacji na temat wybranego zwierzęcia otrzymali pamiątkowe dyplomy. Wszyscy uczniowie, nauczyciele i dyrekcja ubrani byli w tym dniu na zielono, aby jeszcze bardziej podkreślić znaczenie tematyki przyrodniczej i ekologicznej. Dzięki temu sala gimnastyczna stała się w tym czasie radośniejsza i weselsza, bo ekologiczna. Za przygotowanie Szkolnego Dnia Ekologii były odpowiedzialne: p. Alicja Zieja w klasach I - III oraz niżej podpisana (S. Ł.) w klasach IV-VI i za przygotowanie przedstawienia ekologicznego dla obydwu grup wiekowych.                                                                                                        

Sylwia Łaguniak


18.05.2006r. Podobnie jak w ubiegłych latach w Miejskim Ośrodku Kultury odbyły się powiatowe eliminacje konkursu recytatorskiego pn. Świerszczykowe wierszyki”. Szkołę reprezentowali uczniowie, wyłonieni w drodze eliminacji wewnątrzszkolnych (patrz: „Aktualności” z dnia 8.05.2006r.). W konkursie wzięli udział przedstawiciele szkół podstawowych z Pabianic i Dłutowa. Poziom recytacji był bardzo wysoki i niezwykle wyrównany. Jury po długich debatach przyznało aż osiem pierwszych miejsc. Wśród zwycięzców jest również Emilia Wolniak, uczennica klasy III b, której wychowawczynią jest nauczycielka kształcenia zintegrowanego, p. Alicja Zieja. Emilia zaprezentowała wiersz pt. „Most”. Bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych etapach konkursu.

Dorota Olejnik


17.05.2006r.  Uczniowie: Weronika Krawczyk (Ic) oraz  Piotr Owczarek (klasa Ib) zajęli I miejsce w eliminacjach powiatowych „Konkursu sprawności fizycznej oraz wiedzy o bezpieczeństwie”, organizowanego przez Komendę Powiatową Policji w Pabianicach na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Tym samym jako jedyna drużyna z Pabianic  reprezentować  będą szkoły miejskie i powiatowe w finale wojewódzkim. Konkurs poprzedzony został eliminacjami wewnątrzszkolnymi wsród uczniów klas pierwszych, które odbyły się w dniach 5 i 14 kwietnia. Po teście teoretycznym z wiedzy o bezpieczeństwie, dziesięciu uczniów zakwalifikowało się do testu sprawnościowego, a spośród nich prowadzące szkolne eliminacje nauczycielki klas pierwszych wyłoniły reprezentację szkoły. Opiekunem zespołu była p. Renata Adler, nauczycielka kształcenia zintegrowanego, wychowawczyni klasy I c. Gratulujemy zwycięstwa, tym bardziej, że jest to kolejny sukces, potwierdzający zasadność, ale i skuteczność realizacji szkolnego zadania priorytetowego z zakresu bezpieczeństwa dzieci.                                                                             

Renata Adler


16.05.2006r. Ok. godz. 11.00 lekcyjną ciszę przerwał przeraźliwy dźwięk dzwonka. Nie był to jednak dzwonek na przerwę, która przecież skończyła się kilka minut wcześniej. Trzy przerywane sygnały wieszczyły zagrożenie pożarowe... Chwilę później rozległ się narastający dźwięk syren wozów strażackich. W tym czasie wszyscy uczniowie pod opieką nauczycieli opuszczali już sale lekcyjne i kierowali się na miejsce zbiórki ewakuacyjnej. Strażacy rozwijali węże gaśnicze...
Tym razem jednak, na szczęście,  nie było dymu, ani ognia. Kolejna w tym roku próbna ewakuacja była zorganizowana przez dyrekcję szkoły z inicjatywy Straży Miejskiej i przy pomocy funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach oraz Powiatowej Straży Pożarnej. Współpracujący ze szkołą strażnicy miejscy opracowali dokładny scenariusz akcji, której finałem był pokaz tresury i możliwości trzech psów policyjnych oraz doskonale znanego w szkole Cywila, „funkcjonariusza Straży Miejskiej”, specjalisty od wykrywania narkotyków. Doskonały, fachowy komentarz prowadzącego pokaz strażnika, opisujący na bieżąco umiejętności psów, były znakomitą lekcją zasad zachowania w kontakcie z nimi. Tę akcję edukacyjną obserwowali również: Komendant Straży Miejskiej, p. Ryszard Brodala oraz Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Zdrowia Urzędu Miejskiego w Pabianicach, p. Waldemar Boryń, a także dziennikarze pabianickich gazet i ekipa TVP.                                                                                                                                                

J.K.


12.05.2006r.  W SP w Dłutowie odbył się IV powiatowy konkurs profilaktyczny pn.: „Zdrowo żyje – Nie palę! Nie piję!”. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie kl. VI c: Bartłomiej Baranek, Monika Kuśmierek, Maciej Piech. Konkurs składał się z trzech części, tj. z testu sprawdzającego wiedzę z zakresu profilaktyki tytoniowej, alkoholowej oraz narkotykowej, prezentacji multimedialnej, przygotowanej przez uczniów szkoły oraz pracy pisemnej, związanej z tematem konkursu: „Apel do kierowców o trzeźwą jazdę na polskich drogach”. Zespół przygotowany przez p. S. Łaguniak zajął III miejsce razem z SP w Ksawerowie. Opiekunem była wicedyrektor szkoły, p. U. Gajewska

 Maciej Piech i Bartek Baranek


11.05.2006r. W dniu 10 maja w Zespole Szkół Nr 68 przy ul. Hożej 11/15 w Warszawie odbyła się gala podsumowująca I edycję programu „Bezpieczna szkoła z PZU”, w tym także część programu pn. „Nasza szkoła”, adresowaną do dyrektorów szkół oraz samorządów, w ramach której oceniano projekty poprawy bezpieczeństwa wokół szkoły. W przygotowaniu materiałów do pracy wysłanej na konkurs wzięli udział uczniowie klasy VI a pod opieką wychowawczyni, p. Beaty Florczak, którzy  z dużym zaangażowaniem przeprowadzili pomiar natężenia ruchu w pobliżu szkoły. Graficzne opracowanie koncepcji reorganizacji ruchu było dziełem p. Piotra Biegajło, zaprzyjaźnionego ze szkołą jednego z rodziców, który dodatkowo wzbogacił tę część o zdjęcia okolicy szkoły i zastosowanych w mieście rozwiązań. Przygotowanie pracy konkursowej koordynował, opisał  i w ostatecznej wersji  opracował dyrektor szkoły. Z przyjemnością informujemy, że nasz projekt znalazł uznanie komisji konkursowej  i został zakwalifikowany do grupy dziesięciu wyróżnionych  spośród 645 nadesłanych na konkurs z całej Polski. Obecny na gali dyrektor szkoły odebrał dyplom - wyróżnienie, a bardziej wymierną nagrodą będzie profesjonalnie opracowana koncepcja zmian wokół szkoły, zmodyfikowana przez specjalistów z zakresu inżynierii ruchu drogowego.    

                                                                                                                                                                                                                           J. K.


10.05.2006 r.           10 maja 2006r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Pabianicach odbył się  V Powiatowy Konkurs Przyrodniczo – Ekologiczny dla uczniów szkół podstawowych. Nasza szkoła była na nim reprezentowana przez uczniów klasy VIc – Agnieszkę Jach, Macieja Piecha i Patryka Posta. Drużynę przygotowała p. Sylwia Łaguniak.
Podczas konkursu drużyny musiały rozwiązać test przyrodniczy, wykonać pięć zadań i zaprezentować przygotowaną scenkę na temat życia mieszkańców wybranego rejony świata. Nasza drużyna przedstawiła scenkę o mieszkańcach pustyni – Beduinach.
Za każde wykonane zadanie jury, w skład, którego  wchodzili: Przedstawiciel Terenowego Ośrodka Edukacji Ekologicznej p. K. Cegiełka, metodyk przyrody P. Szmidt i dyrekcja SP 3 w Pabianicach, przyznawało punkty. Po zsumowaniu wszystkich punktów zajęliśmy III miejsce.
Jesteśmy dumni z naszych uczniów, że tak solidnie przygotowali się do konkursu przyrodniczego i godnie zaprezentowali szkołę w powiecie.

Sylwia Łaguniak


08.05.2006r   28.04.06 odbyły się w naszej szkole szkolne eliminacje do miejskiego konkursu „Świerszczykowe Wierszyki”.   Tegoroczną edycję zatytułowaliśmy WESOŁE WIERSZYKI. Wszystkie klasy młodsze (I-III) zgłosiły swoich reprezentantów. W sumie wysłuchaliśmy recytacji 24 dzieci. Wiersze były przeróżne. Od SPÓŹNIONEGO SŁOWIKA, CHWALIPIĘTY, czy KACZKI DZIWACZKI  po SAMOCHWAŁĘ. Jury w składzie p. E. Chrzęst, p. A. Zieja, p. H. Kurasiewicz  oraz przewodnicząca p.wicedyrektor U. Gajewska, wyłoniło trzech finalistów, oraz wyróżniło troje dzieci. I miejsce zajęła EMILIA WOLNIAK (kl. IIIb ), II miejsce WERONIKA KRAWCZYK (kl. Ia), a III miejsce NATALIA ŁUKASIK
 (kl.II a)
.                                Gratulujemy

Organizatorki


04.05.2006 r.          Dnia 25 kwietnia 2006 r. w Szkole Podstawowej nr 13 W Pabianicach odbył się konkurs dla uczniów klas drugich pod hasłem „Matematyczne potyczki”. Do udziału przystąpili reprezentanci pabianickich szkół: SP1, SP3, SP5, SP9, SP13 i SP14. Wychowawczyni klasy IIc p. Violetta Lacek po przeprowadzeniu klasowych eliminacji z wiedzy matematycznej, wyłoniła najlepszych: Kingę Sobczak (IIc), Kamila Jabłońskiego (IIa) – wych. Edyta Chrzęst i Adama Drożdżyńskiego (IIb) – wych. Agnieszka Bajer. Wybór okazał się trafiony w dziesiątkę, gdyż uczniowie naszej szkoły byli niepokonani i zajeli I miejsce. W nagrodę otrzymali odtwarzacz DVD drobne upominki.                             GRATULUJEMY !!!!!!!!! 

Violetta Lacek


30.04.2006r.       W ramach obchodów Dnia Ziemi odbył się 21.04.2006 r II Miejski Rajd Ekologiczny dla uczniów klas piątych szkół podstawowych, którego organizatorami byli Terenowy Ośrodek Edukacji Ekologicznej przy MOK w Pabianicach i nasza szkoła.
Miejsce rajdu :
las karolewski
Trasa rajdu liczyła:
8 km.
W rajdzie wzięło udział 5 drużyn ( po 15 uczniów w drużynie) z pabianickich szkół podstawowych - SP1, SP3, SP5, SP13 i SP17. W sumie uczestniczyło w nim ok. 75 osób.        Rajd rozpoczynał się ok. godz. 9.00 na parkingu w Pawlikowicach, a zakończył ok. godz. 14.00, również w tym samym miejscu.
        Na trasie rajdu znajdowały się punkty kontrolne, na których „amatorzy turystyki pieszej” zmagali się z zestawami pytań z przedmiotów szkolnych. Tematyka wszystkich pytań była wspólna - ekologiczna. Pytania teoretyczne dotyczyły  zakresu przedmiotów: języka polskiego, matematyki, przyrody zaś praktyczne – sprawnościowe wymagały od uczestników nie tyle doskonałej sprawności fizycznej, co sprytu i refleksu. Na punkcie sprawnościowym do wykonania zestawu ćwiczeń była p. Lidka Golewska, a autorem konkurencji 
p. Wojciech Woźniak. Na pozostałych punktach na wędrujących czekali harcerze z pabianickich drużyn, którzy w naszym rajdzie wystąpili gościnnie, dzięki uprzejmości Hufca ZHP Pabianice i druha komendanta. Harcerze wręczali uczestnikom pytania i zbierali od nich gotowe odpowiedzi.      Na mecie na wszystkich zmęczonych lecz zadowolonych rajdowiczów czekał ciepły posiłek, uścisk dłoni organizatorów – p. Katarzyny Cegiełki z TOEE przy MOK w Pabianicach, p. Sylwii Łaguniak i p. Beaty Florczak z SP5 oraz dyrektora – Jerzego Kaczmarka. Dzięki uprzejmości pracowników Straży Miejskiej i opiekunów psa Cywila uczestnicy rajdu zobaczyli pokaz umiejętności owczarka niemieckiego  – „funkcjonariusza Straży Miejskiej na etacie”. Pokaz bardzo się podobał i był dodatkowa atrakcją naszego rajdu.     Po sprawdzeniu wszystkich pytań i zliczeniu ich, okazało się, że najwyższą ilość punktów uzyskała drużyna naszej szkoły, na drugim miejscu znalazła się drużyna SP 17, a na trzecim SP3. GRATULUJEMY !
Wszyscy wrócili z rajdu zadowoleni, gdyż najlepszą nagrodą było spędzenie czasu na świeżym powietrzu wśród szumu drzew i śpiewu ptaków i dobra zabawa, a pogoda w tym dniu była wyjątkowo piękna, wręcz letnia nie tylko wiosenna.

Sylwia Łaguniak


28.04.2006r. W dziale "GALERIA ZDJĘĆ" pojawiła się galeria zdjęć z występu zespołu tańca i śpiewu Alkana z Prywatnego Gimnazjum z Bratysławy, który gościł u nas w dniu 26.04.2006 oraz galeria zdjęć z Miejskiego rajdu  ekologicznego dla klas V, który odbył się w lesie karolewskim w dniu 21.04.2006


26.04.2006r. Muzyka i taniec są najłatwiejszym sposobem porozumiewania się ludzi. Są jak uniwersalny język: zrozumiały dla wszystkich, bo oparty na dźwięku i ruchu. Udowodnili to mistrzowie tańca - uczniowie muzikaloweho divadla a sukromneho gimnazium ALKANA z Bratysławy, których mieliśmy przyjemność gościć w dniu 26 kwietnia. Zespół przebywał w Polsce na zaproszenie dyrekcji Prywatnego Liceum w Ksawerowie.

Wysoki poziom artystyczny występujących tancerzy dostarczył nam wielu pozytywnych emocji. Życzymy im wielu sukcesów na największych scenach Europy i świata

20.04.2006r.Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 lipca 2003r. dzień 11 czerwca jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno – wychowawczych. Szkoła jest zobowiązana zapewnić opiekę dzieciom, jeżeli ich rodzice / opiekunowie prawni zadeklarują taką potrzebę. W związku z tym prosimy o zgłaszanie dzieci do zorganizowania opieki przez szkołę w dniu 2 maja na zebraniach z wychowawcami klas, które odbędą się w dniach 26 i 27 kwietnia lub indywidualnie najpóźniej do dnia 28 kwietnia 2006r. do godz. 14.30.


 7.04.2005r. Po raz  piąty odbył się w naszej szkole Miejski Konkurs  pn. „Jestem  bezpieczny na drodze“. Tym razem do rywalizacji przystąpiły dwuosobowe zespoły drugoklasistów ze wszystkich pabianickich szkół podstawowych.  Każda z drużyn  zaprezentowała wcześniej  przygotowany przez siebie  plakat i rymowankę dotyczącą bezpieczeństwa w drodze do szkoły. Oprócz tego uczniowie musieli wykazać się znakomitą znajomością znaków i przepisów drogowych, ponieważ wiedza ta była wnikliwie sprawdzana   podczas każdej z konkurencji. W przerwach czas uprzyjemniały występy artystyczne  (wokalistki Julity Mund z klasy VI c oraz zespołu tanecznego ze Szkoły Tańca Jast ).   Pierwsze miejsce już po raz trzeci zajęła drużyna z naszej szkoły, miejsce drugie wywalczyli uczniowie ze SP nr 9, a trzecie przypadło SP nr 17. Zwycięskie drużyny  i ich szkoły otrzymały  atrakcyjne nagrody. Pozostali uczestnicy również zostali obdarowani wspaniałymi upominkami.  Nagrody zostały dofinansowane przez Urząd Miejski oraz wielu innych sponsorów, za co jeszcze raz wszystkim dziękujemy.  Patronat honorowy nad  konkursem  pełnili: Prezydent Miasta Pabianic, Komenda Powiatowa Policji, Straż Miejska oraz Oddział Pabianicki PZU. Imprezę przygotowały i poprowadziły: pp. Beata Dyła - Fontańska,  Edyta Chrzęst, Ewa Owsik, Joanna Pacześ - Andrzejewska i Ewa Skiba.

Beata Dyła - Fontańska


4.04.2006                    Dnia 03.04.2006 odbył sie międzyszkolny konkurs czytelniczy pod nazwą "MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA". Konkurs zorganizowany przez SP 1 przeznaczony był dla uczniów klas trzecich, pabianickich szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowały MAGDA BRZOZOWSKA I KAROLINA MARCINKIEWICZ obie z klasy IIIc (wychowawca p. Henryk Kurasiewicz). Dziewczyny spisały się wspaniale. Magda zajęła drugie , a Karolina trzecie miejsce. Gratulujemy.


Ewa Skiba i Dorota Olejnik


30.03.2006                   Już po raz piąty 21 marca - pierwszego dnia wiosny, obchodziliśmy w naszej szkole    Dzień Europy. Tego dnia odbyła się uroczystość przeznaczona dla uczniów klas IV –VI, podczas której uczniowie poszczególnych klas zaprezentowali przygotowane wcześniej prace przedstawiające najważniejsze dane, zdjęcia i ciekawostki dotyczące państw, które wraz z Polską przystąpiły do Unii Europejskiej w 2004r.
(Słowacji, Czech, Węgier, Litwy, Łotwy, Estonii, Słowenii, Malty i Cypru). Tego tematu dotyczyły również prezentacje – scenki przygotowane przez uczniów poszczególnych klas pod kierunkiem organizatorów i wychowawców.
Po uroczystości na sali gimnastycznej uczniowie wraz z wychowawcami przeszli do swoich pracowni, aby po zapoznaniu się z prezentacją multimedialną poświęconą prawom człowieka, realizować temat „Godność i prawa człowieka we współczesnym świecie”.
Kolejnym punktem programu tego dnia było przeprowadzenie „Konkursu wiedzy o krajach UE”. Uczniowie utrwalali i poszerzali swoja wiedzę o UE, mieli także sposobność doskonalenia umiejętności czytania ze zrozumieniem. Konkurs obejmował: znajomość mapy Europy (kraje, stolice), znajomość flag państwowych i symboli Unii Europejskiej, położenie krajów Unii Europejskiej i ich warunki naturalne, słynne miasta, budowle, najważniejsze daty z historii integracji europejskiej po II wojnie światowej, sławne postaci (literatura, muzyka, sztuki plastyczne, historia), języki urzędowe państw UE i ich waluty i ciekawostki (w tym: potrawy, marki, produkty).
Klasy czwarte realizowały zajęcia o tematyce europejskiej w Instytucie Europejskim w Łodzi. Tematem spotkania była „Integracja europejska dla najmłodszych”.
Wszyscy uczniowie uczestniczyli też w międzynarodowej akcji przeprowadzanej na stronach internetowych Spring Day In Europe – Poemat o pokoju : fragmenty naszych wierszy zostaną przetłumaczone na język angielski i umieszczone na stronie internetowej projektu.


Beata Pokorska


24.03.2006       Biblioteka szkolna umożliwia często pierwszy w życiu kontakt dziecka z książką. Nie można tego faktu zbagatelizować i należy zrobić wszystko, aby biblioteka szkolna była dla dziecka miejscem atrakcyjnym. Stanie się tak wtedy, gdy dziecko znajdzie w niej książki, które są „na czasie”. Nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Pabianicach bardzo dbają o to, aby nie zabrakło w bibliotece szkolnej nowości wydawniczych. W zatroskanych, nauczycielskich głowach zrodził się orginalny pomysł na zdobycie środków na zakup książek, o które najczęściej pytają dzieci. Każdy pracownik szkoły przygotował po kilka pisanek, które będą sprzedawane dzieciom i rodzicom od dnia 5.04.06. Dochód ze sprzedaży w całości będzie przeznaczony na zakup książek dla dzieci. Ceny pisanek będą zróżnicowane od 2 do 7 zł. Techniki wykonania pisanek również są różnorodne. Niektóre wydmuszki zostały oklejone kolorowym papierem, inne polane woskiem, pomalowane brokatem, „ubrane” w kordonkowe koszulki, artystycznie wydrapane igłą (szalenie trudna metoda), a na niektórych znajdują się namalowane farbami prawdziwe dzieła sztuki. Na pisankach możemy znaleźć symbole świąteczne, wiosenne, szkolne, przyrodnicze a nawet podróżnicze. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy na kiermasz od 5 kwietnia 2006  od godziny 10.00

                                                                         Organizatorki:  Dorota Olejnik i Ewa Skiba.


17.02.2006r.        Właśnie zakończyliśmy realizację trzeciego już projektu wychowawczo – profilaktycznego pt.: „W szkole nie jesteś sam – jesteś z innymi”. W ciągu całego tygodnia działo się wiele...
-          we wszystkich klasach IV – VI odbyły się spotkania z pedagogiem z Ośrodka Profilaktyki i Integracji Społecznej nt.: „Tolerancja i jej granice”
-          uczniowie klas starszych zaprezentowali przygotowane pod kierunkiem p. D. Stolińskiej przedstawienie: „O rety – Lena nie potrafi czytać, ale to nic takiego!!!” dla klas I – III i IV – VI
-          klasy szóste zwiedzały Kościół Ewangelicko – Augsburski, a w pracowni katechetycznej wszystkie klasy obejrzały wystawę zdjęć w ramach tematu: „Tolerancja religijna w naszym mieście”, przygotowaną przez p. P. Dziubczyk

-         
na spotkaniu samorządów uczniowskich klas IV – VI pod kierunkiem opiekuna samorzadu uczniowiskiego, p. Lidii Kukieły, wypracowano reguły pt.: „ W szkole nie jesteś sam – jesteś z innymi”
-          na godzinach wychowawczych i lekcjach przedmiotowych uczniowie mogli się zapoznać z różnymi znaczeniami słowa: „tolerancja”, wg scenariusza p. E. Burdy

-          wszyscy uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności w konkursie plastycznym, literackim oraz zadaniu związanym z zaznaczeniem na planie miasta miejsc przyjaznych osobom niepełnosprawnym
-          w czasie trwania projektu można było podziwiać wystawę plakatów wykonanych przez uczniów różnymi technikami plastycznymi, przygotowaną przez p. A. Suwalda
-          na apelu podsumowującym realizowane zadania, po prezentacji fraszek przez uczniów wszystkich klas, czekały na nas już tylko nagrody. Dyplomy oraz dekoracje przygotowali p. Ewa Owsik i p. Dariusz Sauter.

Wiemy teraz o tolerancji dużo więcej. Wiemy, że pomimo zasadniczych podobieństw znacznie się różnimy, każdy z nas jest indywidualnością, ma inne możliwości, inne mocne strony. Tylko od nas samych zależy, czy będziemy tolerancyjni wobec odmienności i jakie granice będzie miała nasza tolerancja. Największym źródłem trwałego zadowolenia w życiu są szczęśliwe kontakty z innymi ludźmi. Warto więc doskonalić nasze umiejętności akceptowania odmienności i być po prostu dobrym człowiekiem.

Projekt opracowały i czuwały nad jego przebiegiem: pp. D. Stolińska i U. Gajewska oraz pp. R. Adler i M. Rutkowska  w klasach I – III.

Urszula  Gajewska


14.02.2006      Zapraszamy do lektury najnowszego numeru "Piątki na Piątkę". Od tego miesiąca rozpoczęliśmy nowy cykl promujący wartości uniwersalne takie jak :tolerancja, braterstwo, uczciwość i inne. Bieżący numer poświęciliśmy tolerancji. W gazetce znajdziecie również stałe rubryki, które znacie i lubicie. ZAPRASZAMY


13.01.2006r.     Bardzo krótki w porównaniu do ubiegłorocznego I semestr nauki kończy się w piątek, 13 stycznia. Rada pedagogiczna zatwierdziła wyniki klasyfikacji, odbyły się także zebrania z rodzicami we wszystkich klasach. Ostateczne i oficjalne wyniki klasyfikacji zaprezentowano na apelach, przygotowanych przez samorządy obydwu grup wiekowych. Najlepsi uczniowie klas IV – VI otrzymali drobne upominki, a w klasach I – III tarcze „wzorowego ucznia”. Przy tej okazji dyrektor wręczył również dyplomy – wyróżnienia honorowe Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego, organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury w Pabianicach pn. „Kartka świąteczna”, które otrzymały: Oliwia Nowicka z kl. I b oraz Nicola Małolepsza z kl. IV a. Prace na konkurs wykonały w szkolnej świetlicy pod kierunkiem p. Ewy Owsik, p. Ewy Siby oraz p. Joanny Pacześ – Andrzejewskiej.W czwartek przeprowadzona została generalna próba sprawdzianu dla uczniów klas szóstych. Wszyscy uczestnicy potraktowali ją bardzo poważnie, było też trochę emocji... ale tylko do chwili otrzymania tekstu sprawdzianu. Później już było prawie, jak na normalnej klasówce. Uczniowie twierdzili, że test nie był zbyt trudny. Wyniki poznamy po feriach i mamy nadzieję, że będą dobrą prognozą na sprawdzian kwietniowy.


9.01.2006r.         Po długim oczekiwaniu do szkoły dotarła wreszcie niezwykle cenna dla nas przesyłka, która zawierała nowe wyposażenie do pracowni komputerowej. W kwietniu ub. roku zostaliśmy zakwalifikowani do programu „Pracownia komputerowa w każdej szkole”, realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu "Udzielanie wsparcia na rzecz rozwoju sfery zatrudnienia poprzez promowanie zachowań przyczyniających się do zwiększenia szans zatrudnienia (employability), warunków dla przedsiębiorczości wyrównywania szans oraz inwestowania w zasoby ludzkie", który jest  współfinansowany przez Unię Europejską. Nowy sprzęt zastąpił dotychczasowy, który nie pozwalał na pełną realizację zadań szkoły szczególnie w zakresie przygotowania do wykorzystania technologii informacyjnej


2.01.2006r. Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy w 2006 roku zdrowia, pogody ducha, spełnienia najskrytszych marzeń i wszelkiego dostatku.

Uczniowie i  Nauczyciele
Pracownicy szkoły wraz z dyrekcją


22.12.2005r.

„I zaśpiewaj,
Zakolęduj nam, kolędo,
że Najbliżsi zawsze blisko przy nas będą,
że nikogo nie zbraknie przy tym stole,
przy kolędzie najpiękniejszej z wszystkich kolęd.”
Tradycyjnie przed Świętami Bożego Narodzenia i zimową przerwą uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły obejrzeli jasełka przygotowane przez uczniów klas V i VI, pod opieką p. Pauliny Dziubczyk we współpracy z p. Małgorzatą Rutkowską i p. Adamem Suwaldem. W tej świątecznej uroczystości uczestniczyli również ks. Jacek Gasiński, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny oraz p. Tomasz Grzegorzewski, przewodniczący Rady Rodziców.


11.12.2005    Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym świąteczno-noworocznym numerem „Piątki na Piątkę”. Znajdziecie w nim wszystkie Wasze ulubione stałe rubryki oraz dwie niespodzianki. Pierwsza z nich to horoskop na 2006 rok, przygotowany specjalnie dla Was przez wróżkę EWITĘ (p. Ewa Skiba) oraz niezwykły konkurs pt. „ZGADNIJ, KIM JESTEM”, od strony technicznej w całości opracowany przez p. Joannę Andrzejewską. Życzymy udanych świąt i miłych chwil spędzonych na lekturze naszej gazetki.


21.11.2005r.     W sali gimnastycznej odbyło się spotkanie z p. Kazimierzem Wiszowatym,  pabianiczaninem, wicemistrzem polski w tenisie stołowym ( 1992 r.). Spotkanie to miało na celu promowanie tenisa stołowego w środowisku uczniów klas drugich, trzecich, czwartych i piątych. Dzieci zapoznały  się z historią ping - ponga oraz dowiedziały się, jak rozwijała się  mistrzowska kariera naszego gościa. Pan Kazimierz zademonstrował swoje liczne trofea: puchary i medale, odpowiedział na wiele pytań zadawanych nie tylko przez prowadzącego spotkanie, nauczyciela wychowania fizycznego, p. Wojciecha Woźniaka, ale i przez zainteresowanych tematem uczniów. Następnie zademonstrował wzorową technikę opanowania celuloidowej piłeczki. W pokazie pomógł mu jego wychowanek, p. Marcin Kaczmarek. Kilku uczniów spróbowało swoich sił i rozegrało kilka symbolicznych piłeczek z „pierwszą rakietką” Pabianic. Do wymiany piłeczek przy stole została również zaproszona p. Ania Kmiecik, nauczycielka kształcenia zintegrowanego. Wybór nie był przypadkowy, gdyż obecna wychowawczyni klasy I a, jako była zawodniczka, miała przyjemność trenowania z naszym gościem tenisa stołowego. Na zakończenie główny bohater dnia rozdał setki autografów ku zadowoleniu jego wielu sympatyków. Organizatorzy spotkania liczą na wzrost zainteresowania tą dyscypliną sportu, a w planach szykują kolejne spotkania z interesującymi postaciami pabianickiego środowiska. GALERIA

Wojciech Woźniak


21.11.2005r. W dniach 23 i 24 listopada odbędą się zebrania rodziców we wszystkich klasach.  Zapraszamy Rodziców / Opiekunów na spotkania z wychowawcami wg harmonogramu.


10.11.2005r.   Rocznica odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli była okazją do uroczystego spotkania w sali gimnastycznej, które uświetnił  występ uczniów klasy V b oraz VI c  krótkiej  inscenizacji,  opracowanej  i przygotowanej  przez   p. Dorotę      Stolińską (j. polski) we współpracy z p. Adamem Suwaldem (muzyka, plastyka). Tej krótkiej lekcji historii, która odbyła się w atmosferze powagi i skupienia towarzyszył sztandar szkoły. W rolę Marszałka Józefa Piłsudskiego wcielił się Maciek Piech  (VI c)  


10.11.2005 r.      Zapraszamy do lektury trzeciego juz numeru naszej gazetki "PIĄTKA NA PIĄTKĘ". Tylko u nas przeczytacie o historii motoryzacji i o dziejach bibliotek szkolnych oraz zapoznacie się ze sprawozdaniami z wycieczek i imprez, które miały miejsce w naszej szkole w ostatnim czasie. U nas też poznacie tytuły ulubionych książek z dzieciństwa niektórych naszych nauczycieli. ZAPRASZAMY


4.11.2005r.      W grupie klas młodszych odbyła się ważna dla szkoły uroczystość – pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika. Jest to kolejny element szkolnej tradycji, tym razem w zmienionym nieco terminie, tj. z okazji Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych, choć  z niewielkim opóźnieniem. Uczniowie klasy III a pod opieką p. Beaty Dyły – Fontańskiej zaprezentowali krótką inscenizację, nawiązującą tematyką do lektur szkolnych.  Uczniowie klas pierwszych otrzymali zakładki do książek, przygotowane przez koleżanki i kolegów z klas drugich i trzecich, jako symbol przyjęcia do grona Czytelnika i stałego, pełnoprawnego  Użytkownika Szkolnej Biblioteki i Czytelni. Podsumowany został także konkurs na plakat, reklamujący bibliotekę, który pod opieką wychowawców opracowywały zespołowo klasy II i III. Pani Dorota Olejnik, nauczyciel bibliotekarz oraz p. Ewa Owsik, wychowawca świetlicy, jako jury konkursu wręczyły pierwszą nagrodę przedstawicielowi klasy III b, a dwa wyróżnienia otrzymały  klasy II a i  III c.

Korzystając z okazji spotkania dyrektor szkoły wręczył opiekunom pracowni kształcenia zintegrowanego materiały pomocnicze do realizacji akcji pn. „Bezpieczna droga z PZU”, do którego szkoła zgłosiła swój udział na początku roku szkolnego. W ramach tej akcji dokonano już pomiarów natężenia ruchu w pobliżu szkoły. W dniu 28 października (piątek) uczniowie klasy VI a pod opieką p. Beaty Florczak mozolnie zliczali przejeżdżające pojazdy i pieszych, korzystających z „naszego” przejścia przez ul. Zamkową przy ul. Konopnickiej. Ciekawostka: w ciągu siedmiu godzin pomiaru (7.30 – 14.30) przejechało tędy... 6696 samochodów osobowych, 609 ciężarowych, a z pomocy pracownika szkoły, przeprowadzającego przez jezdnię skorzystało 921 przechodniów (!!!). W godzinie największego zagrożenia (7.30 – 8.30) przez przejście przejechało ponad 1200 różnych pojazdów, zagrażając bezpieczeństwu 225 pieszym.


17.10.2005r Interesująco rozwija się również kariera młodego zapaśnika, Wojciecha Wnuka z klasy VI b, który zajął III miejsce w Turnieju Młodzieży Szkolnej w zapasach w stylu klasycznym. Życzymy dalszych sukcesów, co najmniej na miarę naszych dawnych mistrzów. Na olimpiadę w Pekinie w 2008r.  może zbyt wcześnie, ale w następnej...?


14.10.2005r.     W Dniu Edukacji Narodowej odbyła się uroczystość przyjęcia do społeczności szkolnej dzieci z klas pierwszych, które wobec rodziców i nauczycieli złożyły uroczyste ślubowanie, a następnie dyrektor pasował ich na uczniów Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Grzegorza Piramowicza. Obyczaj ten jest tradycją szkoły, a nawiązuje do średniowiecznego ceremoniału pasowania giermków na rycerzy, a współcześnie m. in. do promocji na pierwszy stopień oficerski. Rolę miecza lub szabli promocyjnej pełnił ogromny ołówek. Wszyscy uczniowie otrzymali również szkolne tarcze, które będą nosić w chwilach szczególnie ważnych i uroczystych, jako symbol przynależności do społeczności tej szkoły. Część artystyczną maluchy rozpoczęły polonezem, którego wykonanie nagrodzone zostało gromkimi brawami. Niczym niezmącona powaga, godny i dostojny wygląd tańczących par podkreślały harmonię dźwięków i układ tańca, nad którym pracowali przez kilkanaście ostatnich dni pod kierunkiem p. Adama Suwalda. Wiersze  oraz piosenki w wykonaniu szkolnego zespołu wokalnego i pierwszaków, przygotowanych przez wychowawczynie, nauczycielki  kształcenia  zintegrowanego   (I a – p.  Anna Kmiecik,  I b  - p. Renata Adler, I c – p. M. Naumowicz), nawiązywały treścią do ślubowania, ale także przypominały o zasadach bezpiecznego zachowania w drodze do szkoły. Rodzice uczniów przygotowali w pracowniach słodki poczęstunek, a podobno niektórzy smakosze przedłużali spotkanie do ostatniego okruszka. Uroczystość zakończyły życzenia i podziękowanie dla wszystkich pracowników szkoły z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz ceremonia wręczenia Nagród Dyrektora, które otrzymało ośmioro nauczycieli


10.10.2005    W piątek 30.09.2005 r. reprezentacja naszej szkoły, uczniowie klasy VI B i opiekun p. Dariusz Sauter uczestniczyli w corocznym rajdzie pieszym ODK (Osiedlowy Dom Kultury). Po wystartowaniu z terenu stadionu PTC udaliśmy się w kierunku Hermanowa. W lesie czekały na nas 2 punkty kontrolne, na 1 sprawdzana była wiedza z zakresu zdrowego trybu życia i zagrożeń wynikających z używania narkotyków, natomiast 2 punkt był sprawnościowy. Po trudach marszu zjedliśmy pieczone kiełbaski i ogrzaliśmy przy ognisku na terenie Klubu Strzeleckiego „Walter”. Po podliczeniu przez komisję punktów okazało się, że uczniowie naszej szkoły najlepiej poradzili sobie podczas rajdu i zajęli I miejsce. Otrzymaliśmy piękny puchar, który stoi teraz na honorowym miejscu w gabinecie p. Dyrektora. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć


10.10.2005   Zapraszamy do zapoznania się z  najnowszym numerem gazetki internetowej  "Piątka na Piątkę" . Znajdziecie tam bardzo interesujący wywiad z naszymi nauczycielami na temat Ich szkolnych lat, wspomnienie o wspaniałym poecie Janie Brzechwie z okazji 105 rocznicy jego urodzin, wszystko co najważniejsze z życia szkoły oraz galerię portretów naszych nauczycieli, wykonaną przez dzieci i zatytułowaną "Tak Was widzimy". ZAPRASZAMY


7.10.2005r. Uczeń klasy VI b, Adrian Wróbel,  już teraz może zaliczyć ten rok do udanych w zakresie osiągnięć sportowych. We wrześniu zajął I m. w powiecie w biegu przełajowym na dystansie 1000m. (puchar wręczyła mu osobiście p. Irena Szewińska, znakomita lekkoatletka, wielokrotna medalistka olimpijska, członek władz Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego). Dzisiaj potwierdził swój talent i zajął IV m. w biegu na 1500 m. w finale eliminacji wojewódzkich. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


21.09.2005r.   Zgodnie z realizowanym w naszej szkole stałym zadaniem priorytetowym z zakresu bezpieczeństwa dzieci w ruchu ulicznym, włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji informacyjno – edukacyjnej pn.  „Bezpieczeństwo dziecka na drodze”, organizowanej przez firmę Statoil Polska we współpracy z Komendą Główną Policji. Jednym z elementów tej kampanii był konkurs plastyczny, przeprowadzony wśród wszystkich uczniów klas pierwszych. Komisja konkursowa wyłoniła 11 najlepszych prac. Główną nagrodę, ufundowaną przez Statoil – wspaniały, bezpieczny rower oraz kask ochronny, otrzymała  Oliwia  Nowicka  z  kl. I b. Bardzo starannie wykonaną pracę Weroniki Krawczyk z kl. I c jury nagrodziło nagrodą specjalną (sztaluga oraz zestaw farb), ufundowaną przez Radę Rodziców szkoły. Dziewięć prac uzyskało wyróżnienia, a nagrodami były kamizelki odblaskowe. Autorami tych prac byli: Dagmara Wojtczak, Natalia Kubiak, Ola Janczyk, Ania Orpel, Karolina Bańkowska (wszyscy z klasy I c, wychowawczyni – p. Renata Adler) oraz Piotr Owczarek, Karolina Bartnik, Wiktor Gralikowski i Magdalena Kuc (z klasy I c, wychowawczyni – p. Małgorzata Naumowicz). Przygotowanie prac konkursowych koordynowała p. Ewa Owsik, wychowawczyni świetlicy. Nagrody wręczali: p. Sławomir  Wolski – przedstawiciel firmy Statoil w Pabianicach oraz st. sierżant sztabowy Komendy Policji w Pabianicach, p. Andrzej Baczyński. Podsumowanie konkursu plastycznego poprzedziła wizyta uczniów w Miasteczku Ruchu Drogowego KP w Pabianicach, przy ul. Żeromskiego, gdzie odbyła się praktyczna lekcja bezpiecznego zachowania w ruchu ulicznym, znakomicie poprowadzona przez pracowników Wydziału Ruchu Drogowego Policji. Wrażeń było więc mnóstwo, tym bardziej, że pogoda również dopisała, co możecie obejrzeć w naszym „katalogu fotograficznym” , w kronice filmowej pabianickiej TV oraz miejskich tygodnikach, edytowanych w najbliższych dniach.


14.09.2005    Zapraszamy do lektury pierwszego numeru naszego periodyku po wakacjach. Znajdziecie tam wszystko to co Was interesuje. Powróciliśmy do wszystkich stałych działów : REPORTAŻ, Z ŻYCIA SZKOŁY, OGŁOSZENIA I AKTUALNOŚCI, KĄCIK SPORTOWY, COŚ DLA DUCHA, CIEKAWE ROCZNICE I NOTATKA OKOLICZNOŚCIOWA. W tym numerze mamy coś specjalnego. Tylko u nas możecie przeczytać wywiad z p. dyrektorem! serdecznie zapraszamy.


1.09.2005                Punktualnie o 9.30 w przepełnionej  sali gimnastycznej rozpoczęła się miejska inauguracja roku szkolnego 2005/2006. Udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, tj. Przewodniczący Rady Miejskiej w Pabianicach – p. Jerzy Marynowski, Prezydent Miasta – prof. dr hab. Jan Berner, Zastępca Prezydenta Miasta – dr inż. Krystyna Rendecka, p. Tadeusz Simiński – członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, ks. S. Janowiak, dyrektor Liceum Św. Wincentego a Paulo w imieniu Dziekana Dekanatu pabianickiego, przedstawiciele Wydziału Edukacji, Kultury i Zdrowia Urzędu Miejskiego w Pabianicach: p. Mirosław Niepsuj,  Naczelnik Wydziału oraz p. Mariola Nowak, kierownik Referatu Planowania i Analiz Ekonomicznych, p. Elżbieta Dyba - Prezes Oddziału ZNP, p. Alicja Bujacz - Przewodnicząca Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania oraz dyrektorzy zaprzyjaźnionych gimnazjów, szkół podstawowych i przedszkoli. Dyrektor szkoły powitał zgromadzonych w sali uczniów i ich rodziców oraz nauczycieli, jako gospodarzy i przedstawił im zaproszonych gości. W słowie wstępnym nawiązał do 66 rocznicy wybuchu II wojny światowej, a zebrani chwilą ciszy uczcili pamięć jej ofiar. Wspomniał także o rocznicy tragedii w Biesłanie, w której zginęło tak wielu rówieśników obecnych na sali uczniów. Podkreślił znaczenie zmian, do jakich doprowadziły  wydarzenia z sierpnia 1980r. Przypomniał postaci trzech Polaków, których działalność może być źródłem wiedzy i inspiracji dla wychowawców, tj. Patrona Szkoły – ks. Grzegorza Piramowicza, Patrona Miasta – o. Maksymiliana Marię Kolbe i zmarłego w tym roku Papieża Polaka Jana Pawła II. Zabierając kolejno głos, w ciepłych, serdecznych słowach goście życzyli uczniom, ich rodzicom i nauczycielom wielu sukcesów i satysfakcji w nowym roku szkolnym. Dzieci z klas drugich i trzecich zaprezentowały krótki program artystyczny, w którym szczególnie podobał się nasz zespół taneczny. Na zakończenie uroczystości dyrektor szkoły przypomniał o konieczności przestrzegania zasad bezpiecznego zachowania w ruchu ulicznym, zwłaszcza przy przechodzeniu przez ulicę Zamkową i również przyłączył się do życzeń, złożonych przez władze miasta.


29.08.2005   Samorząd Uczniowski, Rada Pedagogiczna oraz dyrekcja Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Grzegorza Piramowicza w Pabianicach  serdecznie zaprasza uczniów klas drugich i trzecich oraz przedstawicieli samorządów uczniowskich klas starszych na uroczystą inaugurację roku szkolnego 2005 / 2006, która odbędzie się w dniu 1 września 2005r. o godz. 9.30 w sali gimnastycznej szkoły z udziałem przedstawicieli władz samorządowych. Inauguracja roku szkolnego dla uczniów klas czwartych, piątych i szóstych odbędzie się o godz. 11.00. Uczniów klas pierwszych wraz z opiekunami zapraszamy na godz. 11.30.

 

AKTUALNOŚCI  -  2004 - 2005

24.06.2005        Kolejny rok szkolny za nami. Od poniedziałku wakacje rozpoczyna 461 uczniów naszej szkoły. Dzisiaj 390 wróciło do domu ze świadectwami promocji do klasy wyższej, a 70 w najbliższym czasie uzupełni złożoną w gimnazjach dokumentację o świadectwa ukończenia szkoły podstawowej. Z tej grupy 24 zasłużyło na kolorowe świadectwo - „z paskiem”, uzyskując średnią ocen min. 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania.W pozostałych klasach starszych jeszcze 49 uczniów otrzymało promocję z wyróżnieniem (razem więc 73). W klasach młodszych 60 spośród 218 uczniów znakomicie posługuje się umiejętnością czytania, pisania, liczenia, rozumowania itp... Łącznie grupę najlepszych tworzy więc 133 uczniów szkoły. Rywalizację klas wygrali uczniowie Va (wychowawczyni – p. Beata Florczak), uzyskując średnią 4, 26, tj. o 0,3 wyższą od średniej szkolnej. Najwyższe wyniki indywidualnie uzyskali: Ewelina Filipiak (klasa VI c) – 5,55 i otrzymuje Nagrodę Dyrektora Szkoły dla najlepszego absolwenta, drugi w szkole rezultat uzyskał Przemek Biegajło (klasa IV a) – 5,38, a wśród absolwentów: Paulina Kukieła (VI a), Iza Pawelczyk i Michał Pawełczyk (VI c) – ze średnią 5,33. Oni otrzymują Nagrodę Rady Rodziców. Wierzymy także, że potwierdzą swoje możliwości w gimnazjach. Życzymy im samych szóstek. A wszystkim: słonecznych wakacji i dobrego wypoczynku.


23.06.2005     Kilka tygodni trwały prace nad projektem makiety przestrzennej, którą opracowywali pod opieką p. Dariusza Sautera, nauczyciela techniki i informatyki, jego wychowankowie, uczniowie klasy V b, Bartłomiej Kantor i Mateusz Rząb. Projekt realizowano na konkurs pn. „Łazienka moich marzeń – sam projektuję”, organizowany pod patronatem Starostwa Powiatowego w Pabianicach. Wytrwała praca przyniosła efekt w postaci nagród I i II stopnia.  GRATULUJEMY!


21.06.2005              O osiągnięciach sportowych informowaliśmy na bieżąco w naszej szkolnej gazetce. Finał rywalizacji w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej na szczeblu powiatu pabianickiego okazał się dla nas bardzo pomyślny. We współzawodnictwie sportowym szkół podstawowych w kategorii chłopców zajęliśmy II miejsce. Zespoły zawodników przygotowywał do zawodów p. Wojciech Woźniak we współpracy z p. Joanną Jarmakowską. Gratulujemy! Tym bardziej, że w porównaniu do ubiegłego roku jest to awans o jedno miejsce. Wobec tego... może w przyszłym powrócimy na pierwsze, które zdobyliśmy dwa lata temu?


!0.06.2005r.         10 czerwca odbył się XI Dzień Ekologii. W tym roku, wzorem lat ubiegłych, miał on formę rajdu po lesie, ale tym razem lesie rydzyńskim. Organizatorami tego dnia były nauczycielki: przyrody - p. Sylwia Łaguniak, kształcenia zintegrowanego - p. Alicja Zieja i matematyki - p. Beata Florczak.

   W rajdzie uczestniczyli wszyscy  uczniowie szkoły pod opieką nauczycieli i rodziców. Ustalone zostały trzy trasy – najkrótsza dla klas I – II, średnia dla klas III i IV oraz najdłuższa dla V i VI. Uczniowie w ustalonych punktach wykonywali zadania o tematyce ekologicznej, z zakresu obrony cywilnej i  ratownictwa oraz wychowania komunikacyjnego. Zaangażowanie wszystkich pracowników szkoły (dyrekcji, nauczycieli, pielęgniarki szkolnej, kuchni, świetlicy) oraz wolontariuszy z PCK i pracowników Straży Miejskiej pozwoliło na sprawne i bezpieczne przeprowadzenie imprezy.    


1.06.2005r.                Serdecznie dziękuję PP.  nauczycielom wychowania fizycznego zaprzyjaźnionych szkół: Nr 1, Nr 9 i Nr 13 za ogromne zaangażowanie w przygotowanie i przeprowadzenie kolejnej, siódmej już edycji imprezy organizowanej z okazji Dnia Dziecka pn. GIMNAZJADA 2005. Szczególnie gorące podziękowania należą się p. Lidii Golewskiej, nauczycielce naszej szkoły, za ogromny wkład pracy na wszystkich etapach przygotowań oraz współpracującemu z nią p. Wojciechowi Woźniakowi. Słowa uznania za bardzo sprawne posługiwanie się mikrofonem i prowadzenie zabawy dla p. Andżeliki Ziółkowskiej – Michułki (SP1) oraz podziękowania dla p. Lucyny Rutkowskiej (SP9), p. Zbigniewa Frysza (SP13), p. Przemysława Pawłowskiego (SP1),  p. Renaty Szałeckiej (SP13) i p. Marcina Owczarka (SP9) za współpracę sędziowską i opiekę nad zawodnikami. Z kronikarskiego obowiązku informuję, że tym razem (po raz pierwszy w historii edycji Gimnazjady) puchar przechodni Dyrektora Gimnazjum Nr 2 zdobyła nasza szkoła, wyprzedzając SP9, SP13 i SP1. Dziękuję także wszystkim zawodnikom, uczniom klas szóstych za ambitną walkę we wszystkich konkurencjach, kibicom – uczniom pozostałych klas starszych oraz ich opiekunom za niezwykły, ogłuszający, ale wzorowy i kulturalny doping, a dyrektorom szkół: SP1 – p. Marii Masiuk, SP 13 – p. Jolancie Pusz i zastępującej ją w konkurencjach dla dyrektorów nauczycielce, p. Małgorzacie Krawczyk  oraz dyrektorowi  SP9 – p. Henrykowi Adamkiewiczowi za współpracę i sportową rywalizację. Nasza impreza odbywała się w ramach Ogólnopolskiego Turnieju Miast i Gmin. Puchar i upominki dla uczestników wręczyła Zastępca Prezydenta Miasta, dr inż. Krystyna Rendecka. Zabawę obserwowali  również przedstawiciele Wydziału Edukacji, Kultury i Zdrowia Urzędu Miejskiego w Pabianicach, jako głównego sponsora nagród:         p. Mirosław Niepsuj,  Naczelnik Wydziału oraz p. Mariola Nowak, kierownik Referatu Planowania i Analiz Ekonomicznych. Dyrekcji MOSiR dziękuję za użyczenie miejskiej hali koszykówki i proszę o jej rezerwację na kolejną, ósmą, edycję GIMNAZJADY 2006.

                                                                                                          Jerzy Kaczmarek


13.05.2005 r.          Dnia 12.05.05 przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego pod opieką p. Doroty Olejnik, wzięły udział w wycieczce po Łodzi, zorganizowanej przez Biuro Podróży Invest Travel.
Tematyka wycieczki dotyczyła historii Łodzi jako miasta przemysłowego, warunków życia i pracy mieszkańców miasta przed II wojną światową oraz architektury zabytkowych łódzkich fabryk i pałaców. Trasa wycieczki przebiegała szlakiem pałaców łódzkich fabrykantów oraz najciekawszych kompleksów fabrycznych. Obszerne sprawozdanie z wycieczki (reportaż ze zdjęciami) zamieścimy w najnowszym numerze gazetki.


23.04.2005r.          Z okazji obchodów  Dnia Ziemi na terenie Lasu Karolewskiego odbył się Miejski Rajd Ekologiczny dla uczniów klas piątych szkół podstawowych z terenu naszego miasta, który współorganizowały: p. Katarzyna CegiełkaTerenowego Ośrodka Edukacji Ekologicznej przy Miejskim Ośrodku Kultury w Pabianicach oraz nauczycielki  naszej szkoły, p. Sylwia Łaguniak i p. Beata Florczak. Trasa rajdu liczyła ok. 8 km, a wzięło w nim udział 6 drużyn z pabianickich podstawówek, tj. łącznie ok. 100 osób. Na trasie znajdowały się punkty kontrolne, na których „amatorzy turystyki pieszej” zmagali się z pytaniami z zakresu różnych przedmiotów szkolnych. Pytania teoretyczne dotyczyły języka polskiego, matematyki, przyrody, zaś praktyczne czyli sprawnościowe wymagały od uczestników nie tyle doskonałej sprawności fizycznej, co sprytu i refleksu. Autorami „sprytnych” ćwiczeń byli nasi nauczyciele wychowania fizycznego – p. Joasia Jarmakowska, i p. Wojciech Woźniak. Warto jednak zaznaczyć, że tematyka wszystkich zadań była wspólna – ekologiczna.
Pogoda w tym dniu odpowiadała staremu porzekadłu: „Kwiecień plecień, bo przeplata, trochę zimy trochę lata”, dlatego  na mecie na wszystkich zmęczonych, zziębniętych, ale zadowolonych „rajdowiczów” czekały upominki, ciepły posiłek i uścisk dłoni organizatorów. Rajd wygrała drużyna z SP 13, na drugim miejscu znalazła się drużyna naszej szkoły ( GRATULUJEMY!), a na trzecim, z taką samą ilością punktów dwie drużyny z SP3 i SP8. Wszyscy wrócili z rajdu zadowoleni, gdyż najlepszą nagrodą był dobra zabawa, a przede wszystkim możliwość  spędzenia czasu na świeżym powietrzu wśród szumu drzew i śpiewu ptaków.

                                                                                                                               Krótko o rajdzie – Sylwia Łaguniak


14.04.2005r.              W IV edycji Miejskiego Konkursu ,,Jestem bezpieczny na drodze” uczestniczyło osiem dwuosobowych zespołów ze wszystkich pabianickich szkół. Uczniowie wykazali się znajomością przepisów ruchu drogowego, prezentowali sposoby udzielania pierwszej pomocy, układali puzzle ze znakami drogowymi, rozwiązywali zadanie matematyczne, w którym należało obliczyć drogę hamowania, omawiali również  przygotowaną wcześniej grę dydaktyczną o ruchu drogowym. Oceniany był także sportowy doping dziesięcioosobowych grup kibiców z każdej szkoły. Dodatkową atrakcją imprezy był pokaz tresury policyjnego psa, występ grup tanecznej oraz pokaz udzielania pomocy medycznej zaprezentowany przez grupę ratowników z Rejonowego Centrum Ratownictwa Medycznego. Pierwsze miejsce zajął zespół SP5, na drugim miejscu uplasowała się drużyna SP9, a trzecie miejsce wywalczyła SP14. Wszyscy uczestnicy i opiekunowie otrzymali upominki, a zwycięskie szkoły atrakcyjne nagrody. Patronat honorowy nad imprezą pełnili: Prezydent Miasta Pabianic, Komenda Powiatowa Policji, pabianicki Oddział PZU oraz  Straż Miejska. Nagrody dofinansował Urząd Miejski oraz  liczna grupa sponsorów, którym jeszcze raz serdecznie dziękujemy za wsparcie. Konkurs opracowały, przygotowały i prowadziły nauczycielki kształcenia zintegrowanego: pp. Renata Adler, Monika Szreiter i Alicja Zieja.


7.04.2005r. Co  można powiedzieć o człowieku, którego zaliczono w poczet najwybitniejszych postaci w historii świata? Co można jeszcze powiedzieć o Karolu Wojtyle, papieżu Janie Pawle II...?
„Wielki Polak, patriota, wielki autorytet moralny, charyzmatyczny nauczyciel, przyjaciel młodzieży, przyjaciel ludzi, skromny, dowcipny, dobry, niezwykły”...
„Wielki humanista, człowiek o niezwykłej wyobraźni i głębokiej wiedzy, człowiek wielkiej kultury”...
„Papież podróżnych, papież kibiców, papież bezdomnych, papież chorych, papież zakazanych dzielnic, papież nieświętych, papież pojednania”...
Nasz papież....Nasz Ojciec – Jan Paweł II ...mówią o Nim Wielki, mówią  - Święty, mówią to ludzie na całym świecie..
Jednak ile by o Nim nie powiedziano, zawsze wydaje się, że to za mało...
Dla nas, Polaków, pontyfikat Papieża Polaka ma znaczenie szczególne.
Jutro pożegnamy Go na zawsze. Jutro hołd odda mu nie tylko  kilka milionów pielgrzymów w Rzymie. Jutro hołd odda mu cały świat.

Dziś  żegnają Go uczniowie, nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Grzegorza  Piramowicza w Pabianicach

4.04.2005                                                 UWAGA!

 WYJAZD KLAS MŁODSZYCH DO TEATRU „PINOKIO”  W DNIU 5 KWIETNIA ZOSTAJE ODWOŁANY.  DZIECI, KTÓRE WYMAGAJĄ OPIEKI W GODZINACH, NA KTÓRE PLANOWANY BYŁ POBYT W TEATRZE  (OK. 10.00 – DO OK. 13.00) PROSIMY O ZGŁOSZENIE SIĘ DO SZKOŁY NA UZGODNIONĄ GODZINĘ WYJAZDU. ŚWIETLICA SZKOLNA FUNKCJONUJE BEZ ZMIAN. OBIADY BĘDĄ PRZYGOTOWANE I WYDAWANE BEZ ZMIAN.


31.03.2005r.  Dnia 31 marca 2005 r . chłopcy z klasy  III B i II C pod opieką p. Joanny Jarmakowskiej i Renaty Adler  zdobyli  II Miejsce  w Międzyszkolnym Turnieju Piłki Nożnej klas trzecich ,, TRÓJKA  GOL ”. Po wyrównanej walce przegraliśmy jedynie 1 : 0  z  SP 3. Nasi  chłopcy wystąpili w składzie : Daniel Dudziński , Adrian Kossakowski, Adrian Kabziński , Dawid Jurga , Maciej Wróbel , Tomasz Kubala , Krystian Wawrzyniak . Podczas meczu zawodnicy dopingowani byli przez swoje koleżanki i kolegów z klasy III b, którzy przygotowali sportowe okrzyki, transparenty i gadżety meczowe, wspomagające wspaniałą grę  naszych  chłopców .

 PRZYPOMNIENIE !

 W naszej szkole dnia 14 kwietnia ( czwartek) w godzinach od 9 . 00 do 11 . 00, odbędzie się IV Miejski Konkurs ,, Jestem bezpieczny na drodze "


UWAGA!
RODZICE UCZNIÓW 
KLAS     CZWARTYCH     I     PIĄTYCH!
 

Informujemy, że dzień 5 kwietnia (wtorek) jest dniem ustawowo wolnym od zajęć dydaktyczno – wychowawczych. Planowane są jedynie działania związane z organizacją sprawdzianu uczniów klas szóstych. Szkoła zapewni opiekę dzieciom, których rodzice /prawni opiekunowie/ zadeklarują taką potrzebę do wychowawcy klasy. Dla uczniów klas młodszych organizowany jest w tym dniu wyjazd do teatru  w Łodzi lub opieka na terenie szkoły. Obiad będzie przygotowany i wydawany: - dla klas starszych od godz. 11.15; - dla klas młodszych po powrocie z teatru.


23.03.2005r.
  „Obłoki pachną wiosną,
wonieje ziemia świętem.
W powietrzu rannie, rośno...
Śpiew w sercu wniebowziętym...”           
L. Staff „Niewinność” 

Prawdziwie wiosennych, przynoszących ze sobą spokój i nadzieję Świąt Wielkanocnych wszystkim czytelnikom tej strony życzą:


samorząd uczniowski,
rada pedagogiczna
i pracownicy oraz
dyrekcja  szkoły.


22.03.2005r.       Tegoroczny szkolny konkurs pn.: „ Świerszczykowe wierszyki” odbywał się w dwóch etapach pod hasłem: „Zwierzęta w wierszach”. Pierwszy etap obejmował eliminacje klasowe, podczas których wyłoniono w klasach I-III po trzy najciekawsze interpretacje wierszy o zwierzętach. Drugi etap konkursu to finał szkolny, który odbył się 22 marca 2005r. Uczniowie wszystkich klas młodszych wraz z wychowawcami zebrali się w sali gimnastycznej, która udekorowana była sylwetkami zwierząt – bohaterów  wierszy dla dzieci.

W konkursie wzięło udział trzydziestu uczestników, którzy recytowali znane i lubiane wiersze, np.: „ Ptasie plotki”, „Spóźniony słowik”, „Kokoszka smakoszka”, „Jajko”, „Kwoka” i in. Uczestnicy nagradzani byli brawami, bo recytowali wiersze w sposób zabawny i nie zauważano u nich oznak tremy. Imprezę prowadzili uczniowie z klasy Ic i IIa przebrani za zwierzątka. Małych aktorów oceniało jury w składzie: wicedyrektor Urszula Gajewska, p. Dorota Olejnik,  p. Joanna Pacześ - Andrzejewska oraz p. Alicja Zieja. W czasie obrad jury p. Agnieszka Bajer zaprosiła wszystkich do wspólnej zabawy.  Dzieci chętnie nauczyły się nowych pląsów. Jury postanowiło przyznać trzy wyróżnienia dla: Zuzanny Holwek za wiersz pt. „Nosorożce w dorożce”,Anny Lach i Martyny Wróblewskiej za wiersz pt. „Żuraw i czapla”, Joanny Pawelskiej za wiersz pt. „Kocięta”. I miejsce zajęła Karolina Marcinkiewicz za wiersz pt. „Jajko”, II miejsce - Iza Beze za wiersz pt. „O kocie i o Ninie, co grali na pianinie” oraz Kinga Nąckiewicz za wiersz pt. „Kwoka”, III miejsce zajęła Marcelina Gronowska za wiersz pt. „Żuk”. Nagrodami były książki i dyplomy. Na zakończenie konkursu wszyscy z wielką przyjemnością usłyszeli ponownie wiersz pt. „Jajko” w wykonaniu zwyciężczyni.Tegoroczny konkurs przygotowały i zrealizowały p. B. Dyła-Fontańska, p. E. Walczak, oprawą plastyczną zajęła się p. E. Owsik, zabawy ze śpiewem przeprowadziła p. A. Bajer. Dzieci do konkursu przygotowywały nauczycielki z klas I-III, a w wyborze wierszy pomagała p. D. Olejnik.

E.Walczak
B. Dyła - Fontańska


18.03.2005r.       W dniach 17 – 18. 03. 2005. w naszej szkole odbyła się doroczna loteria fantowa. W zbieranie fantów włączyli się wszyscy uczniowie, a także niektórzy nauczyciele. Zebrano 243 fanty. Samorząd Uczniowski przygotował losy, które sprzedawano, wzorem lat ubiegłych, za symboliczną złotówkę. Wielu uczniów chętnie kupowało nawet po kilka losów, a największym zainteresowaniem cieszył się jeden fant. Były to ceramiczne delfinki, poruszające się jak wahadło pod wpływem przyciągających się magnesów. Szczęście dopisało uczennicy klasy IV. Po pierwszym dniu loterii zostało tylko 39 fantów. Pozostałe losy sprzedano w ciągu pierwszej przerwy, kiedy można było losować. Nad organizacją i przebiegiem loterii czuwał Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem, p. Lidią Kukiełą oraz wicedyrektorem ds. pedagogicznych, p. U. Gajewską. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży losów w całości zostały przeznaczone na zakup paczek świątecznych ze słodyczami dla dzieci z rodzin potrzebujących wsparcia.


17.03.2005r.   Wczorajszy dzień poświęcony był akcji informacyjnej, która miała na celu przybliżenie zagadnień związanych z Konstytucją Europejską. Gazetki szkolne wypełniły się wiadomościami na ten temat, a w czytelni dyżurowali uczniowie – eksperci, którzy odpowiadali na pytania zainteresowanych. Było to jednocześnie przygotowanie do konkursu wiedzy o UE i Konstytucji pn. „Bliżej Europy, bliżej Konstytucji”, który odbędzie się dzisiaj.
Również w klasach młodszych odbywają się lekcje poświęcone tej tematyce, dostosowane do poziomu wiedzy i umiejętności dzieci.


15.03.2004r.     Przedstawiciele Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej przeprowadzili w klasach IV – VI prelekcje pod hasłem: ”Europejskie A...B...C...”. Uczniowie przypomnieli sobie  i utrwalili historię rozwoju Unii Europejskiej oraz zasady działania i współpracy państw członkowskich.


14.03.2005r.       Po raz trzeci z okazji pierwszego dnia wiosny  realizujemy w szkole projekt edukacyjno – wychowawczy z zakresu popularyzacji wiedzy o Unii Europejskiej. W 2003r. idea projektu zakładała poznawanie wybranych krajów członkowskich UE, ich historii, tradycji i kultury. W ubiegłym roku głównym zadaniem uczniów była prezentacja tzw. narodowych dyscyplin sportowych niektórych krajów europejskich oraz przybliżenie sylwetek znanych europejskich sportowców. Korespondowało to z ideą Europejskiego Roku Edukacji przez Sport (EYES 2004). Zgłosiliśmy się także do rejestru szkół uczestniczących w akcji Spring Day in Europe, organizowanej przez Unię Europejską W roku bieżącym również uczestniczymy w europejskim Dniu Wiosny 2005. Rozpoczął się Rok Edukacji Obywatelskiej, a wkrótce dorośli obywatele naszego kraju podejmą w referendum decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu Konstytucji Europejskiej. Celem tegorocznego projektu jest więc m. in. jej przybliżenie i porównanie z Konstytucją RP, ale także uświadomienie znaczenia konstytucji, jako najważniejszego aktu prawnego. Jest to również okazja do przypomnienia Statutu Szkoły, jako „szkolnej konstytucji”. Taka jest też nazwa projektu: „Od „szkolnej konstytucji” do Konstytucji Europejskiej”. Jego finał planowany jest na 21 marca, a co się działo w tym czasie opowiemy i pokażemy w szkolnej gazetce.


9.03.2005r.      W okresie od 10 do 12 marca w kościołach Parafii Najśw. Maryi Panny Różańcowej oraz Parafii Chrystusa Króla, w których rejonie znajduje się nasza szkoła, odbędą się rekolekcje wielkopostne dla dzieci wg następującego harmonogramu:

  1. 8.30  – klasy V i VI
  2. 10.00 – klasy III i IV
  3. 11.30  – klasy I i II

W tym okresie nie odbywają się planowe zajęcia dydaktyczne.   Świetlica  zapewnia     opiekę dzieciom według indywidualnych deklaracji rodziców / opiekunów. Obiady będą przygotowywane również dla zgłoszonej grupy dzieci. 


8.03.2005r.       Dzisiaj, po raz drugi w tym roku szkolnym, nasi uczniowie klas szóstych pisali próbny sprawdzian wiedzy i umiejętności. Wszyscy potraktowali go bardzo poważnie, o czym świadczyły nie tylko  odświętne ubrania, ale także prawie stuprocentowa frekwencja. Celem tej próby było zapoznanie, a raczej przypomnienie obowiązującej procedury, a także zasad wypełniania testu. O efektach przekonamy się niebawem po sprawdzeniu zadań przez zespół nauczycieli, posiadających uprawnienia egzaminatora. Wkrótce, 5 kwietnia, odbędzie się  sprawdzian, który  o tej samej porze w całej Polsce będą pisali wszyscy uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych. Każdemu z nich  oraz ich nauczycielom życzymy maksymalnej liczby punktów i ... A może po prostu: połamania długopisów!  


28.02.2005r.      I po feriach... Jak zawsze minęły błyskawicznie, choć w tym roku wyjątkowo przy dość śnieżnej pogodzie. Być może dlatego też, mimo dość bogatej oferty i zaangażowania wielu nauczycieli, w zajęciach zaplanowanych w szkole na ten okres uczestniczyło stosunkowo niewiele dzieci. Największym powodzeniem cieszyły się jak zwykle rozgrywki sportowe oraz zajęcia komputerowe. Teraz jednak pora o tym zapomnieć, czekając na kolejne dni wypoczynku – tym razem letniego. Do wakacji pozostało już tylko 116 dni, z tym że dni nauki znacznie mniej (!). Wszystkim, którzy w klasyfikacji I okresu otrzymali wysokie oceny – gratulujemy. Łącznie 57 uczniów w klasach IV – VI  uzyskało średnią ocen 4,75 i więcej, a w klasach I – III 50 uczniów osiągnęło szczególne postępy w nauce. Są jednak także uczniowie zagrożeni ocenami niedostatecznymi na koniec roku i im przede wszystkim dedykujemy życzenia poprawy wyników i promocji. Najlepszy wynik uzyskała klasa V a (wychowawca – p. Beata Florczak),  drugie miejsce zajęła klasa IV b (wychowawca - p. Lidia Golewska), a trzecie - IV a (wychowawca  - p. Lidia Kukieła).


1.02.2005    Zapraszamy rodziców/ opiekunów prawnych/ uczniów naszej szkoły do udziału w zebraniach, których głównym tematem będzie analiza postępów edukacyjnych i zachowania na podstawie klasyfikacji środrocznej. Spotkania odbędą się w środę i w czwartek (9 i 10 lutego br.) zgodnie ze szczegółowym harmonogramem. Prelekcję na temat trudności i niepowodzeń szkolnych oraz sposobów ich łagodzenia, adresowaną przede wszystkim do rodziców dzieci z  klas pierwszych,  przeprowadzi dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, mgr Grażyna Pryca.


24.01.2005        Wyjątkowi goście zawitali do naszej szkoły w poniedziałek, 24 stycznia. Tutaj bowiem odbyło się posiedzenie radnych – członków Komisji Infrastruktury  Społecznej i Spraw Obywatelskich Rady Miejskiej Pabianic, której przewodniczy p. Karol Suchocki. W spotkaniu, w którym wzięli udział wszyscy dyrektorzy miejskich placówek oświatowych, tj. przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów, uczestniczyli także: Przewodniczący Rady Miejskiej, p. Jerzy Marynowski, Prezydent Miasta, prof. dr hab. Jan Berner, Zastępca Prezydenta Miasta, p. Hieronim Ratajski, Pełnomocnik Prezydenta ds. Społecznych, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Zdrowia Urzędu Miejskiego, dr inż. Krystyna Rendecka, Prezes Oddzialu ZNP, p. Elżbieta Dyba, Przewodnicząca Komisji Zakladowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania, p. Alicja Bujacz oraz Komendant Straży Miejskiej, p. Ryszard Brodala. Tematem tego ważnego spotkania były aktualne problemy pabianickiej oświaty.


     22.12.2004r.               Rodzice / Opiekunowie prawni dzieci z roczników: 1998 i 1999!

       Dyrekcja szkoły informuje, że rozpoczęła się weryfikacja ewidencji dzieci z rocznika 1998, zamieszkałych
 
w obwodzie szkoły.
Zapraszamy rodziców lub opiekunów prawnych do zgłoszenia dziecka do klasy pierwszej na rok szkolny 2005/2006. Dotyczy to również dzieci z naszego obwodu, które będą uczęszczały do innej szkoły.
Zapisu można dokonać w sekretariacie szkoły (osobiście lub po uzgodnieniu telefonicznym).

Przypominamy również, że art. 14 Ustawy z dnia 7.09.1991r. o systemie oświaty (ta zmiana w: Dz. U. z 2003r. Nr 137, poz. 1304) wprowadził obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne dla dzieci sześcioletnich. W związku z tym prosimy o dokonanie zgłoszenia dziecka z rocznika 1999, zamieszkałych
 w obwodzie szkoły, do przedszkola, położonego najbliżej miejsca zamieszkania lub do szkoły, prowadzącej oddziały przedszkolne.

Informacji udziela sekretariat szkoły.

                               


22.12.2004r.         Przedstawienie z okazji Świąt Bożego Narodzenia stało się tradycją w naszej szkole i jest wystawiane zawsze w ostatni dzień przed przerwą świąteczną. Tegoroczne ukazało nam polską tradycję wigilijną. Nasi uczniowie wcielili się w role członków rodziny zasiadających wspólnie do wieczerzy w ten jeden, niepowtarzalny dzień w roku.
      Podczas przedstawienia, dzięki opowieści babci (w tej roli Paulina Kukieła – kl. VI a) i wnikliwym pytaniom wnuczki (w tej roli Monika Okrojek – kl. V a), przypomnieliśmy sobie staropolskie zwyczaje m.in. ubieranie choinki słodyczami i jabłkami, nakrywanie do stołu (obowiązkowo z jednym dodatkowym miejscem dla niespodziewanego gościa), stawianie snopka zboża w kącie domu, aby wszystkim się darzyło, wkładanie sianka pod obrus, łamanie się opłatkiem i składanie sobie najszczerszych życzeń. Nie zabrakło również przeniesienia w czasy narodzin Jezusa za sprawą odczytania i przedstawienia fragmentu Ewangelii. Całe przedstawienie zostało wzbogacone pięknymi kolędami, śpiewanymi przez „anielski” chór naszej szkoły.       Nie zapomniał o nas także św. Mikołaj, co oznacza, że byliśmy wyjątkowo grzeczni w tym roku. Przepytał nas z treści przedstawienia i każdej klasie rozdał paczki ze słodyczami.
Na zakończenie dotarło do nas, przyniesione przez harcerzy z pabianickiego Hufca ZHP, Betlejemskie Światełko Pokoju. Zostało ono zapalone w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem i wędruje od miasta do miasta jako symbol jedności i pokoju. Po uroczystości każdy mógł zabrać to światełko do domu, odpalając swoją świecę od świecy z płonącym światełkiem.
           Tę uroczystość przygotowali uczniowie klas starszych pod opieką pp. Pauliny Dziubczyk i  Małgorzaty Rutkowskiej (nauczycielki religii) oraz  p. Adama Suwalda (muzyka i plastyka)                                                                                                                                                   
                                                                                                                                                                   P.D.                             


20.12.2004             Na VI OGÓLNOPOLSKI  KONKURS PLASTYCZNY „KARTKA ŚWIĄTECZNA. BOŻE NARODZENIE, NOWY ROK” zorganizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury i Starostwo Powiatowe, wpłynęło1896 prac z 67 placówek oświatowych z całego kraju, jurorzy przyznali nagrody i wyróżnienia w różnych kategoriach wiekowych. Aż cztery wyróżnienia przypadły uczniom naszej szkoły. Otrzymali je:     Iga Kubańczyk z kl. Ia, Klaudia Karasińska z kl.IIa, Emilia Morawiec z kl.IVb (pracowały pod kierunkiem pań ze świetlicy- pp. E. Skiby, A. Pacześ- Andrzejewskiej, E. Owsik), Marlena Ziętala kl.VIb (praca powstała pod kierunkiem p. A. Suwalda).
                                                                                                                             GRATULUJEMY!!!
                                                             


22.12.2004r.                Jest taki dzień, gdy jesteśmy wszyscy razem. Piękny dzień – dziś nam rok go składa w darze. Niebo ziemi, niebu ziemia, Wszyscy wszystkim ślą życzenia...”
Radosnych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku wszystkim Czytelnikom tej strony oraz Przyjaciołom Szkoły

          życzą Uczniowie, Nauczyciele i Pracownicy oraz Dyrekcja.
               

                                



13.12.2004r
.          W dniach 06.12 – 10.12.2004r. uczniowie wraz z nauczycielami wzięli udział w realizacji
projektu profilaktyczno – wychowawczego pn. „JĘZYK SERCA” . Zawarte w nim treści były zgodne z założeniami szkolnego Programu Wychowawczego i Profilaktyki, zaś hasłem przewodnim projektu był konflikt i strategie jego rozwiązywania .
W celach ogólnych i szczegółowych zostały ujęte następujące zadania:

- u
świadomienie dzieciom, czym jest konflikt i zapoznanie ich ze strategiami jego rozwiązywania,
- budowanie wzajemnych relacji mi
ędzy uczniami opartych na zrozumieniu i tolerancji,
- rozpoznawanie
źródeł konfliktów i uświadomienie sobie, że konflikt jest czymś naturalnym i nie musi prowadzić do nieporozumienia, kłótni czy wybuchu agresji,
- tworzenie rozwi
ązań opartych na bezpieczeństwie, szacunku i porozumieniu,
- znajomo
ść i propagowanie Praw Dziecka.

Za zaplanowanie działań i realizację projektu odpowiedzialny był samorząd szkolny wraz z opiekunkami: pp. Lidią Gołębowską - Kukiełą i Moniką Szreiter , a także pedagog szkolny – wicedyrektor Urszula Gajewska oraz nauczycielki – pp. Renata Adler i Sylwia Łaguniak.
Adresatami projektu byli uczniowie całej szkoły oraz ich rodzice, którzy o realizacji projektu zostali poinformowani na zebraniach z wychowawcami.
Działania zostały zaplanowane na pięć dni, tj. od poniedziałku do piątku i w każdym dniu działo się coś innego.    Dokładny harmonogram zawiera     scenariusz projektu. Jest to już druga akcja, którą łączymy z Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka (10 grudnia).


                                      



 
   3.12.2004r.              Już po raz czwarty otworzyły się drzwi naszej szkoły dla przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego Nr 2 , PM 5 , PM 8 , PM 9  i  PM 14 . Tzw. ,, Dzień Otwarty ”, przygotowany został przez nauczycielki kształcenia zintegrowanego, wychowawczynie świetlicy i prowadzony przez nie teatrzyk, we współpracy z bibliotekarzem szkoły . Po powitaniu dzieci z przedszkoli przez wicedyrektora szkoły, p. U. Gajewską, wróżka , w której rolę  wcieliła się p. Monika Szreiter, wprowadziła dzieci w świat czarów i magii wraz z grupą dziewczynek z klasy I A, przygotowaną przez  p. Edytę Chrzęst . Po tej dawce emocji dzieci obejrzały przedstawienie M . Kownackiej  pt ,, Chrońmy książki z obrazkami ”, przygotowane przez  p. Dorotę Olejnik oraz p. Beatę Dyłę – Fontańską  wraz z dziećmi z klasy II A . Następnie żabki z naszego szkolnego teatrzyku wraz z opiekunkami   – pp. Ewą Owsik i Ewą Skibą zaprosiły gości do zabawy. Odwiedziny zakończyły się spacerem w najciekawsze miejsca szkoły  oraz rozdaniem prezentów przygotowanych przez najmłodszych uczniów naszej szkoły . Cieszy nas fakt , że przedszkolaczki wyszły od nas uśmiechnięte i obiecały powrócić do naszej szkoły jako uczniowie klasy pierwszej . 
 
                                                                                                                         Renata Adler wychowawczyni klasy III
                              
                               



25.11.2004r
.     25 listopada 1735r we Lwowie urodził się Grzegorz Piramowicz . Był pedagogiem, pisarzem, teoretykiem wymowy i poezji, filozofem i teologiem. Jako wychowanek, a później członek zakonu jezuitów  położył wielkie zasługi  na polu  szkolnictwa -  współtworząc w Komisji Edukacji Narodowej podstawy nowego szkolnictwa polskiego. Tradycyjnie rocznicę urodzin Grzegorza Piramowicza obchodzimy jako Święto Patrona Szkoły. Z tej okazji uczniowie klasy V a pod opieką p. Lidii Kukieły i p. Bogny Triemer we współpracy z zespołem wokalnym, przygotowanym przez p. Adama Suwalda, krótką inscenizacją przypomnieli sylwetkę naszego Patrona. Przedstawiciele samorządu złożyli kwiaty pod Jego portretem i pełnili przy nim wartę honorową w czasie wszystkich przerw lekcyjnych.
Korzystając z okazji zwracamy się z prośbą do internautów, czytelników tej strony. Poszukujemy szkół, których patronem jest również Grzegorz Piramowicz. Na razie wiemy o dwóch i wkrótce nawiążemy z nimi kontakt. A może jest ich więcej?...
                                

                                            


    15.11.2004r.               W dniu 10 listopada w Młodzieżowym Domu Kultury odbył się powiatowy konkurs recytatorski „Porozmawiajmy poezją”, w którym wziął udział zespół uczniów z klasy VI a w składzie: Samanta Bartczak, Paulina Kukieła, Sylwia Kosicka, Krystian Bednarek, Michał Wasiel. Przygotowani przez p. Dorotę Stolińską we współpracy z p. Adamem Suwaldem uczniowie recytowali wiersz J. L. Kerna pt. „Śmierć w kręgu rodziny”. Występ ten zwrócił uwagę jurorów, którzy przyznali naszej „drużynie” wyróżnienie w kategorii występów zespołowych. To spore osiągnięcie, biorąc pod uwagę dużą konkurencję oraz bardzo wyrównany poziom uczestników.                               
                                                      


10.11.2004r.  W przeddzień 86 rocznicy odzyskania niepodległości uczniowie klas starszych pod opieką nauczycieli: języka polskiego - p. Doroty Stolińskiej, historii – p. Elżbiety Burdy oraz muzyki i plastyki – p. Adama Suwalda, przygotowali i zaprezentowali swoim kolegom krótką inscenizację na temat tego ważnego dla wszystkich Polaków wydarzenia. Przedstawiciele samorządu uczniowskiego i rady pedagogicznej wraz z dyrektorem szkoły wezmą dziś udział w wieczorze poetycko – muzycznym pt.: „Za naszą wolność...”, organizowanym w Miejskim Ośrodku Kultury w ramach miejsko – powiatowych  obchodów Narodowego Święta Niepodległości.
                                              



3.11.2004r.
                            Rodzice / Opiekunowie prawni !
 Zgodnie z harmonogramem „Programu współpracy z rodzicami”, realizowanym w szkole, przypominamy, że w dniu 4 listopada (czwartek) nauczyciele klas I – III są do Państwa dyspozycji w godzinach 16.15 – 17.00 oraz podanych w tabeli na stronie „KONSULTACJE” .
 W dniu 8 listopada (poniedziałek) w godzinach 16.00 – 17.00 dyżur pełnią wszyscy nauczyciele klas starszych. Zapraszamy do skorzystania z tej możliwości  zasięgnięcia informacji o postępach lub problemach swojego dziecka.
Tradycyjne zebrania klasowe odbędą się w trzeciej dekadzie listopada (24 i 25.11) według odrębnego harmonogramu.                                  

                               


25.10.2004r.    Już po raz drugi dyrekcja, rada pedagogiczna i wszyscy uczniowie  przyłączyli się do międzynarodowej akcji promującej czytelnictwo i biblioteki szkolne pt. ”Dzień Bibliotek Szkolnych”. Obchody tego święta podzielono na dwie części. Pierwsza przeznaczona była dla uczniów klas starszych i odbyła się 25.10.04. Składało się na nią krótkie wprowadzenie wygłoszone przez dyrektora szkoły  oraz spotkanie z p. Kazimierzem Brzezińskim, współautorem niedawno wydanej, bardzo ciekawej książki pt. ”Ulica Zamkowa w Pabianicach. 1824 - 2004”. Druga część obchodów święta  bibliotek szkolnych , a co za tym idzie i samej książki, przeznaczona była dla dzieci z młodszych klas i odbyła się 29.10.04. Tak jak w pierwszej części uroczystość rozpoczęła się od krótkiego wprowadzenia na temat w/w święta, następnie dzieci, które na co dzień chętnie pomagają w bibliotece oraz dzieci z klasy 2a  zaprezentowały specjalnie na ten dzień przygotowane przedstawienie pt. ”Chrońmy książki z obrazkami”. Tegoroczne obchody święta biblioteki uważamy za bardzo udane i już myślimy o czymś wyjątkowym na przyszły rok.
Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy na stronę naszej
„GAZETKI”.
                                     
                                                                 Dorota Olejnik i Beata Dyla – Fontańska
                       



14.10.2004
         W Dniu Edukacji Narodowej siedemdziesięcioro czworo  „pierwszoklasistów” zostało przyjętych w poczet uczniów naszej szkoły. W obecności rodziców i nauczycieli złożyli uroczyste ślubowanie. Dyrektor szkoły pasował uczniów  - wzorem średniowiecznych obyczajów rycerskich, ale rolę miecza pełnił szkolny ołówek. Maluchy dumnie prężyły pierś przyozdobioną złotą uczniowską tarczą. Zgromadzeni goście nagrodzili pierwszaków gromkimi brawami, a w klasach czekał na nich słodki poczęstunek i drobne upominki. Ten dzień na zawsze pozostanie w ich pamięci - oby dotrzymali złożonych przyrzeczeń!

Witajcie w szkole, Pierwszacy!!!! 

Tradycyjnie w naszej szkole uroczystość te łączymy z obchodami Dnia Edukacji Narodowej, który jest świętem wszystkich pracowników oświaty. Z tej okazji dyrektor  złożył życzenia i podziękowania nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi szkoły, a siedmioro nauczycieli otrzymało wyróżnienia w postaci Nagrody Dyrektora.                                                                    


11.10.2004              O niebezpieczeństwach wynikających z położenia szkoły przy głównej, bardzo ruchliwej ulicy miasta przekonujemy się codziennie, a ostatnio co najmniej dwukrotnie w krótkich odstępach czasu w wyjątkowy sposób. Mimo, iż budynek szkoły jest oddalony od jezdni ok. 10 m, a chodnik dodatkowo zabezpieczony  metrową barierką z siatki, spod kół potężnej ciężarówki wyprysnął duży kamień, który wybił dziurę w  szybie nad drzwiami wejściowymi do szkoły na wysokości ok. 3,5 m. Kilka tygodni później kolejne, niemal identyczne zdarzenie i .... trafienie dokładnie w to samo miejsce.                                              



30.09.2004
             
Nakładem wydawnictwa ŁPBP GRAKO Sp. z o. o. w Łodzi na rynku księgarskim ukazała się bardzo ciekawa książka autorstwa Kazimierza Brzezińskiego i Andrzeja Gramsza pt. „Ulica Zamkowa w Pabianicach. 1824 – 2004.” Na stronach 343 – 348 znajdziecie w niej informacje o historii kompleksu budowlanego, usytuowanego przy ul. Zamkowej nr 65, tj. o naszej szkole. Przeczytajcie (nie tylko o nas)!


17.09.2004             Jak co roku nasza szkoła przyłączyła się do ogólnoświatowej akcji ekologicznej „Sprzątanie Świata – Polska ‘2004”. Wzięło w niej udział ok. 460 uczniów, czyli wszystkie klasy od pierwszych do szóstych. Zebraliśmy ok.100 worków odpadów o wymiarach 70 x 110 cm z obszarów, które posprzątaliśmy, tj. z terenów wokół szkoły, tzw. „dworca” PKS, parków przy ul. Wspólnej i Zielonej , nasypu kolejowego przy ul. Partyzanckiej i pobliskich ulic, a także  z  boiska szkolnego, które w pogodne wieczory licznie odwiedzają „goście”, zostawiając po sobie najprzeróżniejsze „pamiątki”. Odpady zostały wrzucone do specjalnie do tego celu przeznaczonego kontenera, podstawionego w dniu akcji. Uczniowie byli do niej  przygotowani również teoretycznie, gdyż na lekcjach przyrody rozmawiali o skutkach tworzenia przez ludzi „dzikich wysypisk” śmieci oraz o sposobach zmniejszania ilości wyrzucanych przez nas odpadów. Akcja przebiegała sprawnie, a dzieci z entuzjazmem wykonywały swoje zadania, solidaryzując się w ten sposób z ekologami na całym świecie, którzy w tym dniu również sprzątali swoje domy i okolice.
                                                                                                                     Koordynator akcji: Sylwia Łaguniak


01.09.2004              W dniu 1 września 2004r. naukę w naszej szkole rozpoczęło 465 uczniów, podzielonych na 18 oddziałów, tj. po trzy na każdym poziomie nauczania. Jest to kolejny rok, w którym przyjęliśmy więcej dzieci niż odeszło do innych szkół (do gimnazjów przeszli uczniowie dwóch klas szóstych, a utworzyliśmy trzy oddziały klas pierwszych). Zadania dydaktyczno – wychowawcze realizuje 34 nauczycieli. Z tej liczby 32 osoby posiadają wykształcenie wyższe magisterskie z przygotowaniem pedagogicznym, a dwie - licencjat ze specjalnością nauczycielską. Więcej informacji  na następnych stronach. Zapraszamy!

 

AKTUALNOŚCI  -  2003 - 2004

25.06.2004                       W naszej szkole w roku szkolnym 2003/2004 uczyło się 450 uczniów, w tym 230 w klasach I – III  i 220 w klasach IV – VI. W ocenie nauczycieli kształcenia zintegrowanego 74 uczniów z tej grupy uzyskuje znaczące osiągnięcia i postępy edukacyjne i wyróżnia się zachowaniem. Mamy jednak również 23 uczniów (10%), którzy z dużym trudem dają sobie radę z nowymi wymaganiami. Jest także 16 uczniów, którzy sprawiają szczególne problemy wychowawcze. W klasach starszych 58 uczniów uzyskało średnią ocen min. 4,75 i ocenę zachowania co najmniej dobrą, co jest równoznaczne z promocją z wyróżnieniem („świadectwo z paskiem”). Wystawiliśmy łącznie 53  wzorowe oceny zachowania, 85 dobrych, 69 poprawnych i 13 nieodpowiednich. Najwyższą średnią uzyskała klasa IV a – 4,2. Średnia ocen w szkole wynosi 3,89. Warunki do  promocji do klasy programowo wyższej lub do ukończenia szkoły spełniło 447 uczniów (99,33%).
                                      =================================================
20.06.2004
                 X Dzień Ekologii został w tym roku zaplanowany w formie szkolnego rajdu ekologicznego na terenie Leśnictwa Terenin należącego do Nadleśnictwa Kolumna. Impreza przeznaczona dla wszystkich uczniów szkoły odbyła się 9.06.2004r. Zajęcia trwały dla poszczególnych klas około 4 godzin, a dla całej szkoły 7,5 godziny. Uczniowie klas I - V dowożeni byli na miejsce startu specjalnie do tego przeznaczonym autokarem. Dla zapewnienia bezpieczeństwa uczniów każda klasa miała zapewnioną oprócz opieki wychowawcy pomoc rodziców. Na jednym z punktów obecna była pielęgniarka szkolna, a nad przebiegiem rajdu czuwali p. Dyrektor Jerzy Kaczmarek i p. Dyr. Urszula Gajewska.      Rajd odbywał się na trzech trasach pieszych - najkrótszej dla klas I i II, średniej dla klas III i IV oraz najdłuższej dla klas V oraz na trasie rowerowej, którą pokonywały klasy VI. Przed wyjściem na trasę każda klasa była dzielona na pięć grup, w których wykonywano zróżnicowane dla poszczególnych grup zadania. Zadania były też dostosowane do poziomów klas. W czasie rajdu realizowano ścieżkę międzyprzedmiotową ekologiczną, tzn. na kolejnych punktach kontrolnych wykonywano zadania humanistyczne, matematyczne, sprawnościowe, przyrodnicze i plastyczne o treści ekologiczno - leśnej. Zadania te przygotowali nauczyciele: j. polskiego - L. Kukieła, j. angielskiego - B. Pokorska, przyrody - S. Łaguniak, matematyki - B. Florczak i w - f - L. Golewska i W. Woźniak. Wszystkie klasy kończyły rajd w jednym punkcie - miejscu parkingowym w Pawlikowicach, gdzie na uczestników czekała pyszna grochówka przygotowana przez kuchnię szkolną. 
     Podsumowanie rajdu odbyło się w szkole 14.06.2004r. Tego dnia uczniowie klas V a i V c pokazali przygotowaną na ten dzień sztukę o tematyce ekologicznej pt. "Leśny duch" i nastąpiło podsumowanie wyników rajdu oraz wręczenie nagród zwycięzcom.
 W pionie klas IV - VI zwyciężyły:
I miejsce klasa VI a
II miejsce klasa IV a
III miejsce klasa V c
W pionie klas I - III zwycieżyły:
I miejsce klasa III a
II miejsce klasa I b
III miejsce klasa I a
Zwycięskie klasy otrzymały przechodni puchar i nagrody ufundowane przez Terenowy Ośrodek Edukacji Ekologicznej, nagrody za II i III miejsce zakupiono dzięki wsparciu Rady Rodziców.      Zarówno przez uczniów, rodziców jak i nauczycieli rajd został bardzo dobrze oceniony
 w przeprowadzonej przez organizatorów ankiecie ewaluacyjnej. Było bezpiecznie, ciekawie, a pogoda też nie sprawiła niemiłej niespodzianki. Jedynym utrapieniem wszystkich uczestników okazały niezliczone ilości komarów. Mimo tego wszyscy oczekują podobnej imprezy za rok.   
               ===============================================================                              

     4 czerwca 2004r. (sobota). To był doprawdy niezwykły dzień dla klasy IV a. Rodzice uczniów  we   współpracy    z   wychowawczynią,  p. Beatą Florczak,   zorganizowali wielki  I Piknik Rodzinny, który odbył się tego właśnie dnia po południu na płycie głównej stadionu klubu sportowego „Włókniarz – Trzy Korony” . Doskonale zaplanowana i przeprowadzona impreza połączyła trzy pokolenia. Nie zabrakło atrakcji i ciekawych konkurencji dla UczniówRodzice wznosili  się na wyżyny swojej kondycji, ale również zasiadające na głównej trybunie Babcie oraz Dziadkowie zaprezentowali wspaniałą wolę walki m. in. w wyścigu rowerowym na dystansie 400 m. Na początek wyczerpujący mecz SynowieOjcowie zakończył się zwycięstwem obiecujących młodszych piłkarzy w stosunku 6 : 4.  Chwilę później Mamy zaprezentowały swoją sprawność w kierowaniu  samochodem  Fiat Panda na torze przeszkód. Były także zmagania zespołów rodzinnych na torze sprawnościowym, przygotowanym przez 55 Drużynę Harcerską. Uczestniczący w zabawie nauczyciele startowali  w wyścigu rowerowym. Strażacy zaprezentowali  wóz bojowy, który wykorzystano w jednej z konkurencji dla dzieci. Dodatkową, niespodziewaną atrakcją okazali się uczestnicy zawodów Strong Man, którzy w czasie pikniku pojawili się na bieżni, kontrolując jej stan przed niedzielnymi zmaganiami w przeciąganiu samochodu ciężarowego. Ojcowie  okazali  się  silniejsi  od  swoich  Synów, których wspomógł jeden ze strongmanów. Konkurs karaoke, piknikowa piosenka, zespół muzyczny i z werwą prowadzący tę zabawę konferansjer  wspaniale uzupełniły cały program. Smaczne dania z grilla, napoje chłodzące i mleczne dodawały uczestnikom wigoru. Impreza zakończyła się po zachodzie słońca. Jej fragmenty można obejrzeć na zdjęciach. Nie wymieniamy z nazwiska głównych organizatorów, by nie urazić tych wszystkich, którzy przyczynili się do sukcesu, włączyli się w przygotowania i zapewnili sprawny przebieg. Niżej podpisany oraz wicedyrektor szkoły, jako aktywni obserwatorzy i uczestnicy tego historycznego wydarzenia serdecznie gratulują wszystkim jego współtwórcom wspaniałego pomysłu i jego skutecznej realizacji i wnioskują o kontynuację...
                                                                                                Dyrektor SP5    Jerzy Kaczmarek
================================================

02.06.2004   
       W dniu 1 czerwca, po raz piąty  z okazji Dnia Dziecka, w miejskiej hali sportowej przy ul. Grota Roweckiego odbyła się wielka impreza sportowa pn. „GIMNAZJADA 2004”. Wzięli w niej udział uczniowie klas szóstych szkół podstawowych, które obejmuje swoim obwodem Gimnazjum Nr 2, tj. SP1, SP5, SP9, SP13. Widownia była wypełniona po brzegi, swoim starszym kolegom kibicowali bowiem uczniowie klas czwartych i piątych. Rozegrano kilkanaście konkurencji w formie wyścigów rzędów, dla swoich drużyn punktowali także dyrektorzy lub zastępujący ich nauczyciele. Były również konkursy dla widzów,  oceniano przygotowanie i organizację kulturalnego dopingu. W tej dyscyplinie nasza szkoła była bezkonkurencyjna. Imprezę uroczyście  otworzył jej honorowy patron, Prezydent Miasta Pabianic, prof. dr habil. Jan Berner oraz dr inż. Krystyna Rendecka, Pełnomocnik Prezydenta ds. Społecznych, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Zdrowia Urzędu Miejskiego. Po wyczerpującej walce Puchar przechodni Dyrektora Gimnazjum  zdobyła drużyna SP9 (120 pkt), II miejsce zajął zespół SP13 (118) pkt), III m. – SP5 (113 pkt), IV m. SP1 (102 pkt). Niżej podpisany, jako pomysłodawca tej zabawy, składa serdeczne gratulacje i podziękowania  nauczycielom wf w/w szkół, którzy współpracowali przy jej organizacji, pełniąc rolę arbitrów, a szczególnie p. Lidii Golewskiej  i p. W. Woźniakowi z SP5 za przygotowanie, pomysły konkurencji i sprawną ich realizację oraz p. Angelice Ziółkowskiej – Michułce z SP1 za prowadzenie całej zabawy z mikrofonem w ręku.
                                                                                                                               
Dyrektor SP5    Jerzy Kaczmarek
                                                                                             
         ============================================================================= 
25.05.2004           Informacja dla Rodziców / opiekunów prawnych/! Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 lipca 2003r. dzień 11 czerwca jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno – wychowawczych. Szkoła jest zobowiązana zorganizować zajęcia wychowawczo – opiekuńcze dla dzieci, które wymagają opieki w tym dniu.  W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich potrzeb indywidualnie do wychowawców klas do dnia 28 maja 2004r.             
==========================================================================
20.05.2004         Z okazji Dnia Dziecka odbędzie się piąta edycja zabaw i rozgrywek sportowych pn.
„GIMNAZJADA 2004”. Jest to wielka impreza, organizowana w miejskiej hali koszykówki przez nauczycieli wychowania fizycznego  oraz dyrekcję naszej szkoły we współpracy ze szkołami podstawowymi, które znajdują się w obwodzie Gimnazjum Nr 2, tj. Szkołą Podstawową Nr 1, Szkołą Podstawową Nr 9 z Oddziałami Integracyjnymi, Szkołą Podstawową Nr 13. Honorowy patronat  objął Prezydent Miasta Pabianice.
W imprezie tej główną role odgrywają zawodnicy – uczniowie klas szóstych, którzy niebawem, za trzy miesiące spotkają się być może jako uczniowie tej samej klasy Gimnazjum Nr 2. Tu mogą rywalizować , reprezentując swoją  szkołę podstawową. Zaplanowany jest także udział kibiców – uczniów klas czwartych i piątych, którzy mogą również zdobywać punkty dla swojej drużyny za kulturalny doping, a także upominki za udział indywidualnych konkurencjach. Zapraszamy do hali sportowej przy ul. „Grota” Roweckiego w dniu 1 czerwca w godz. 10.00 do ok. 12.00
      
=========================================================================

17.04.2004       W dniu 15 kwietnia w naszej szkole przeprowadzony został III Miejski Konkurs dla uczniów klas II i III szkół podstawowych z terenu miasta pn. „Jestem bezpieczny na drodze”. Uczniowie prezentowali przygotowany przez siebie plakaty, rozwiązywali zadania umysłowo – graficzne, odpowiadali na pytania z zakresu wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, wykonywali zadania plastyczne. W tym roku po raz pierwszy zwyciężyła drużyna z naszej szkoły, przed zespołem z SP13. Trzecie miejsce po dogrywce (dodatkowe pytania konkursowe) zajęła drużyna z SP3, a czwarte – z SP17. Konkurs został zrealizowany dzięki pomocy wielu instytucji. Patronat honorowy pełnił Prezydent Miasta, Komenda Powiatowa Policji oraz Oddział PZU w Pabianicach. Nagrody sponsorowało wiele firm, w tym Urząd Miejski, pabianickie szkoły kierowców, stacje benzynowe oraz prywatne firmy.
===========================================================================
04,04.2004       Szkolny konkurs „Świerszczykowe wierszyki” odbył się 2 kwietnia 2004r. Uczniowie wszystkich klas młodszych wraz z wychowawczyniami zebrali się w sali gimnastycznej, która udekorowana była pracami plastycznymi, ilustrującymi wiersze Juliana Tuwima. W tym roku szkolnym konkurs odbył się pod hasłem: „Z Tuwimem weselej”. Każdą klasę reprezentowało dwóch lub trzech uczestników. Dzieci w ciekawy sposób recytowały ulubione wiersze znanego poety. Najpopularniejszymi wierszami były: „Słoń Trąbalski”, „Okulary”, „Spóźniony słowik”, „Zosia Samosia”. Tytuły się powtarzały, ale interpretacje były różne. Konkurs prowadzili uczniowie z kl. Ia i IIIc. Jury w składzie:  dyrektor szkoły – J. Kaczmarek, wicedyrektor -  U. Gajewska, wychowawczyni świetlicy -  Ewa Owsik, bibliotekarz - K. Pietrzak, nauczycielka kształcenia zintegrowanego -  A. Bajer,   najwięcej punktów przyznało Kindze Nąckiewicz z kl. IIa, która wspaniale przedstawiła wiersz pt. „Lokomotywa”. Laureaci konkursu recytatorskiego otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy. Nagrodzono również najciekawsze prace plastyczne. Dzieci otrzymały kolorowe mazaki i dyplomy ( I nagrodę przyznano Emilce Dubel z kl. IIIc). Podsumowaniem konkursu „Z Tuwimem weselej” był sprawdzian wiadomości na temat wierszy poety, w którym uczestniczyli przedstawiciele kl. I-III. Największą wiedzą popisała się Karolina Raźna z kl. IIIc.
Konkurs przygotowały: p. B. Dyła-Fontańska, p. E. Walczak, a o oprawę plastyczną zadbała p. E. Owsik.
                                                                                       ==========================================================================
                     Uczniowie Szkoły Podstawowej  nr 5 raźnym krokiem zmierzają do Unii Europejskiej. W sobotę, 27 marca, odbyło się zakończenie  trzeciego szkolnego projektu edukacyjno – wychowawczego pn. „Maraton Europejski”. Klasy starsze przygotowywały się do tego wydarzenia od kilkunastu dni. W finałowym programie dzieci obejrzały przedstawienie pt.: „Zupa żółwiowa czyli rzecz o Unii Europejskiej”, przygotowane przez uczniów klasy IV b, prezentowały humorystyczne mini scenki z zakresu  wiodących dyscyplin sportowych niektórych państw europejskich oraz sylwetki najwybitniejszych sportowców, a także bawiły się, rozwiązując zagadki o Europie i Unii Europejskiej.
Projekt opracowały nauczycielki języka angielskiego, Małgorzata Wójtowicz – Kuna i Beata Pokorska we współpracy z Sylwią Łaguniak i Lidią Kukiełą, ale przygotowania wymagały zaangażowania wszystkich uczniów i wychowawców.
Tematem wiodącym szkolnego „Maratonu Europejskiego” był sport, gdyż  rok 2004 oświata obchodzi jako „Europejski Rok Edukacji poprzez Sport” w ramach programu EYES 2004. Szkoła realizowała te zadania w ramach międzynarodowej akcji pn. „Dzień  Wiosny w Europie”, w której wzięło udział kilka tysięcy szkół  ze wszystkich europejskich państw, a patronat pełnił Romano Prodi, Przewodniczący Komisji Europejskiej.
 Ostatnim zadaniem  ‘Piątki” jest zamieszczenie na stronach internetowych Unii scenariusza i sprawozdania ze zrealizowanych  imprez.
      
             =====================================================
26 - 30 stycznia 2004 roku w szkole miała miejsce akcja "STOP AGRESJI" Problem agresji jest od dawna obecny w szkołach na terenie całego kraju, w tym również na terenie szkół podstawowych. Coraz większa ilość dzieci i młodzieży w wieku szkolnym wykorzystuje agresję do realizacji swoich celów. Stała się ona niestety tak powszechna, że przestała juz wzbudzać niepokój i uśpiła czujność wśród ludzi dorosłych..........