![]() |
|||||||||||||||||||||||||
|
Nasza szkoła została laureatem konkursu pn. "Moja wymarzona ekopracownia" ogłoszonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Wartość ogólna zadania o nazwie: „Zaplanowanie i utworzenie pracowni przyrodniczej „Ekoklasa” przy Szkole Podstawowej nr 5 w Pabianicach” to 38 529,33 zł, w tym dofinansowanie w formie dotacji ze środków WFOŚiGW w Łodzi wynosi 34 910 zł. Pozostałą kwotę w wysokości 3 619,33zł stanowią fundusze Rady Rodziców. W zakresie prac znalazła się wymiana oświetlenia i wyposażenia pracowni w rolety przeciwsłoneczne, nowe meble, tablicę interaktywną, komputer, sprzęt audio – video. Zakupiono do pracowni lornetki, lupy, mikroskopy, aparat fotograficzny, deszczomierz, wiatromierz, termometry, stacje pogody, filmy, mapy, plansze, tablice, programy i wiele pomocy do edukacji ekologicznej, które pozwolą na wykonywanie doświadczeń przyrodniczych (min. zestawy doświadczalne i pakiety do badania czystości wody, gleby, powietrza, naczynia, wagi, preparaty mikroskopowe i wiele innych pomocy).
Utworzenie pracowni zrealizowane przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach konkursu „Moja wymarzona ekopracownia” NASZE DZIAŁANIA 2012 - 2013 WRZESIEŃ 30.09.2012 RODZINNY RAJD ROWEROWY W dniu 29 września 2012 klasy IV A i IV B pojechały na rajd rowerowy do Lasu Karolewskiego. Od kilku lat praktykujemy wspólne wyjazdy uczniów z rodzicami, stąd śmiało można powiedzieć, że w sobotę odbył się Rodzinny Rajd Rowerowy. Uczestniczyło w nim 29 uczniów oraz 16 rodziców. Wyjechaliśmy o godzinie 900 z przed budynku szkoły. Celem rajdu była integracja zespołu klasowego. Korzystając z okazji mieliśmy możliwość obserwacji przyrody na terenie Stawu Jeziora Wielkiego. Uczniowie, przy użyciu lornetek i lup, obserwowali leśną oraz wodną faunę i florę. Zajęcia ekologiczne prowadziła pani Sylwia Łaguniak. Wśród uczestników znaleźli się również prawdziwi grzybiarze. Pogoda była wymarzona J Wróciliśmy do domu około godz. 1200. Uczniowie oraz ich Rodzice byli bardzo zadowoleni ze wspólnego wyjazdu. Wychowawcy klasy IV A i IV B dziękują bardzo wszystkim rodzicom, którzy uczestniczyli w rajdzie. GALERIA ZDJĘĆ Z RAJDU W NAJNOWSZYM NUMERZE GAZETKI "Piątka na Piątkę" 12.09.2012
REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU 1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klasy VI. 2. Celem konkursu jest aktywny udział uczniów w akcji „Sprzątanie świata – Polska 2012”. 3. Konkurs ma za zadanie rozwijanie świadomości ekologicznej wśród uczniów oraz dbałość o najbliższe otoczenie poprzez wyrzucanie śmieci tylko do specjalnie do tego celu przeznaczonych koszy i pojemników, zapobieganie tworzeniu „dzikich” wysypisk śmieci i segregację odpadów. 4. Konkurs składa się z :
a)
Fazy wstępnej – odnalezienie w najbliższym otoczeniu miejsca zaniedbanego
ekologicznie i estetycznie b) Fazy właściwej - sfotografowanie wybranego, zaniedbanego miejsca , - posprzątanie terenu - sfotografowanie efektu swojej pracy - wykonanie albumu ze zdjęciami i ich opisami lub prezentacji multimedialnej dokumentujących wykonaną pracę
c) Faza podsumowującej – oddanie podpisanych
prac 5. Sprzątanie odbywa się w dniach 14 – 16 września 2012r. 6. Prace oddajemy do 28.09.2012r. 7. Ogłoszenie wyników 05.10.2012r. 8. Dodatkowe informacje na temat konkursu można uzyskać od nauczycielki przyrody. 9. Wszystkie prace konkursowe zostaną nagrodzone. Nagrodami są: oceny celujące dla najciekawszych albumów lub prezentacji, wystawa prac w pracowni przyrodniczo oraz drobne upominki rzeczowe. PAŹDZIERNIK 5.10.2012
SPRZĄTANIE ŚWIATA - POLSKA 2012
W konkursie wzięło udział siedem uczennic z klasy VIA
(niestety tylko) w ocenie prac było brane pod uwagę: I miejsce – Karolina Zasada, Weronika Luterek II miejsce – Klaudia Seliga, Julia Szumigaj
III miejsce ex aequo – Karolina Drożdżyńska i
10.10.2012 KONKURS „ZAKŁADAMY ZIELNIK” Regulamin konkursu. 1. Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klasy VI. 2. Celem konkursu jest aktywne zdobywanie wiedzy poprzez konkretne wykonywanie działań. 3. Konkurs przewiduje 2 kategorie: o Zielnik drzew i krzewów leśnych o Zielnik roślin runa leśnego 4. Zielnik powinien zawierać minimum 15 sztuk gatunków drzew i krzewów liściastych lub minimum 20 sztuk gatunków roślin runa. Gatunki nie mogą się powtarzać. Nie należy umieszczać w zielniku gatunków drzew iglastych. Nie wolno, również zbierać roślin chronionych. 5. Prace można składać w 2 kategoriach lub 1 wybranej do nauczycielki przyrody, p. S. Łaguniak w terminie 1-30. 10. 2012r. 6. Zebrane rośliny należy dobrze wysuszyć układając je np. między warstwami gazet (preferowane czarno-białe) i przyciskając ciężkim przedmiotem, np. książką. Rośliny należy przekładać zmieniając warstwy gazet. 7. Wysuszone okazy należy przykleić na kartki papieru (polecany blok techniczny) wielkości A4 (210 mm x 297 mm), taśmą papierową z klejem. 8. Każdy wysuszony i przyklejony okaz musi zawierać opis wg poniższego wzoru:
Opis należy umieścić (przykleić) w prawym dolnym rogu kartki. 9. Przy ocenie prac pod uwagę będą brane następujące kryteria: o staranność przygotowania okazów roślinnych - nieuszkodzone rośliny, dobrze wysuszone o staranność wykonania zielnika – dokładne przyklejenie o prawidłowy opis 10. Dodatkowe informacje na temat konkursu można uzyskać od nauczycielki przyrody. 11. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w drugim tygodniu listopada 2012r. 12. Wszystkie prace konkursowe zostaną nagrodzone. Nagrodami są: oceny celujące dla najciekawszych zielników, bardzo dobre lub dobre dla pozostałych oraz wystawa w pracowni przyrodniczo-ekologicznej.
15.10.2012 ZBIÓRKA KASZTANÓW I ŻOŁĘDZI
25.10.2012 WYCIECZKA DO ARBORETUM W GOŁUCHOWIE
25 października 2012r. uczniowie klas czwartych wraz
z opiekunami:
2. Rozpoznawanie drzew i krzewów liściastych na
terenie arboretum, a następnie gromadzenie liści i ich opisywanie w
celu wykonania z nich zielnika. 5. „Matematyczne igraszki” czyli mierzenie długości obiektów przyrodniczych z wykorzystaniem różnych jednostek miary, prowadzone przez p. Janusza Koźlenkę. Reporterem wycieczki był p. Wojciech Woźniak, dzięki któremu w Galerii zdjęć można zobaczyć, co faktycznie tam się działo.
LISTOPAD WYNIKI KONKURSU „ZAKŁADAMY ZIELNIK” 30.11.2012
Konkurs odbył się w dwóch grupach wiekowych:
Wyboru najpiękniejszych zielników dokonywali sami uczniowie klas IV
– VI, którzy oddawali po jednym głosie na zielnik z każdej grupy
wiekowej, przyklejając na nim kolorową karteczkę.
GRUDZIEŃ 13. 12. 2012r.
NAUKA SEGREGACJI ODPADÓW Z
FIRMĄ W ramach pogłębiania wiedzy teoretycznej i praktycznej z zakresu segregacji odpadów i gospodarką nimi, odbyła się w naszej pracowni ekologicznej, lekcja z udziałem wice prezesa firmy „Eko- Region” -Sylwestra Legiędzia i pracownika tejże firmy – Janusza Morawskiego. W lekcji brali udział uczniowie klas VIA i VIA, którzy wysłuchali fachowo przekazanych informacji na temat min.: - Jak segregować odpady – czyli do jakich koszy ustawianych w naszym mieście, jakie odpady wrzucać, a jakich wrzucać nie należy? - Jaka jest korzyść wynikająca z segregacji odpadów? - Co robi się z posegregowanymi odpadami? - Na czym polega i co to jest utylizacja odpadów? Teoria została przekazana wraz z praktyką, bo oprócz przedstawicieli firmy Eko – Region w pracowni pojawiły się także kosze. Uczniowie sami naocznie zobaczyli, co gdzie wrzucać.Zajęcia były bardzo ciekawe i pożyteczne, pogłębiły świadomość ekologiczną naszych najstarszych uczniów. Za swoją aktywność otrzymali oni kolorowe zakładki do książek ukazujące rodzaje koszy do segregacji odpadów w gospodarstwach domowych. Lekcja dała początek naszym działaniom ekologicznym dotyczącym gospodarki odpadami, niebawem napiszemy o następnych…………….
STYCZEŃ
W styczniu wreszcie przyszła zima, czyli spadł śnieg, złapał mróz.
Dla dzieci to super fajny okres na zabawy na śniegu, lepienie
bałwana, czy zjeżdżanie na sankach. Niestety nie dla wszystkich zima
jest taką lubianą porą roku. W tym czasie gdy dzieci cieszą się
obecnością „białego puchu”, ptaki które nie odlatują od nas na zimę,
nie mogą znaleźć pożywienia. Często głodują, a nawet umierają.
Dlatego my – Ekolodzy z SP5, jak co roku postanowiliśmy temu
zaradzić. LUTY DOKARMIANIE PTAKÓW W ramach działań ekologicznych dotyczących pomocy zwierzętom zimą, uczniowie klas czwartych uczęszczający na zajęcia koła ekologicznego, dokarmiali ptaki. Swoje działania dokumentowali na zdjęciach i opisach działań. Oto przykłady niektórych z nich:
BASENY GEOTERMALNE
W czasie ferii zimowych został zorganizowany wyjazd do Uniejowa na
baseny geotermalne dla uczniów klas IV – VI. Dzieci aktywnie
spędziły czas
MARZEC DZIEŃ WODY
22 marca
uczniowie klasy IVB wraz z wychowawczynią Sylwią Łaguniak udali się
do stacji ujęcia wody w ZWiK-u przy ulicy Szpitalnej w Pabianicach
na obchody Dnia Wody. Zwiedziliśmy całą stację, w tym
laboratorium badania czystości i miejsce ujęcia wody, czyli
głębinową studnię. Obchodom towarzyszyły liczne atrakcje związane ze
świętem wody min. malowanie na twarzach kropelek wody, robienie
ogromnych baniek mydlanych, liczne konkursy i zabawy dotyczące
wiedzy o wodzie. Dzieci otrzymały symboliczne prezenty i kolejny
bagaż „ekologicznej wiedzy”.
KWIECIEŃ Światowy Dzień Ziemi 22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji oraz w ramach nawiązanej współpracy z Przedszkolem Miejskim Nr 4 przy ul. Żytniej, zaprosiliśmy do naszej Eko- Pracowni przedszkolaków. Nasi uczniowie klas czwartych (członkowie koła ekologicznego) wcielili się w laborantów i demonstrowali dzieciom badanie czystości wody za pomocą odczynników chemicznych.
W tym samym czasie druga grupa oglądała film o ochronie środowiska i
segregacji odpadów , a po nim odpowiadała na pytania z quizu
przygotowanego dla nich. Przedszkolaki były bardzo zaciekawione.
Podobały im się zajęcia jak i sama pracownia. MAJ SZKOLNY RAJD EKOLOGICZNY
29 maja 2013r.
odbył się po raz drugi z rzędu, a siódmy w ogóle
Mamy nadzieję, że za rok również uda
nam się zorganizować podobną imprezę ekologiczną. CZERWIEC WYCIECZKA ORNITOLOGICZNA DO JEZIORSKA W RAMACH WSPÓŁPRACY Z TERENOWYM OŚRODKIEM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ W PABIANICACH
Pod koniec maja uczniowie naszej szkoły, w tym członkowie koła ekologicznego i uczestnicy konkursu ornitologicznego , w ramach współpracy z Terenowym Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej pojechali do rezerwatu ptaków wodnych w Jeziorsku. Oprócz uczniów i opiekunów z naszej szkoły w wycieczce uczestniczyła p. Katarzyna Cegiełkaz TOEE i p. Tomasz Przybyliński z Muzeum Miasta Pabianice – ornitolog, który nas oprowadzał po rezerwacie, pokazywał ptaki i opowiadał o nich. Dzięki tej wycieczce uczniowie wiele dowiedzieli się ciekawych rzeczy o życiu ptaków, ich siedliskach i gatunkach chronionych, występujących na terenie rezerwatu. Opis trzydniowej wycieczki w Sudety dla uczniów klas IV – VI W dniach 5 – 7 czerwca 2013 roku odbyła się w naszej szkole wycieczka autokarowa w Sudety do Kotliny Kłodzkiej. Wzięły w niej udział klasy IV - VI oraz wielu nauczycieli – opiekunów:W. Woźniak, J. Koźlenko,. S. Łaguniak, L. Golewska, M. Nowak, D. Stolińska, E. Owsik i rodzic T. Grzegorzewski. Naszym celem był Lądek Zdrój, w którym zamieszkaliśmy w ośrodku „Trojan”. Kwatera była bardzo ładna, czysta i zadbana, a posiłki smaczne.
Pierwszy dzień.
Wyjechaliśmy sprzed naszej szkoły około godziny 7.00 dwoma
autokarami. Pomimo nieciekawej pogody byliśmy bardzo podekscytowani,
ponieważ był to pierwszy kilkudniowy wyjazd mojej klasy.
Dojechaliśmy do Wambierzyc, miejscowości malowniczo otoczonej
Górami Stołowymi, nazywanej śląską Jerozolimą.. Zwiedziliśmy tam
słynną ruchomą szopkę
z 800 figurkami (500 porusza się) wykonaną w XIX wieku. Podziwialiśmy tu Muzeum Zabawek „Bajka”, które powstało w 2002 roku i zawiera kilkutysięczną kolekcję zabawek (największą w Polsce). Po zwiedzeniu muzeum pojechaliśmy do Lądka Zdroju na naszą kwaterę. Każdy otrzymał klucze do pokoju i poszliśmy się rozpakować oraz zjeść obiadokolację. Była pyszna! Wieczorem odbyła się dyskoteka. Drugi dzień.
Po zjedzeniu śniadania około
godziny 9.00 wyruszyliśmy kontynuować zwiedzanie. Pierwszym punktem
była Kaplica Czaszek w Kudowie
Czermnej. Kolejnym celem podróży było
Muzeum Żaby,
równieżw Kudowie Zdroju, pierwsze w Polsce poświęcone żabom
wszelkiej postaci. Posiada kolekcje ponad 3000 eksponatów z 20
krajów świata od zabawek po preparaty różnej wielkości. Z Kudowy pojechaliśmy do rezerwatu „Błędne Skały” leżącego na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Jest to zespół piaskowcowych bloków skalnych na wysokości 853 m n.p.m tworzący malowniczy labirynt niczym skalne miasto. Powstał on na skutek zewnętrznych procesów rzeźbotwórczych, takich jak wietrzenie. Procesy te doprowadziły do ukształtowania różnych form skalnych, którym nadano ciekawe nazwy, np. Stołowy Głaz, Tunel, Kuchnia, Kurza Stopka czy Wielbłąd. Z rezerwatu przemieściliśmy się autokarem w najwyższą część Gór Stołowych, czyli w rejon Szczelińca Wielkiego. Ma on 919 m n.p.m i jest kulminacją Gór Stołowych. Szczyt zbudowany jest z piaskowców kredowych i prowadzi na niego 665 schodów. Oczywiście zdobyliśmy go bez problemu, jednak mgła powodowała słabą widoczność i nie mogliśmy podziwiać z góry całego piękna regionu. Ostatnim punktem wycieczki drugiego dnia była wspaniała Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Pani przewodnik okazała się być super osobą, która potrafiła w wesoły sposób przekazać informacje o kopalni, przy okazji żartując z nami. Złoty Stok to miasto leżące u podnóża północnego krańca Gór Złotych, będące najstarszym ośrodkiem górniczo-hutniczym w Polsce. Ostatnią kopalnię (arsenu) zamknięto tu w 1961 roku. Miasto znane jest głównie z Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota. Po powrocie do naszego ośrodka zmęczeni, ale zadowoleni poszliśmy na obiadokolację, a potem na dyskotekę. Trzeci dzień. Ostatni dzień pobytu spędziliśmy na zwiedzaniu zabytków Kłodzka. Pierwszym z nich była ogromna Twierdza -najcenniejsze dzieło nowożytnej architektury obronnej w Polsce. Jej budowa rozpoczęła się w połowie XVII w., a zakończyła na początku XVIII w. Zobaczyć tu można ogromne bastiony i komnaty oraz wraz z przewodnikiem przejść fragmentem ciągnących się kilometrami podziemnych chodników minerskich. Z tarasu widokowego rozciąga się wspaniały widok na Kłodzko i całą ziemię kłodzką. Kolejnym zabytkiem był piękny kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Najznakomitszy zabytek Ziemi Kłodzkiej, skarbnica dzieł sztuki. Budowę gotyckiej bryły rozpoczęli Joannici w poł. XIV w., a zakończyli Jezuici w XVIII w. nadając barokowy wystrój wnętrzu świątyni. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza piękny ołtarz główny, a także ołtarze boczne, figury, obrazy i sklepienia. I w ten sposób nasza wyprawa w Sudety dobiegła końca. Bardzo nam się podobała malownicza okolica Gór Stołowych i Kotlina Kłodzka.NASZE DZIAŁANIA 2013 - 2014 WRZESIEŃ
W ramach działań ekologicznych
przypisanych do działalności EKOPRACOWNI przyłączyliśmy się jako
szkoła do ogólnoświatowej akcji „Sprzątanie Świata 2013”. PAŹDZIERNIK Nadeszła jesień a wraz z nią ekologiczna akcja „POMOC ZWIERZĘTOM LEŚNYM” we współpracy z Kołem Łowieckim „ZŁOM” w Pabianicach. Akcja polega na zbiórce kasztanów i żołędzi, które przez uczniów nasze szkoły zbierane są bardzo chętnie. W sumie przez pierwsze dni dekady października zebrali oni ok. 12 – 100 litrowych worków tych „darów jesieni”. Cieszymy się, że ten sposób możemy pomóc zwierzętom leśnym przetrwać zimę. W tym miesiącu trwa również akcja zbiorów liści drzew i krzewów liściastych do „Zielników”, które pod kierunkiem p. Sylwii Łaguniak zbierają uczniowie klas czwartych i szóstych. Zbieranie liści poprzedzone zostało zajęciami terenowymi, podczas których uczniowie rozpoznawali i oznaczali gatunki roślin w najbliższym otoczeniu szkoły. Liście się suszą, zielniki robią. Najciekawsze z nich zaprezentujemy w formie zdjęć w następnym numerze gazetki szkolnej.
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
|
|