Program ekologiczny w Szkole Podstawowej nr 5 w Pabianicach pod nazwą „Przyjaciele lasu” realizowany w roku szkolnym 2015/2016

 

Wartość ogólna zadania: 27 699zł

Forma dofinansowania: dotacja

Kwota dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 24 690zł

 

Projekt polega na organizacji:

1.     Zajęć pozalekcyjnych pod nazwą „Las wokół nas”.

2.     Wycieczek: do teatru w Łodzi, do Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie, do lasu w Dąbrowie, w Rydzynach, w Tereninie, w Dłutowie, w Tuszynie, do Centrum Edukacji Przyrodniczo – Leśnej w Rogowie, do Małecza, do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Łodzi.

3.     Konkursów: fotograficznego pn. „Las w obiektywie”, plastycznego „Drzewo leśne”, oraz pn.„Las w moich oczach”, konkursu miejskiego wiedzy ekologiczno – przyrodniczej „Ekologicznie i bezpiecznie” oraz konkursów wiedzy przyrodniczej.

4.     Akcji: Cała Polska czyta dzieciom”, warsztatów plastycznych, warsztatów ekologicznych, przedstawienia teatralnego „Leśna historia”, Dnia Otwartego dla przedszkoli, wystawy książek o lesie.

5.     Zakupu pomocy dydaktycznych do zajęć oraz nagród.

 

 

 

www.zainwestujwekologie.pl


Projekt ekologiczny

w Szkole Podstawowej nr 5 w Pabianicach

 

pn. „Przyjaciele lasu”

 

      Od wielu lat nasza szkoła przygotowuje projekty pozwalające zrealizować zagadnienia związane z ochroną środowiska. Aby jak najciekawiej przekazać uczniom te treści, staramy się pozyskiwać środki poza szkołą, min. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Łodzi.

W tym roku szkolnym zaplanowaliśmy zadania związane z poznawaniem środowiska leśnego. Programem objęci są w mniejszym lub większym stopniu wszyscy uczniowie szkoły oraz po raz pierwszy najstarsza grupa z zaprzyjaźnionego z nami Przedszkola nr 5 w Pabianicach. Wśród naszych najważniejszych działań zaplanowanych do zrealizowania można wymienić:

1.     Złożenie wniosku konkursowego do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Otrzymane fundusze pozwolą na zakup pomocy dydaktycznych, książek, nagród do konkursów, organizację wycieczek i warsztatów.

2.     Prowadzenie przez p. Sylwię Łaguniak zajęć pozalekcyjnych dla uczniów las V według autorskiego programu edukacji przyrodniczo – ekologiczno – prozdrowotnej pod hasłem „Las wokół nas”.

3.     Zaplanowanie konkursów szkolnych:

a)     plastycznego pn.„Las w moich oczach” dla uczniów klas I-III i grupy przedszkolnej – organizator p. B. Dyła - Fontańska

b)     konkursu „Zielnik” – organizator p. S. Łaguniak

c)      fotograficznego  pn. „Las w obiektywie” dla uczniów klas IV – VI – organizator p. W. Woźniak

d)     plastycznego (rzeźba przestrzenna) pn. „Drzewo leśne” dla uczniów klas IV- VI – organizator p. A. Suwald

e)     konkursu wiedzy pn. „Las moim przyjacielem”, który będzie przeprowadzony dla klas I-II i dla grupy przedszkolnej w czasie wycieczki do Małecza, a dla klas III – VI w trakcie rajdu w lesie – organizatorzy w klasach młodszych to p. B. Dyła – Fontańska i

p. P. Hryniewicz, w klasach starszych – p. S Łaguniak i p. A. Zieja

4.       Przeprowadzenie konkursu miejskiego wiedzy ekologiczno – przyrodniczej pn. „Ekologicznie i bezpiecznie”.

 

 Eksperymentalnie połączone tu zostaną  zadania sprawdzające wiedzę dzieci z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym i bezpieczeństwa w innych środowiskach (w tym w lesie) z badaniem wiedzy przyrodniczej.

 

Organizatorem konkursu będzie p. H. Kurasiewcz.

5.   Pozyskane środki pozwolą nam przeprowadzić szereg atrakcyjnych wycieczek:

a)   do Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie i przeprowadzenie tam lekcji terenowej  „Szukamy dendrologicznych skarbów”

b)  do okolicznych lasów: w Rydzynach (rajd nornic walking), Dąbrowy (rajd pieszy), Dłutowa (piknik), Terenina (podchody)

c)   do Centrum Edukacji Przyrodniczo – Leśnej w Rogowie, w którym odbędą się zajęcia w muzeum „Odkrywamy sekrety natury w Muzeum Lasu i Drewna” i  zajęcia w terenie (jedna grupa zajęcia pn.„Mój przewodnik do drzew”, druga grupa zajęcia pn.„Mój przewodnik do roślin zielnych”

d)     do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Łodzi, uczniowie wezmą udział w  zajęcia nt. „Warstwy lasu”

e)   do Małecza i do lasu w Tuszynie, gdzie oprócz kontaktu ze środowiskiem leśnym uczniowie wezmą udział w konkursie wiedzy o lesie

6.       Zaplanowane zostały również warsztaty na terenie szkoły:

a)   dla uczestników koła przyrodniczego i przedszkolaków warsztaty plastyczne, w trakcie których będą tworzone obrazy o tematyce leśnej

b) dla uczestników koła przyrodniczego warsztaty zrealizowane przez Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” od tytułem „Nauka idzie w las”; podczas zajęć uczniowie poznają znaczenie lasów dla człowieka i środowiska, przyrodnicze, kulturowe, materialne funkcje lasów, rozpoznają wyroby, których produkcja zależy od korzystania z zasobów leśnych. Uczniowie poznają pojęcie i problem wylesiania oraz zrozumieją jego przyczyny, a także zastanowią się nad sposobami ochrony lasów

c) dla uczniów klas I warsztaty pt. „Wiosna u zwierząt” przeprowadzone przez pracowników Ośrodka Twórczych Działań Edukacyjnych w Rokicinach, dzieci poprzez zabawy edukacyjne poznają sposoby narodzin różnych gatunków zwierząt leśnych

7. W ramach akcji pn. „Nie obawiaj się szkoły” oprócz wymienionych wcześniej działań pragniemy zorganizować Dzień Otwarty – zabawy, pląsy, zagadki itp. o tematyce leśnej, wystawę prac dzieci i książek przyrodniczych. Organizatorzy tego dnia to p. A. Zieja i p. E. Chrzęst z pomocą SU i wielu nauczycieli szkoły.

8. Zaproszeni goście (nauczyciele, rodzice, absolwenci szkoły) będą czytali dzieciom przebywającym w świetlicy oraz przedszkolakom książki o tematyce leśnej.

9. Uczniowie ze Szkolnego Koła Teatralnego „Żuki” przygotują pod kierunkiem p. D. Olejnik i p. U. Bodył przedstawienie teatralne o tematyce leśnej pt. „Leśna historia”. Przedstawienie zaprezentują  dla przedszkolaków w czasie Dni Otwartych oraz dla uczniów szkoły w czerwcu, w trakcie podsumowania tegorocznych działań. W przedstawieniu zostaną wykorzystane jako dekoracja wytwory prac uczniów (drzewa, prace plastyczne, zdjęcia).

10. Podsumowanie działań odbędzie się na apelu.  Tego dnia uczniowie i nauczyciele tradycyjnie przyjdą do szkoły w zielonych koszulkach. Podsumowane zostaną wszystkie konkursy, działania, wręczone nagrody dla zwycięzców konkursów, zorganizowana będzie wystawa wszystkich prac dzieci, pokazane przedstawienie „Leśna historia”. Na podsumowanie zaproszeni zostaną goście wspierający działania szkoły.  

 

 

 

 REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO DLA UCZNIÓW  SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 5 IM. GRZEGORZA PIRAMOWICZA W PABIANICACH

„Drzewo”

CELE KONKURSU

Konkurs jest prowadzony w celu zainteresowania dzieci środowiskiem, kształtowanie wyobraźni poprzez prace plastyczne - rzeźbę, motywowanie uczniów do podejmowania działań sprzyjających ochronie środowiska.

 ZASIĘG KONKURSU 

Konkurs jest otwarty dla uczniów klas IV – VI Szkoły Podstawowej w Pabianicach 

 WARUNKI KONKURSU

1.     Przedmiotem  konkursu jest zaprojektowanie i wykonanie pracy plastycznej przestrzennej – rzeźby przedstawiającej drzewo leśne.

2.     Projekt ma być niepowtarzalny i oryginalny, wykonany indywidualnie lub w grupie do 3 uczniów w domu.

3.     Materiały: konstrukcja papierowa z wykorzystaniem suszonych liści, bibuły, farb itp. 

4.      Format prac: drzewa muszą mieć wysokość 150cm – 200cm.

5.   Kryterium oceny stanowić będzie: estetyka i oryginalność pracy, wykorzystanie różnych materiałów

6.   Każda praca powinna zawierać następujące informacje: imię, nazwisko autora, klasę.

7.   Z prac stworzona będzie wystawa, a komisja składająca się z nauczyciela plastyki, rodziców i uczniów wyłoni najpiękniejsze prace, za które autorzy otrzymają nagrody.

 

TERMINARZ KONKURSU

 1. Przyjmowanie prac konkursowych trwa do 10 lutego 2016 r.

 2. Rozstrzygnięcie konkursu: 12 lutego 2016r.r.

 

 NAGRODY

 1. Spośród wszystkich prac organizatorzy wyłonią zwycięzców i przyznają wyróżnienia.

2. Nagrody stanowić będą dyplomy i książki ufundowane przez WFOŚiGW w Łodzi.

3. Wyróżnione drzewa będą stanowić dekorację w czasie przedstawień  teatralnych pt.„Leśna historia”.

 


 

REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO DLA UCZNIÓW  SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 5 IM. GRZEGORZA PIRAMOWICZA W PABIANICACH ORAZ DZIECI Z PRZEDSZKOLA

 

„Las w moich oczach”

CELE KONKURSU

Konkurs jest prowadzony w celu zainteresowania dzieci środowiskiem, kształtowanie wyobraźni poprzez prace plastyczne, motywowanie uczniów do podejmowania działań sprzyjających ochronie środowiska.

 ZASIĘG KONKURSU 

Konkurs jest otwarty dla uczniów klas I- III Szkoły Podstawowej w Pabianicach i najstarszej grupy przedszkolnej

 WARUNKI KONKURSU

1.     Prace wykonywane są na terenie klasy i przedszkola.

2.     Warunkiem przystąpienia do konkursu jest wykonanie pracy plastycznej ukazującej leśną scenerię oraz wymyślenie tytułu pracy. Wymyślony przez dziecko tytuł pracy może być zapisany przez wychowawcę.

3.     Technika prac dowolna: rysunek kredką, tuszem, węglem, ołówkiem, malarstwo na papierze, collage, witraż, wydzieranka, grafika komputerowa. Format prac: A3.

4.     Z każdej klasy zostaną wybrane poprzez głosowanie trzy najlepsze,które przekazane będą organizatorowi.

5.     Kryterium oceny stanowić będzie: estetyka i oryginalność pracy, tematyka pracy, tytuł pracy.

6.  Każda praca powinna zawierać następujące informacje: imię, nazwisko autora, klasę, tytuł pracy

7.  Z prac stworzona będzie wystawa, a komisja składająca się z nauczycieli, rodziców i

uczniów wyłoni najpiękniejsze prace, za które autorzy otrzymają nagrody.

8.  Podsumowanie konkursu nastąpi w czasie apelu po Dniu Ekologii

 

TERMINARZ KONKURSU

 1. Przyjmowanie zgłoszeń konkursowych trwa do 1 marca 2016 r.

 2. Rozstrzygnięcie konkursu: 20 czerwca2016 r.

 

 NAGRODY

 1. Spośród wszystkich prac organizatorzy wyłonią zwycięzców i przyznają wyróżnienia.

2. Nagrody stanowić będą dyplomy, książki, gry dydaktyczne, plecaki z wyposażeniem ufundowane przez WFOŚiGW w Łodzi.

 


 

 REGULAMIN KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO DLA UCZNIÓW  SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 5 IM. GRZEGORZA PIRAMOWICZA W PABIANICACH

 

„Las w obiektywie”

 

CELE KONKURSU

Konkurs jest prowadzony w celu zainteresowania uczniów fotografią oraz walorami przyrodniczymi, turystycznymi i krajoznawczymi województwa 

 ZASIĘG KONKURSU 

Konkurs jest otwarty dla uczniów klas IV- VI Szkoły Podstawowej nr 5 w Pabianicach 

 WARUNKI KONKURSU

 1. Udział w konkursie jest całkowicie dobrowolny.

 2. Warunkiem przystąpienia do konkursu jest wykonanie zdjęć ukazujących okoliczną przyrodę.

 3. Prace konkursowe powinny mieć postać fotografii kolorowych lub czarno-białych zapisanych w formie cyfrowej. Dopuszcza się możliwość cyfrowej obróbki zdjęć, nie można dokonywać fotomontaży.

4. Fotografie powinny być wykonane indywidualnie, muszą być fotografiami autorskimi, nienagrodzonymi wcześniej w innych konkursach i nigdzie dotąd niepublikowanymi.

5. Nadesłane prace muszą być wykonane na terenie województwa łódzkiego. 

6. Zdjęcia należy przekazać p. Wojciechowi Woźniakowi.  Płyta powinna być opisana i zawierać następujące dane: imię i nazwisko, klasę. 

7. Każda fotografia w tytule pliku (nazwie) powinna zawierać następujące dane: imię i nazwisko autora, tytuł fotografii, miejsce wykonania np.:

Jan Kowalski, „Wśród zieleni”, Las Rydzyny

8. Każdy uczestnik może zgłosić do udziału w konkursie od 1 do 3 zdjęć. 

TERMINARZ KONKURSU

 1. Przyjmowanie zgłoszeń konkursowych trwa do 1 czerwca 2016 r.

 2. Rozstrzygnięcie konkursu:20 czerwca2016r.

 

 NAGRODY

 1. Rozstrzygnięcia konkursu dokona organizator i specjalnie powołane w tym celu jury.

 2. Spośród wszystkich nadesłanych zdjęć organizatorzy wyłonią zwycięzców (miejsca I-III)

 3. Zostaną również przyznane wyróżnienia.

4. Nagrody stanowić będą dyplomy, książki, sprzęt  turystyczny ufundowany przez WFOŚiGW w Łodzi.

 


4.11.2015r.

 

Wycieczka do Gołuchowa

 

Wychowawca 4b p. Janusz Koźlenko zorganizował 4 listopada wycieczkę do Gołuchowa. Pojechali również uczniowie 4a z p. Małgorzatą Kuną, 5a z p. Sylwią Łaguniak oraz p. Ewa Owsik jako opiekun.

Gołuchów to ogromny leśny teren, na którym rosną drzewa nie spotykane  nigdzie indziej w Polsce oraz wiele Pomników Przyrody. Przez park płynie malowniczo rzeka Ciemna.

Gdy dotarliśmy na miejsce pani przewodnik rozdała nam mapki z zaznaczonymi punktami. Naszym zadaniem było trafić w te miejsca i odszukać drzewa. Następnie pani przewodnik opowiedziała legendę o dębie szypułkowym, który miał na imię Jan i o lipie drobnolistnej, która ma na imię Izabela.

Kolejnym punktem wycieczki było odwiedzenie Muzeum Leśnictwa. W budynku po dawnej owczarni podziwialiśmy maszyny i urządzenia używane dawniej przez leśników. W kolejnym budynku przedstawiona była przyroda polskich lasów. Podziwialiśmy piękne obrazy namalowane przez leśników-amatorów malarzy, fotografie drzew. Mieliśmy okazję zobaczyć dawne stroje noszone przez leśników. W kolejnym pomieszczeniu znajdowały się wypchane zwierzęta. Cała rodzina żubrów i łosi. Były tam również zwierzęta pod ochroną i te, które już wyginęły.

 

Następnie mieliśmy czas, aby zebrać brakujące liście do zielnika. Nad właściwym oznaczeniem czuwała pani Sylwia Łaguniak.

Gdy zgłodnieliśmy zjedliśmy obiad w restauracji ''Muzealna''. A po nim udaliśmy się na spacer piękną aleją leśną. Mijaliśmy budki lęgowe i paśniki. Dotarliśmy do zagrody zwierząt.

Podziwialiśmy żubry, dziki, koniki polskie, sarny, daniele.

   Z wycieczki przywieźliśmy pamiątki i zdjęcia. Dziękujemy wychowawcom i opiekunom.

Weronika Łuczak 4b

 

30.01.2016r.

SZKOLNY NORDIC WALKING W LESIE

     Dnia 30.01.2016 dwudziestoosobowa grupa uczniów spędziła wolny czas w lesie w Rydzynach. Większość po raz pierwszy miała kontakt z nordic walking, więc była nauka prawidłowej techniki marszu, rozgrzewka w zabawie z kijami i spacer z kijami w odpowiedni sposób, tak aby połączyć pracę naszych nóg z odpowiednią pracą naszych rąk. To wcale nie jest takie łatwe!

   

       Leśne ścieżki i polany to świetne miejsca do uprawiania nordic walking. Warto, więc było odwiedzić takiego przyjaciela (las), by świetnie się bawić, nauczyć czegoś nowego, pożytecznie i zdrowo spędzić wolny czas w sobotę.


 

5.02.2016 r.

MĄDRA SOWA

W dniu 04.02.2016r. odbyły się warsztaty plastyczne pt. "Mądra Sowa" realizowane w ramach projektu ekologicznego “Przyjaciele lasu”, dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  w Łodzi.  . Uczestniczyli w nich członkowie koła przyrodniczo – ekologicznego naszej szkoły z opiekunem Sylwią Łaguniak, a prowadziła je pani Agnieszka Lipiec - właścicielka pabianickiej “Piwnicy Kreatywności”.

Uczniowie naszej szkoły mieli przy użyciu ziaren różnych zbóż  wykonać “obrazy” o tematyce leśnej – czyli wizerunek nocnego drapieżnika – sowy. Powstały piękne prace, a przy okazji wszyscy dobrze się bawili. Mali przyjaciele lasu pokazali na co ich stać, a także zaimponowali swoją wiedzą na temat dbałości o przyrodę. Na zakończenie zajęć każdy uczestnik otrzymał upominek w postaci naszyjnika z przywieszką w kształcie sowy. Wszyscy zadowoleni wrócili do domu ze swoimi nowymi “dziełami sztuki”.

 Alicja Łowicka kl. VIB


 

12.02.2016r.

 ZIELNIK

             Dziś został podsumowany konkurs szkolny dla klas IV pn. „Zielnik”. Komisja w składzie: p. S. Łaguniak, p. J. Koźlenko, p. B. Florczak dokonała oceny przygotowanych przez uczniów zielników. Zgodnie z regulaminem, przy ocenie wzięto pod uwagę liczbę wykorzystanych w zielniku gatunków drzew leśnych, staranność przygotowania okazów roślinnych – prawidłowe wysuszenie, dokładne przyklejenie oraz prawidłowy opis rośliny. Podsumowanie:

 

I miejsce Piotr Gnatkowski, kl. 4b

 

II miejsce Weronika Łuczak, kl. 4b

 

III miejsce Wentel Zuzanna, kl. 4a oraz Ksawery Gaweł, kl. 4b

 

Wyróżnienia otrzymały zielniki:

Wiktora Balcerzaka, kl 4b i Roksany Seligi, kl. 4b

 

             Wszystkie zielniki zostały nagrodzone ocenami z przyrody, natomiast najwyżej ocenione przez komisję zielniki dodatkowo otrzymają nagrody ufundowane przez WFOŚiGW w Łodzi.

 

 


12.02.2016r.

WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO pt. "DRZEWO"

W dniu 12.02.2016r. kilkuosobowa komisja (nauczyciele – p. A. Suwald, p. D. Olejnik, p. B. Florczak,  p. S. Łaguniak oraz uczennica klasy Vc, Ola Kościukiewicz) dokonała oceny drzew przygotowanych na szkolny konkurs pn. „Drzewo”. Komisja miała bardzo trudne zadanie, gdyż wszystkie prace zasługują na wyróżnienie, są dowodem aktywności uczniów oraz ich zaangażowania. Należało jednak wybrać najlepsze z najlepszych. Komisja zastosowała się do wcześniej podanego regulaminu. Podstawowym kryterium oceny prac były w regulaminie następujące wymogi - format prac (drzewa musiały mieć wysokość 150cm – 200cm), estetyka i oryginalność pracy oraz wykorzystanie różnych materiałów. Wszystkie prace oznaczone zostały numerami  i każdy  z  członków komisji przyznawał indywidualnie punkty od 6 do 10. Po podsumowaniu, dokonano wyboru najlepszych, według komisji, prac.

 

I miejsce zajęła praca:

nr 22 -  Aleksandry Janiszewskiej, Jakuba  Grządka  i Zuzanny  Koźlenko kl. 5a   - pkt. 56

II miejsce zajęły prace:

nr 4 - Pauliny Krajewskiej,   kl. 6b   pkt.55

nr 20 - Natalii Grodzkiej  i Alicji Kowalczyk,  kl.4b    pkt.55

nr 7 - Ksawerego Gawła, Mateusza Łowickiego i Mikołaja Michalaka,  kl. 4b  pkt.  55

nr 10 -  Piotra Gnatkowskiego, kl. 4b pkt.55

III miejsce zajęła praca;

nr 19 - Mariusza Reja,   kl. 6a   pkt. 54

Wyróżnienia :

nr 28 - Joanna Suwald,  kl. 4b 

 nr 12 -  Aleksandra Ciemnoczołowskiego, Michała  Grali i Kacpra Czarnecki ego, kl. 5b

Wyróżnieni uczniowie  otrzymają nagrody ufundowane przez WFOŚIGW. Wszystkie drzewa będą stanowić dekorację w czasie przedstawień  teatralnych pt.„Leśna historia”, zostaną nagrodzone dyplomami i ocenami z plastyki.

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów podczas konkursów szkolnych i pozaszkolnych.

 


3.03.2016r.

DZIEŃ OTWARTY

Trzeci dzień marca poświęcony był wychowankom miejskich przedszkoli, którzy w dużej grupie zawitali do szkoły wraz z wychowawcami i obejrzeli spektakl o tematyce ekologicznej, przygotowany przez Uczniowską Grupę Teatralną "ŻUKI". Na zakończenie spotkania dzieci bawiły się w rytm muzyki i piosenek.

Przedstawienie pt. „Leśna historia”

W godzinach wieczornych szkoła była otwarta dla dzieci i ich rodziców. Nauczyciele przygotowali wystawy tematyczne, lekcje pokazowe, prezentacje, a nawet sprzęt sportowy. Dzieci mogły aktywnie korzystać z wielu różnych form gier i zabaw. Wykonywały doświadczenia w pracowni przyrodniczej, tworzyły makietę lasu, pracowały z tablicą multimedialną i komputerem, układały łamigłówki, rozwiązywały różnorodne zadania logiczne, bawiły się piłkami i wykonywały wiele ciekawych ćwiczeń na przyrządach pod opieką nauczycieli, a przede wszystkim nasi gości mogli obejrzeć wszystkie pracownie i pomieszczenia świetlicy.

 

 

 WYSTAWY

książek

zdjęć


Makiety lasu

 


 

12.03.2016r.

SZKOLNY RAJD W LESIE

Do rozpoczęcia kalendarzowej wiosny pozostało jeszcze kilka dni, dlatego 12.03.2016 udaliśmy się do lasu położonego w okolicach naszego miasta we wsi Dąbrowa, by szukać w przyrodzie pierwszych wiosennych oznak. Z Pabianic na miejsce dojechaliśmy małym autobusem, czyli busem. Było nas siedemnaścioro pod opieką p. Sylwii Łaguniak i Doroty Stolińskiej. Nasza wyprawa to realizacja projektu ekologicznego „Przyjaciele lasu”.
              Obecność pani Łaguniak sugerowała, że czekają nas zadania przyrodnicze. I nie pomyliliśmy się. Na leśnym parkingu nasza Pani od przyrody wypakowała z bagażnika pudełka z lupami i lornetkami. Rozdała każdemu karty pracy i wspomniane przyrządy, ale to nie wszystko. Każdy otrzymał też parę kijków do nordic walkingu. Po krótkiej, ale intensywnej rozgrzewce wyruszyliśmy na leśny spacer w poszukiwaniu wiosny.
             Pogoda tego dnia była dość kapryśna i nie przypominała zbliżającej się wiosny. W lesie nie leżał już śnieg, ale panowała zimowa cisza. Przyroda jeszcze się nie obudziła, choć to przecież przedwiośnie, czyli pora odradzania się przyrody z zimowego uśpienia.

Podczas spaceru uczyliśmy się określania kierunków świata bez kompasu, szukając drzew porośniętych mchem od strony północnej, obserwowaliśmy mieszkańców lasu przez lupę i lornetkę , sprawdzaliśmy czystość powietrza za pomocą skali porostowej oraz wsłuchiwaliśmy się w ciszę lasu i oczywiście uprawialiśmy nordic walking. Po drodze udało nam się spotkać sarnę. Przemierzyliśmy około sześciu kilometrów. Dostaliśmy niezły wycisk. Ale to nic, bo bardzo się przyda przed zbliżającymi się wycieczkami klasowymi. Musimy przyznać, że brakuje nam kondycji. Wiosny nie znaleźliśmy! Trzeba będzie szukać następnym razem.

 
Przyjaciele lasu.


 

17.03.2016r.

NAUKA IDZIE W LAS

 Kolejne warsztaty ekologiczne pt. ,,Nauka idzie w las" prowadzone były przez pracownika ośrodka Źródła,  p. Ewelinę Paprocką.  Wzięli w nich udział członkowie koła przyrodniczego z klas 5a, 5b, 5c i 6b.

Warsztaty rozpoczęły się od rozmowy o korzyściach materialnych i niematerialnych, „płynących z lasu" dla człowieka i zwierząt. Wskazaliśmy m. in. pożywienie (grzyby oraz owoce leśne), możliwość kontaktu z naturą oraz świeże powietrze. Następnie p. Ewelina rozdała nam jasnozielone karteczki, z których mieliśmy wyciąć liście i napisać na nich wybraną korzyść, później listki przyklejaliśmy na gałęziach kartonowego drzewa. Kolejna zabawa to ,,prawda/fałsz" – pani Ewelina czytała zdania dotyczące lasów, papieru i makulatury, my zaś mieliśmy zadecydować czy są prawdziwe czy fałszywe, stając po danej stronie podzielonej klasy. Wykazaliśmy się całkiem dużą wiedzą — w większości wybieraliśmy poprawne odpowiedzi.

Następnie prowadząca zajęcia mówiła nam o (często nielegalnych) wycinkach lasu w celu zasadzenia palmy olejowej, pokazała różne produkty (butelka od płynu do kąpieli, rolka od papieru toaletowego, nasiona ciecierzycy). Mieliśmy określić, czy zostały one wykonane z drewna. Pozornie proste zadanie okazało się o wiele bardziej złożone  – chociażby płyn do kąpieli zawiera olejek z ww. palmy olejowej, który znajduje się też np. w batonach. Później zaś na ,,ziarnach” pisaliśmy, jak możemy ochronić lasy i, tak jak poprzednio, przyklejaliśmy je pod drzewem. Kiedy skończyliśmy, pani Ewelina rozdała nam paseczki papieru z początkiem lub końcem zdania – każdy odczytywał zawartość swojej karteczki i wzajemnie je kończyliśmy. Pod koniec spotkania losowaliśmy wizytówki ze sposobami chronienia drzew, pod którymi mieliśmy się podpisać.

Myślę, że spotkanie większości z nas się podobało, otworzyło nam oczy na sprawy, których dotąd nie zauważaliśmy i wiele się nauczyliśmy.


Michalina Nowak, kl. 6B


 

6.04.2016r.

WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO

pt. "Las w moich oczach"

 

W dniu 6.04.2016r. komisja w składzie:  p. E. Owsik, p. B. Dyła – Fontańska  i p. B. Florczak dokonała oceny prac przygotowanych na szkolny konkurs pn. „Las w moich oczach”. Na konkurs napłynęło kilkadziesiąt prac z klas I- III i Przedszkola nr 5. Komisja zastosowała się do wcześniej podanego regulaminu, którego jednym z wymogów było zamieszczenie tytułu pracy. Niestety wiele dzieci zapomniało o tym. Przy ocenie prac Komisja Konkursowa kierowała się następującymi kryteriami: zgodność pracy z tematem konkursu], oryginalność pracy, pomysłowość autorów, estetyka pracy i jej wartości artystyczne.Po podsumowaniu, dokonano wyboru najlepszych, według komisji, prac.

I miejsce zajęły prace:

1. Kinga Mamińska PM nr 5

2. Igor Kołakowski klasa Ia

3. Michalina Duniec klasa IIa

II miejsce zajęły prace:

1. Łukasz Słupski klasa IIa

2. Bartosz Różański klasa Ib

3. Jakub Doliwka klasa Ia

4. Jakub Rosiak PM nr 5

5. Vanessa Golan klasa Ib

6. Olga Lubońska klasa Ia

7. Wiktoria Rzeszutek klasa IIa

8. Oskar Szubert  klasa IIb

9. Antoni Gajzler klasa Ib

Wyróżnienia:

Ksawery Hilczer, Wiktoria Grzesiak, Nicola Krawczyk (klasa IId), Kacper Grala, Wiktoria Szymańska (klasa IIb), Patrycja Maślak, Patryk Modranka  (klasa IIIa), Anna Pakuła, Amelia Otto, Zuzanna Lichnowska (klasa IIIb)

 

Wyróżnione dzieci otrzymają nagrody ufundowane przez WFOŚIGW. Wszystkie prace będą stanowić dekorację w czasie podsumowania projektu.

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów podczas konkursów szkolnych i pozaszkolnych.  

 

„ Dom zwierzat”   – praca Michaliny Duniec

 

„ Piękno o każdej porze roku”  - praca Igora Kołakowskiego

 

„Deszczowy las” - praca Kingi Mamińskiej


9.04.2016r.

RAJD W LESIE W DŁUTÓWKU

 

                 9.04.2016r. w sobotę klasa 4a wyruszyła do dłutowskiego lasu w poszukiwaniu wiosny. Pomimo deszczowego poranka w Pabianicach ku naszemu zaskoczeniu Dłutówek przywitał nas   pochmurną  pogodą, ale  bez   deszczu. Po przypięciu liści wykonanych przez uczniów i zrobieniu pamiątkowego zdjęcia na parkingu wyruszyliśmy zgodnie z mapą w poszukiwaniu oznak wiosny. Już na samym początku trasy mijaliśmy przepięknie zielone brzozy, krzaczki jagód oraz biało rozkwitłe  krzewy. Nie tylko było widać wiosnę, ale również słychać, niestety nie udało nam się zidentyfikować odgłosów ptaków.

Na koniec wyprawy uczniowie podzieleni na dwie grupy dziewcząt i chłopców wykonali kartę pracy z języka angielskiego, w której musieli odnaleźć jak najwięcej nazw zwierząt i owadów żyjących w lesie, tym razem grupa dziewcząt  jednym punktem więcej zatriumfowała nad chłopcami.

Spędziliśmy bardzo aktywnie naszą sobotę i już nie możemy się doczekać naszego szkolnego rajdu ekologicznego.

 

Małgorzata Kuna

 

 

 

 


19.04.2016r.

WARSZTATY

„Wiosna – początek życia”

       19 kwietnia uczniowie klasy Ia brali udział w warsztatach pt. „Wiosna u zwierząt” . Warsztaty przeprowadził pan Dariusz Matusiak z Ośrodka Twórczych Działań Edukacyjnych w Rokicinach. W trakcie zajęć uczniowie obejrzeli multimedialną prezentację „Początki życia”. Następnie dowiedzieli się jak wyglądają narodziny różnych gatunków zwierząt. Poznali prehistoryczne dzieje człowieka. Ostatnią częścią zajęć było przedstawienie opowieści wg dawnych mitów „Prometeusz i inni herosi”.  Uczniowie  wcielili się w różne postacie, takie jak Wiosna, Prometeusz, Zeus, zając, wiewiórka, biedronka, żabka. Zostali małymi aktorami. Pan Dariusz pięknie opowiadał, a dzieci ruchem przedstawiały opowieść. Część teatralna była najciekawsza dla uczniów, ponieważ mogli oni czynnie uczestniczyć w zajęciach. Prowadzący w przystępny sposób wyjaśnił uczniom znaczenie pór roku dla świata przyrody, a także, jakie jest ich działanie  w zjawiskach biologicznych oraz astronomicznych. Za uczestnictwo w warsztatach i wykazaniem się wielką ciekawością w poznawaniu zjawisk przyrodniczych, każdy uczeń otrzymał Dyplom Wiosennego Mistrza.


 

28.04.2016r.

Zaczytani „Przyjaciele lasu”

          28 kwietnia 2016 roku przedszkolaki z zaprzyjaźnionego z naszą szkołą Przedszkola Miejskiego nr 5, wzięli udział w projekcie czytelniczym poświęconym ekologii, a dokładnie ekologii lasu. Pani Dorota - nasz szkolny bibliotekarz, przygotowała i przeprowadziła zajęcia oparte na lekturze „Pan Misio” autorstwa Bartłomieja Trokowicza.  Mali czytelnicy z dużym zainteresowaniem wysłuchali fragmentów książki, chętnie brali udział w ćwiczeniach doskonalących słuchanie ze zrozumieniem oraz w zabawach ruchowych, podczas których ćwiczyli  „niedźwiedzi chód”, polowanie na miód oraz leżakowanie z pełnym brzuszkiem. Zabawy było co niemiara. Książka tak bardzo przypadła dzieciom do gustu, że od razu zaplanowaliśmy kontynuację zajęć.

 


 

5.05.2016r.

 

Wycieczka do Rogowa

                       

W dniu 5 maja br. uczniowie klas Vb, Vc oraz uczestnicy koła przyrodniczego wraz z opiekunami pojechali na wycieczkę do arboretum w Rogowie. Był to wyjazd zorganizowany w ramach projektu ekologicznego pod nazwą „Przyjaciele lasu”.    Arboretum to ogród doświadczalny Warszawskiej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Jest jednostką organizacyjną Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Rogowie. Jego powierzchnia zajmuje nieco ponad 53 ha. Cały ogród składa się z trzech części: kolekcji dendrologicznych, które obejmują ponad 2700 gatunków i odmian, alpinarium i leśnych powierzchni doświadczalnych. W jego skład wchodzi także Centrum Edukacji Przyrodniczo – Leśnej.

Na terenie rogowskiego arboretum można było podziwiać przepiękne kolekcje drzew i krzewów z Europy Środkowo- wschodniej, a także wszystkich innych kontynentów naszej strefy klimatycznej. Byliśmy także pod wrażeniem barwnego świata kwiatów, krzewów i kwitnących o tej porze roku drzew, takich jak magnolie, pigwowce, pierwsze azalie i rododendrony, a także wiśnie i klony. Poznaliśmy ich historię i ciekawostki z nimi związane.  

Później nastał czas na zwiedzanie alpinarium. Tam, oprócz skalników, znajdowały się ciągi strumyków, kilka oczek wodnych, rośliny górskie pochodzące z całego świata, drzewa i krzewy z terenów górzystych, takie jak świerki, jodły, limby, a także staw z wyspą.

          Odwiedziliśmy także Muzeum Lasu i Drewna. Znajdują się tam ekspozycje poświęcone zarówno florze (drzewa, grzyby) jak i faunie (ssaki, ptaki, owady). Mogliśmy tam oglądać przepiękne okazy ponad 250 gatunków ptaków, ok. 50 gatunków ssaków oraz kolekcję poroży, zgromadzoną w dziale "Zoologia leśna i łowiectwo". Widzieliśmy także wystawę „Owady z bliska”, a także podziwialiśmy wspaniałą kolekcję szyszek zgromadzonych z ponad 200 gatunków drzew i krzewów. Dużo miejsca w muzeum zajmowało także drewno.

Piękna, słoneczna pogoda ułatwiła przeprowadzenie lekcji terenowej, podczas której uczniowie rozpoznawali gatunki roślin zgodnie z kluczem do rozpoznawania.

 

 

 


 

6.05.2016r.

KONKURS MIEJSKI pn.
„BEZPIECZNIE I EKOLOGICZNIE”

 

 Kolejne zadanie w projekcie "Przyjaciele lasu" to konkurs pod hasłem: "Bezpiecznie i ekologicznie" dla uczniów klas drugich pabianickich szkół podstawowych. Była to XIV edycja organizowanego przez naszą szkołę miejskiego konkursu "Jestem bezpieczny na drodze". Organizacji imprezy podjął się nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej p. Henryk Kurasiewicz, który opracował scenariusz konkursu oraz ciekawe i trudne zadania z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym i połączył je z problematyką ekologii. Pan Henryk wymyślił i poprowadził całą zabawę, a przy okazji udzielał również wywiadów zaprzyjaźnionym mediom. Bez przesady można powiedzieć, że "dwoił się i troił". Zorganizował także dyplomy, nagrody i upominki dla uczestników, ufundowane przez Wydział Edukacji, Kultury i Sportu. Oryginalne łamigłówki przysporzyły nieco problemów nie tylko zawodnikom, ale także jury, któremu przewodniczyła p. kom. Joanna Szczęsna, rzecznik prasowy pabianickiej Komendy Policji. Skład zespołu oceniającego został wyłoniony poprzez losowanie wśród opiekunów wszystkich zespołów. W konkursie towarzyszyli nam przedstawiciele pabianickich mediów: TV ProMOK (tu podamy link do relacji telewizyjnej) oraz portali EPAInfo (http://epainfo.pl/oni-beda-bezpieczni-na-drodze/). W konkursie zwyciężył zespół SP3 przed SP5 i SP1. Gratulujemy! Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w tej imprezie.

 

 


 

14.05.2016r.

Wycieczka do lasu w Tereninie

  

   W sobotę, 14 maja, przyjaciele lasu po raz kolejny postanowili spędzić czas wolny na świeżym powietrzu. Tym razem był to las w miejscowości Terenin. Chętnych nie brakowało, ponieważ w lesie miały być przeprowadzone gry i zabawy terenowe, a najbardziej kuszącą z nich to mały paintball i piknik. Szczegóły zabawy do ostatniej chwili okryte były tajemnicą. Wszystkie oznaki na niebie i ziemi wskazywały, że będzie padał deszcz, ale chęć przeżycia wspaniałej przygody wzięła górę.
Najpierw spacerując leśną drogą, szukaliśmy odpowiedniego miejsca do naszych zabaw. Przy okazji mogliśmy obserwować majową przyrodę w pełnej krasie. Zajęło nam to wszystko trochę czasu, ale drewniany stół z ławami wśród wysokich sosen wydał się świetnym miejscem postoju. Tam p. Paulina Hryniewicz przeprowadziła z nami krótką rozgrzewkę, podzieliła nas na dwie drużyny - ,,Zające'' i ,,Borsuki'', rozdzieliła zadania i wyjaśniła zasady gry (najważniejsza to zachowanie ciszy). Zapowiadała się świetna zabawa – bitwa między ,,Borsukami'' i ,,Zającami''. Zadaniem zwycięskiej drużyny było zdobycie flagi przeciwnika i jak największej liczby zakładników. Gdy już wszystko było gotowe, czyli: flagi, tarcze, strzykawki napełnione farbą, oznaczony teren bitwy to nagle lunęło jak z cebra i do wojny nie doszło. Po prostu wojenne rekwizyty rozmył deszcz. Przemoknięci do suchej nitki wróciliśmy na parking. Dodam, że zarówno ,,Borsuki'' jak i ,,Zające'' wyglądały na pokonanych.


 6.06.2016r.

 

KONKURS „LAS W OBIEKTYWIE”

 

W dniu 6.06.2016r. komisja w składzie:  p. B. Florczak, p. W. Woźniak, p. J. Koźlenko  dokonała oceny prac przygotowanych na szkolny konkurs pn. „Las w obiektywie”. Komisja zastosowała się do wcześniej podanego regulaminu, którego jednym z wymogów było zamieszczenie tytułu fotografii. Przy ocenie prac Komisja Konkursowa kierowała się następującymi kryteriami: zgodność pracy z tematem konkursu, oryginalność i jej wartości artystyczne. Po podsumowaniu, dokonano wyboru najlepszych, według komisji, prac.

I miejsce zajęło zdjęcie:

„W słonecznej poświacie” Kaliny Gorzkiewicz z klasy VIa

II miejsce zajęły zdjęcia:

„Las miejski” Zuzanny Pietrzak z klasy Va

„Korzeń” Jakuba Gorządka z klasy Va

III miejsce zajęły zdjęcia:

„Przepiękne drzewo” Julii Grzelik z klasy Vb

„Królewska korona” Pauliny Krajewskiej z klasy VIb

„Zielony kobierzec” Kacpra Trębacza z klasy Vb

 

 

„Korzeń” Jakuba Gorządka z klasy Va

 

 

„W słonecznej poświacie” Kaliny Gorzkiewicz

 

 „Las miejski” Zuzi Pietrzak z klasy Va

 


8.06.2016r.

WYCIECZKA DO

TOEE W ŁAGIEWNIKACH  

 

Wycieczka do Lasu Łagiewnickiego

                   To był bardzo udany dzień – 8 czerwca 2016r. Klasy trzecie były wtedy na długo wyczekiwanej wycieczce. Najpierw wizyta w łódzkim zoo, gdzie wszystkie zwierzęta w letnich już nastrojach radośnie hasały po wybiegach. Największym zainteresowaniem cieszyły się lemury, kuzyni króla Juliana oraz pingwiny, porównywane do tych z Madagaskaru. Duże wrażenie zrobiły na nas żyrafy dostojnie spacerujące za ogrodzeniem oraz lwy, które niespokojnie krążyły po klatce.  Tygrys zupełnie zignorował zwiedzających i spokojnie spał na grzbiecie, co było widokiem naprawdę niezwykłym.  Podobały nam się również kangury i ich imponującej długości skoki. Czas szybko minął i wyruszyliśmy w dalszą drogę, z żalem żegnając poznane zwierzęta. W Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Lesie Łagiewnickim czekali już na nas przewodnicy i przyrodnicze zadania do wykonania.  W trakcie marszu przez leśne gęstwiny musieliśmy wykazać się znajomością warstw lasu, ale dla nas to była przyjemność. W lot rozpoznawaliśmy rośliny runa, podszytu i wysokich drzew oraz ich mieszkańców. Poznaliśmy sporo ciekawostek na temat leśnego ekosystemu. To była świetna okazja do zaprezentowania naszej wiedzy i ekologicznych postaw. Doskonale poradziliśmy sobie z ćwiczeniami na kartach pracy. Nasi przewodnicy uznali, że egzamin z przyrody i ekologii zdaliśmy na szóstki. Do domów wracaliśmy trochę zmęczeni całodzienną wędrówką, ale pełni wrażeń i bogatsi o nowe, przyrodnicze doświadczenia.


8.06.2016r.

WYCIECZKA DO WOLI CZARNYSKIEJ DLA KLAS I-II i PRZEDSZKOLAKÓW

PIKNIK EKOLOGICZNO- REKREACYJNY

 

8.06.2016 – to był niezwykły dzień, pełen emocji i atrakcji.

 Niedaleko Łodzi, bo tylko około 20 kilometrów, jest położona wieś Wola Czarnyska, a tam wspaniałe miejsce o nazwie Michałówka. Wśród rozłożystych łąk: place zabaw, boiska do piłki nożnej i siatkówki, tor przeszkód, zagroda dla kucyków... Taka ogromna zielona klasa, ale bez tablicy i komputerów. A tyle można się nauczyć!

Uczniom klas pierwszych i drugich (168 dzieci) Dzień Dziecka przeciągnął się aż do dzisiaj, bo dzisiaj wraz z opiekunami udali się na piknik ekologiczno – rekreacyjny do Michałówki. Przejazd autokarami został sfinansowany przez WFOŚiGW w Łodzi.

 W programie znalazło się szereg atrakcji – karmienie marchewką kucyka, tor przeszkód, zabawy w samochodzie strażackim, grabienie siana, poznawanie i rozróżnianie  narzędzi rolniczych, odpoczynek w niezwykłej stodole, zabawa w ręczną produkcję ciasteczek lub naturalnego mydełka. Dzieci uczestniczyły też w podchodach połączonych z konkursem przyrodniczym. Można było wyhasać się do woli i przy okazji czegoś nauczyć.

Później był poczęstunek – pieczone kiełbaski i pyszne ciasto.

Następnie wszyscy rozsiedli się na łące, gdzie laureatom konkursów: wiedzy przyrodniczej i plastycznego Las w moich oczach pan Dyrektor wręczył nagrody. Konkursy przeprowadzono w ramach realizowanego w szkole projektu Przyjaciele lasu, a nagrody ufundował WFOŚiGW. Wśród zwycięzców znaleźli się oprócz uczniów naszej szkoły także przedszkolaki z Przedszkola Nr5 (Oni również brali udział w pikniku).

Najwytrwalsi skorzystali jeszcze z placu zabaw, gdzie wielkim powodzeniem cieszyły się trampolina, statek piratów i boiska do gry w piłkę.

Nikt się nie nudził. Ponad pięć godzin minęło jak chwila. Był to bardzo efektywnie spędzony czas na spotkaniu oko w oko z przyrodą i ciekawymi ludźmi. Wszystkim uciechom uroku dodała wspaniała, słoneczna pogoda.  Szkoda tylko, że Dzień Dziecka jest raz w roku…

 

 


20.06.2016r.

APEL PODSUMOWUJĄCY PROJEKT

W dniu 20 czerwca zakończyliśmy projekt pn. "Przyjaciele lasu", dofinansowany z funduszy WFOŚiGW w Łodzi. Tego dnia podsumowane zostały wszystkie działania, konkursy, na zorganizowanych wystawach  pokazane były prace konkursowe oraz wystąpił Szkolny Teatr „Żuki” ze sztuką pt. „Leśna historia”. Atrakcją dla uczniów był film przygotowany przez dyrektora szkoły. Uczniowie mogli obejrzeć siebie na ostatniej z wycieczek – do lasu w Tuszynie. Prawie wszyscy przyszli w zielonych koszulkach. Nasz gość, p. Waldemar Boryń, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu, wręczył nagrody laureatom konkursów, które odbywały się w czasie realizacji projektu. Całość filmowana była przez pabianicką telewizję Pro-Mok. Emisja na stronie http://promok.pl/  w wiadomościach info FLESZ.