W ramach konkursu pn. „Edukacja ekologiczna w szkołach i przedszkolach” szkoła otrzymała dofinansowanie na realizację programu szkolnego: „Szanuj przyrodę  - segreguj”.

 

 

Wartość ogólna zadania: 16 250zł

Forma dofinansowania: dotacja

Kwota dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: 14 600zł.

 

Program obejmuje zakup pomocy dydaktycznych, materiałów papierniczych, nagród, organizację szkoleń i warsztatów, konkursy, wycieczki i akcje edukacyjne.

 


 

Program ekologiczny


w Szkole Podstawowej nr 5 w Pabianicach

pn. „Szanuj przyrodę - segreguj”

        Jak wiecie, od 1.07.2013r. gminy organizują system gospodarowania odpadami i zostały zobowiązane do ograniczenia masy odpadów kierowanych na składowisko i zwiększenie ilości odpadów segregowanych. Z uwagi na brak funduszy na zakup pojemników oraz niewielką wiedzę uczniów i dorosłych nt. segregowania odpadów, szkoła nie jest  w stanie sprostać zadaniu pełnej selekcji odpadów.

Dlatego też, jednym z priorytetowych zadań ustalonych do realizacji w roku szkolnym 2013/2014 jest:

Uczenie selektywnej zbiórki odpadów i sposobów ich zagospodarowywania, dostrzeganie korzyści płynących z ograniczenia ilości odpadów i ich segregowania”.

   Realizację tego zadania rozpoczęto od grudnia 2013r, a zakończenie nastąpi w czerwcu 2014r. Cały program jest nastawiony na nabycie przez uczniów i dorosłych praktycznej umiejętności segregowania odpadów oraz sprawienie, by stało się to nawykiem w szkole i zostało przeniesione na grunt domów rodzinnych. Cechą programu jest jego różnorodność (form, metod, środków, odbiorców) . W ramach realizacji programu planuje się:

1.      Złożenie wniosku konkursowego do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. W przypadku pozytywnej oceny, zostaną zakupione pomoce do zajęć, artykuły papiernicze, kosze do segregacji, nowy sprzęt audio video, nagrody na organizowane na terenie szkoły konkursy i wycieczki.

2.      Spotkania, pogadanki, warsztaty:

- warsztaty przeprowadzone w klasach IV i V przez pracownika Wytwórni Filmów Oświatowych nt. „Jak podglądać przyrodę?”

- szkolenie dla pracowników, chętnych rodziców oraz uczniów klas VI przeprowadzone przez wiceprezesa spółki EKO – REGION na temat gospodarki odpadami

- spotkanie edukacyjne dla uczniów klas II i I z miejskim instruktorem ds. ekologii – praktyczne zajęcia nt. segregacji odpadów

- pogadanka pracownika Straży Miejskiej nt. dzikich wysypisk oraz spalania odpadów w piecach przydomowych dla uczniów klas III.

3. Konkursy:

- konkurs plastyczny „Kartka kalendarza” – zasięg szkolny, w lutym

- konkurs literacki pn. „Kochasz dzieci – nie pal śmieci” –zasięg szkolny, w marcu

- ogólnopolski „Segregujesz? Nie marnujesz!”

- konkurs wiedzy w czasie rajdu szkolnego – zasięg szkolny

      4. Akcja edukacyjna dla mieszkańców miasta, przygotowanie haseł i transparentów. Spacer ulicami miasta - rozdawanie ulotek nt. konieczności sprzątania po swoim psie oraz zestawów do sprzątania po psach mieszkańcom miasta.

5. Wycieczki przyrodniczo – edukacyjne (terminy, miejsca, informacje dla kogo zostaną zorganizowane podamy w późniejszym terminie).
6. Zajęcia kół pozalekcyjnych:

-  dla klas III - opiekunem jest p. Renata Adler

- dla klas V – opiekunem jest p. Sylwia Łaguniak

 

 Powodzenie w realizacji programu jest w dużej mierze uzależnione od tego czy uda nam się otrzymać dofinansowanie.  Dzięki temu program będzie atrakcyjniejszy i możliwe stanie się uzyskanie pełnego efektu zadania.

Na razie już dzisiaj zachęcam do zapoznania się z regulaminem pierwszego konkursu plastycznego pn. „Kartka z kalendarza”.

 

 

Beata Florczak

 

Regulamin konkursu plastycznego pn. „Kartka kalendarza”

Cele:

  1. Kształtowanie właściwych postaw ekologicznych poprzez sygnalizowanie uczniom zagrożeń, jakie dla środowiska stanowią odpady.
  2. Kształtowanie wyobraźni uczniów poprzez prace plastyczne.
  3. Motywowanie uczniów do podejmowania działań sprzyjających ochronie środowiska.
  4. Rozwijanie zdolności plastycznych uczniów.
  5. Rozwijanie umiejętności współdziałania w zespole i komunikowania się między sobą.

 

Zasięg konkursu: szkolny, skierowany do wszystkich uczniów szkoły

 

Tematyka prac:

Każda klasa wykonuje kartkę przedstawiającą jeden miesiąc 2014 roku z uwzględnieniem tematyki programu ekologicznego: „Szanuj przyrodę – segreguj” oraz otrzymanego od organizatora miesiącem 

Technika prac:

Technika wykonania pracy jest dowolna: rysunek kredką, tuszem, węglem, ołówkiem, malarstwo na papierze, collage, witraż, wydzieranka, grafika komputerowa. Dopuszcza się tylko prace wykonane na papierze, nie będą dopuszczane malowidła na szkle, kompozycje przestrzenne, rzeźby, prace z plasteliny. 

 

Format prac: A3

Przebieg konkursu:

  1. Prace wykonywane są na terenie klasy: każdy uczeń wykonuje pracę indywidualnie lub w małych grupach do 3 osób.
  2. Tematyka musi uwzględniać przydzielony miesiąc:

Klasa Ia i Ib  – styczeń

Klasa IIa – luty

Klasa IIb – marzec

Klasa IIIa – kwiecień

Klasa IIIb -  maj

Klasa IIIc – czerwiec

Klasa IVa – lipiec

Klasa IVb – sierpień

Klasa Va – wrzesień

Klasa Vb – październik

Klasa VIa – listopad

Klasa VIb – grudzień

oraz ilustrację związaną z gospodarką odpadami.

  1. Rozstrzygnięcie i wybór najlepszej kartki następuje na terenie klasy z udziałem wszystkich uczniów i wychowawcy.
  2. Kryterium oceny stanowić będzie:

- uwzględnienie podanego miesiąca,  ilustrację kartki

- estetykę i oryginalność pracy

  1. Jedna klasa może wybrać tylko jedną pracę.
  2. Każda wybrana praca powinna zawierać następujące informacje:

a.       imiona, nazwiska autorów, 

b.      klasę

c.       wklejoną część kalendarza z dniami danego miesiąca

  1. Termin oddania wybranej kartki – 15.02.2014r.
  2. Autorzy każdej wybranej przez klasę pracy zostaną nagrodzeni nagrodą ufundowaną przez WFOŚIGW w Łodzi (w przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku).
  3. Prace uczniów będzie można obejrzeć na wystawie szkolnej, a ich zdjęcia zamieszczone zostaną na stronie szkoły.
  4. W razie niejasności związanych z regulaminem proszę kontaktować się z p. R. Adler, p. S. Łaguniak lub p. B. Florczak.

W dniu 9 stycznia 2014r. (czwartek) odbyły się w naszej szkole zajęcia ze znanym fotografikiem i filmowcem panem Jerzym Bezkowskim. Tytuł zajęć brzmiał „Jak podglądać przyrodę ?“.

Pan Jerzy w ciągu swojej trzydziestoletniej działalności zawodowej nakręcił ponad czterdzieści filmów dokumentalnych – przyrodniczych. Z naszymi uczniami dzielił się swoim doświadczeniem i wyjaśniał, jak najlepiej podglądać przyrodę i jak robić ciekawe zdjęcia przyrodnicze. Uczniowie klas czwartych i piątych, uczestniczący w zajęciach, obejrzeli przepiękny film przyrodniczy, na którym min. sowa polowała na mysz. Nakręcenie tego kilkuminutowego ujęcia i przygotowania do niego trwały kilka miesięcy. Wiadomo więc, jak trudno jest zaobserwować zwierzę w jego naturalnym środowisku, aby go nie spłoszyć i jeszcze to nakręcić. Pan Jerzy wyjaśniał, jak należy się ubrać i jak zachowywać, aby stać się częścią otoczenia i móc zobaczyć naturę taką, jaka jest naprawdę. To bardzo trudne zadanie. Pan Bezkowski opowiedział również o spotach o tematyce związanej z segregacją odpadów nakręconych przez siebie i udostępnianych szkołom do wykorzystania. Uczniom podobały się takie zajęcia. Widać było, że prowadził je prawdziwy pasjonat przyrodniczy. Dzięki wiadomościom, które uczniowie zdobyli będą mogli lepiej obserwować naturę, a może nawet pokuszą się o zrobienie zdjęć czy krótkich filmików. Kto wie, może właśnie wśród uczniów naszej szkoły znajdzie się kolejny miłośnik przyrody, który będzie pięknie ją fotografować  i tak, jak pan Jerzy przed laty, wygra ważny konkurs fotograficzny i zajmie się fotografią zawodowo.

 Sylwia Łaguniak

 


Wyniki konkursu pn. „Kartka z kalendarza”

         W konkursie wzięli udział wszyscy uczniowie szkoły. Każda klasa wybrała jedną pracę - kartkę ilustrującą podany przez organizatora miesiąc 2014 roku z uwzględnieniem tematyki programu ekologicznego: „Szanuj przyrodę – segreguj” oraz otrzymanego od organizatora miesiącem. Uczniowie wyróżnieni z poszczególnych klas:

 

Klasa Ia – Kacper Szczepański, Patrycja Maślak, Kinga Bryńska

Klasa Ib – Amelia Otto

Klasa IIa – Patrycja Kielanowska

Klasa IIb – Kamil Chrzęst, Mateusz Łowicki, Roksana Seliga, Szymon Szymański

Klasa IIIa – Aleksandra Goclik, Aleksandra Janiszewska, Natalia Karczewska

Klasa IIIb – Joanna Stefańska, Zuzanna Tarnowska

Klasa IIIc – Emilia Banaszkiewicz, Aleksandra Polc

Klasa IVa – Dominika Zdziech, Izabela Orzeszek, Nicol Solarczyk, Aleksandra Szubertowicz

Klasa IVb – Paulina Krajewska, Joanna Skowronek, Alicja Łowicka

Klasa Va – Malwina Socha, Angelika Wieścicka

Klasa Vb – Julia Szymczak

Klasa VIa – Jakub Ramisz, Weronika Stręgiel, Julia Stefańczyk, Klaudia Zastrużna

Klasa VIb – Aleksandra Kot, Julia Tadejczyk, Natalia Duniec

 

W sumie wyróżniono 33 uczniów szkoły. Nagrodę otrzymają podczas oficjalnego podsumowania realizacji programu.

Oto zdjęcia przedstawiające nagrodzone prace:

 

 

 

 


W szkole są prowadzone dwa koła pozalekcyjne, jedno przeznaczone jest dla uczniów klas III, drugie – dla klas V. Mamy nadzieję, że po cyklu spotkań zwiększy się umiejętność segregowania odpadów i współdziałania w zespole, nastąpi wzrost wiedzy z zakresu ochrony środowiska, uczniowie dostrzegą negatywny wpływ tworzenia dzikich wysypisk i spalania odpadów. 

Zdjęcia pokazują pracę uczniów klasy III pod opieką p. Renaty Adler.

 

 

 

 


SPOTKANIE

 

   W dniu 19.02.2014r. odbyły się spotkania uczniów klas szóstych z wiceprezesem spółki EKO -REGION w Bełchatowie, panem Sylwestrem Legiędziem. Zajęcia pod tytułem „Jak wyrzucać śmieci – segregować czy nie?” były bardzo interesujące. Dowiedzieliśmy się, co to są odpady i skąd się biorą oraz jak z nimi postępować. Prezes spółki opowiedział nam też o tym, jak zmieniło się prawo w zakresie gospodarki odpadami od 2013r i na czym polega praca w jego firmie. Przekazał nam również ciekawostki związane z segregacją oraz najczęściej popełniane przez nas błędy.
Przekazywane wiadomości były poparte przedstawianą przez naszego gościa prezentacją multimedialną. Miłym zaskoczeniem na koniec okazało się wręczenie upominków dla tych uczniów, którzy byli najbardziej na zajęciach aktywni.

 

 


SPOTKANIE ZE STRAŻNIKAMI MIEJSKIMI

25.03. 2014r

          Dzisiaj odbyło się spotkanie dzieci z koła ekologicznego klasy IIIb z pracownikami Straży Miejskiej w Pabianicach – mł. specjalistami Krzysztofem Skoniecznym i Arkadiuszem Lachem.  Nasi goście przeprowadzili pogadankę i zajęcia  nt. dzikich wysypisk  oraz spalania odpadów w piecach przydomowych. Uświadomili dzieciom, jaki wpływ mają dzikie składowiska śmieci oraz ich palenie na glebę i otaczające środowisko. Przekazali informacje nt. działań podejmowanych przez pracowników Straży Miejskiej w celu ograniczenia tych zjawisk oraz zapoznali z odpowiedzialnością prawną mieszkańców.

W czasie spotkania został też ogłoszony konkurs pn. „Kochasz dzieci, nie pal śmieci”.


 

Regulamin konkursu literackiego pn.

„Kochasz dzieci, nie pal śmieci”.

 

Cele:

  1. Zwiększenie wiedzy na temat szkodliwości spalania odpadów w piecach przydomowych wśród uczniów i rodziców.
  2. Kształtowanie właściwych postaw ekologicznych poprzez sygnalizowanie uczniom zagrożeń, jakie dla środowiska stanowi spalanie odpadów.
  3. Zachęcenie do aktywnego wspierania działań związanych z ochroną środowiska.
  4. Rozwijanie zdolności literackich uczniów.
  5. Rozwijanie umiejętności współdziałania w zespole i komunikowania się między sobą.

 

 

 

Zasięg konkursu:  konkurs przeznaczony jest dla członków koła ekologicznego i ich rodziców

 Przebieg konkursu:

  1. Uczestnicy koła informują rodziców o problemie spalania odpadów poruszonym na zajęciach koła ekologicznego oraz o ogłoszonym konkursie literackim.

2.       Tematyka prac: uczniowie razem z rodzicami mają za zadanie stworzyć pracę literacką (list do sąsiada, wiersz, fraszka, opowiadanie itp.) przedstawiając przestrogę przed spalaniem odpadów  w przydomowym piecu i interpretację hasła konkursowego

  1. Utwór może być ilustrowany.
  2. Praca, razem z ilustracją powinna mieć format A4.
  3. Część literacka nie może przekraczać objętości 200 wyrazów.
  4. Każda rodzina może przygotować tylko jedną pracę.
  5. Praca powinna zawierać podpisy autorów (imiona, nazwiska). 
  6. Termin oddania pracy do 30 kwietnia 2014r.
  7. Ocenie będzie podlegać:

- pomysł, kreatywność

- estetyka,

- siła przekazu,

- poprawność ortograficzna, językowa i stylistyczna

        9.    Prace oceniane będą w dwóch kategoriach wiekowych:

- dzieci klas trzecich

- dzieci klas piątych

  1. Autorzy każdej wybranej przez klasę pracy zostaną nagrodzeni nagrodą ufundowaną przez WFOŚIGW w Łodzi (w przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku).
  2. Prace uczniów będzie można obejrzeć na wystawie szkolnej, a ich zdjęcia zamieszczone zostaną na stronie szkoły.
W razie niejasności związanych z regulaminem proszę kontaktować się z wicedyrektorem szkoły lub opiekunką koła ekologicznego, p. R. Adler .

 

03.04 2014r.

KONKURS ORNITOLOGICZNY

           W Miejskim Ośrodku Kultury odbył się VII Powiatowy Konkurs Ornitologiczny „Ptaki Pabianic i okolic“, którego  organizatorami byli p. Katarzyna Cegiełka z TOEE przy MOK w Pabianicach i p. Tomasz Przybyliński z Muzeum Miasta Pabianic. W konkursie brało udział kilkanaście drużyn, po troje uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów. Naszą szkołę, przygotowaną przez p. Sylwię Łaguniak reprezentowały:

Natalia Antoniewska z kl. VIB,
Weronika Stręgiel z kl. VIA,
Wiktoria Woch z kl. VIA.

Uczestnicy musieli rozwiązać test wiedzy o ptakach, do uzupełnienia  którego niezbędna była wiedza o budowie ptaków, ich przystosowania do lotu, wędrówek, rozmnażania, budowania gniazd i ochrony gatunkowej. W drugiej części konkursu należało rozpoznać kilkanaście ptaków po ich wyglądzie i głosie spośród ponad 70 gatunków. Nie było to proste zadanie . Konkurs był trudny, mimo iż naszym zdaniem byłyśmy bardzo dobrze przygotowane , zajęłyśmy IV miejsce.  Cóż, inne drużyny okazały się lepsze, na czele z drużyną ze Rzgowa, która co roku stoi na najwyższym podium. Mimo porażki jesteśmy dumne, iż dzięki konkursowi potrafimy rozpoznać wiele gatunków ptaków po wyglądzie i głosie.

 „Znawczynie ptaków z SP 5“


29.04.2014 r.

KONKURS EKOLOGICZNY

        W Szkole Podstawowej nr 17 w Pabianicach odbył się po już po raz 11 Powiatowy Konkurs Ekologiczny „Parki Narodowe Polski“. W konkursie wzięło udział 12 drużyn z większości szkół podstawowych z powiatu pabianickiego. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klas piątych, przygotowywane przez wiele miesięcy przez panią Sylwię Łaguniak, czyli Zofia Raczyńska z kl. VA, Oliwia Grzegorzewska, Julia Różańska, Julia Szymczak z kl. VB.

Konkurs składał się w dwóch etapów. Do pierwszego należało przygotować prezentację multimedialną nt. wybranych gatunków zwierząt występujących na terenie Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego i ciekawie ją zaprezentować. Nasze uczennice wcieliły się w role: daniela – Oliwia, łabędzia krzykliwego – Julia R. i rzekotki drzewnej Julia Sz. Zaprezentowały się znakomicie. Po tej części pokonały 11 drużyn i okazały się najlepsze. W drugim etapie należało nie tylko wykazać się znakomitą wiedzą na temat Parków Narodowych w Polsce, ale także rozpoznawać zwierzęta i rośliny tam występujące po wyglądzie i głosach. To sprawiło naszej drużynie najwięcej problemów i w rezultacie końcowym zajęły III miejsce. Wielkie brawa dla naszych reprezentantek, gdyż w tak młodym wieku znać tyle szczegółów na temat Parków Narodowych w Polsce to niełatwe zadanie.

  opiekun drużyny Sylwia Łaguniak


7.05.2014

 

SPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI W DNIU 7.05.2014r.

         7.05.2014r odbył się wyjazd do kina Silver - Screen na film zatytułowany "Amazonia. Przygody małpki Sai". Na wycieczkę pojechało 30 dzieci oraz dwóch opiekunów. Rozpoczęła się ona wizytą w palmiarni, gdzie uczniowie dostali sporą dawkę wiedzy na temat tropikalnej roślinności oraz egzotycznych ryb. Po lekcji ekologii został udostępniony piękny ogród, w którym można podziwiać naszą rodzimą roślinność.   

       Ogród zrobił na wszystkich niesamowite wrażenie, ponieważ rośnie w nim wiele gatunków drzew, krzewów i kwiatów, które właśnie rozpoczęły proces kwitnienia.
To była wyjątkowo udana "wyjazdowa" lekcja ekologii.


8.05.2014

SPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI W DNIU 8.05.2014r.

8.05.2014 roku dwudziestu uczniów – uczestników  kółka Ekologicznego i Prozdrowotnego wybrało się na edukacyjną  wycieczkę do Bełchatowa. Wyprawę zaczęliśmy spod szkoły o godz. 9.30 z panią Sylwią Łaguniak i Beatą Florczak.  Najpierw pojechaliśmy do Eko Regionu Bełchatów, który zajmuje się segregowaniem, transportowaniem i zagospodarowywaniem odpadów. Pracownik  firmy oprowadził nas po terenie firmy. Nauczyliśmy się segregować odpady i zobaczyliśmy jak jest to prawidłowo robione. Eko Region obsługuje 60 gmin.  Odpady nie leżą tu dłużej niż 3-4 godziny, dlatego nie mają prawa fermentować. Pracownice segregują butelki kolorami, ponieważ mają one inną wartość w skupie. Maszyna, nazywana "prasowarką" prasuje w bele np. tekturę, papier i posegregowane butelki. Niektórzy z pracowników przygotowują pojemniki na odpady zgodnie z zamówieniem klienta.   Na koniec dostaliśmy soczki i batoniki. Następnie pojechaliśmy do nowo otwartego muzeum PGE Bełchatów „Giganty Mocy”. Tam podzieliliśmy się na dwie grupy. Jedna grupa zwiedzała muzeum, druga oglądała film pt. "Jak się robi prąd?". Potem nastąpiła zamiana. Na filmie była przedstawiona praca elektrowni Bełchatów. Po muzeum oprowadzał nas Woltuś, od którego dowiedzieliśmy się,  że prąd produkuje się poprzez spalanie węgla brunatnego, dlatego elektrownia znajduje się w sąsiedztwie odkrywkowej kopalni węgla brunatnego Bełchatów. Pozytywnym przykładem pracy elektrowni jest 15 wiatraków na górze Kamieńsk. Potem wszyscy kupiliśmy pamiątki, a w drodze do autokaru zjedliśmy hot dog-i i ruszyliśmy do Pabianic. Wycieczka była ciekawa i dużo z niej wynieśliśmy.

Natalia Kaszowska 5a

WYNIKI KONKURSU LITERACKIEGO „KOCHASZ DZIECI, NIE PAL ŚMIECI”

W konkursie wzięli udział uczniowie szkoły uczestniczący w zajęciach kół pozalekcyjnych. Zadanie polegało na wykonaniu pracy literackiej w postaci listu do sąsiada, wiersza, fraszki, opowiadania itp. stanowiącej przestrogę przed spalaniem odpadów w przydomowym piecu oraz interpretację hasła konkursowego.
Oto wybrane prace:

1.Alicja Waszczykowska klasa IIIb
2.Joanna Stefańska klasa IIIb
3.Weronika Stręgiel klasa VIa


13.05.2014

SPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI W DNIU 13.05.2014r.

 

            Dnia 13 maja 2014 roku odbyła się wycieczka do ZOO Safari w Borysewie. Wzięło w niej udział trzydzieścioro dzieci z klas I - VI. Opiekunami  wycieczki były:  wicedyrektor szkoły, pani Beata Florczak i pani Renata Adler, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej.

 

Jest to unikalne miejsce, gdzie można stanąć twarzą w twarz z dzikimi zwierzętami z całego świata. Podziwialiśmy nie tylko najgroźniejsze zwierzęta : białe lwy, tygrysy bengalskie, pumę, białe wilki, serwale, ale także lemury, bawoły indyjskie i tapira. Na terenie ogrodu zoologicznego mieszkają też antylopy, zebry oraz małpy. Są także kangury, kajmany, wielbłądy. Osobną atrakcję stanowi tzw. „Świat wodny”. To specjalnie utworzona wyspa, którą zamieszkuje ptactwo wodne, żółwie oraz foka Dawid. Nie sposób wymienić wszystkich mieszkańców ogrodu, bo jest tam 350 zwierząt reprezentujących 85 gatunków z 5 kontynentów. 

Naszą uwagę zwróciły szczególnie:

1. Lwy, które miały rzadką, białą sierść. Na wybiegu były trzy samice oraz jeden samiec.  W Borysewie urodziły się również trzy zdrowe, białe i jedyne w Polsce  białe lwiątka. Jest to wielki sukces! Wszystkie lwy były albinosami ( tak nazywa się zwierzęta, które  mają białą sierść oraz czasami czerwone oczy, a zwyczajowo dany gatunek powinien mieć  kolor sierści charakterystyczny dla niego).  Lwy to największe koty w Afryce. Są one jednymi z najsilniejszych zwierząt na Ziemi. Jest wiele plotek, że te dumne i piękne koty są ludojadami,  ale tylko nieliczne gustują w ludzkim mięsie. Na ogół polują na antylopy gnu, zebry lub guźce.

2. Osioł Poitu  to jedna z największych i najrzadszych ras osła. Można ją rozpoznać po charakterystycznej okrywie włosowej, która jest dłuższa i bardziej miękka niż u innych osłów. Zazwyczaj maść jest brązowa, ciemnoruda lub czarna. Powinna być często strzyżona. Chrapy są białe. Klacze (samice)  są nieco mniejsze od ogierów (samce).

3. Struś Emu jest drugim co do wielkości ptakiem na Ziemi zaraz po strusiu. Osiąga nawet dwa metry wysokości. Upierzenie Emu jest brązowe.  Żyją one w dużych stadach, które bezustannie migrują poszukując  jedzenia.  Emu potrafi  świetnie biegać, osiągając nawet pięćdziesiąt kilometrów na godzinę. Potrafi także dobrze pływać J

Można by dużo opowiadać, ale chyba żadne słowa nie oddadzą tego, jak wspaniale się bawiliśmy.  Możliwość karmienia  małych zwierząt hodowlanych była dodatkową atrakcją. Niektóre kózki potrafiły brykać i domagać się karmy. Przepychały się i  zwracały na siebie uwagę w zabawny sposób.

Polecamy wszystkim odwiedzenie tego miejsca. Pobyt w ZOO Safari w Borysewie to wspaniała przyrodnicza przygoda! 

Oliwia Grzegorzewska, kl. VB


27.05.2014r.

SPRAWOZDANIE Z AKCJI PRZEPROWADZONEJ DLA MIESZKAŃCÓW PABIANIC

 

      27 maja 2014roku uczniowie klasy III b na zajęciach koła, w ramach działań ekologicznych, własnoręcznie przygotowali ulotki na temat konieczności sprzątania po swoim psie. Następnie udali się na spacer ulicami miasta i rozdawali ulotki oraz zestawy do sprzątania po swoim pupilu mieszkańcom miasta.


SPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI KLAS IIIc i IIIb

 

10.06.2014r.

Wyjechaliśmy o godzinie 7.00. Najpierw dojechaliśmy do Ujazdu, gdzie zwiedzaliśmy z przewodnikiem park Mikrokosmos. W parku były różne owady. Pan przewodnik przybliżył nam świat owadów oraz przedstawił wpływ człowieka i zanieczyszczeń na życie owadów. Następnie  odbyły się warsztaty plastyczne, na których dostaliśmy sztuczne owady do pokolorowania.

            Później ruszyliśmy do Rogowa. Tam zwiedzaliśmy arboretum i poznaliśmy bardzo dużo ciekawych gatunków drzew i krzewów oraz kwiatów. Po zwiedzeniu arboretum poszliśmy z przewodnikiem na spacer do lasu. Pani przewodnik rozdała nam karty pracy, na których zaznaczaliśmy drzewa i krzewy znajdujące się w lesie.

            Wycieczka do Ujazdu i Rogowa była bardzo fajna i interesująca. Dowiedzieliśmy się różnych ciekawych informacji na temat otaczającego nas świata.

Martynka Borowska


SPRAWOZDANIE Z KONKURSU WIEDZY PRZEPROWADZONEGO W TRAKCIE RAJDU EKOLOGICZNEGO

SZKOLNY RAJD EKOLOGICZNY

          Szkolny Rajd Ekologiczny odbył się 6 czerwca 2014r. już po raz szósty. W tym roku został zorganizowany przez grupę nauczycieli – organizatorów w lesie w Dłutowie. Przygotowania rozpoczęły się od nawiązania kontaktu z panem Krystianem Cysewskim – leśniczym lasu i uzyskania jego zgody oraz zgody Nadleśnictwa Kolumna na zorganizowanie rajdu w Dłutowie. Od leśniczego otrzymaliśmy również mapę lasu, która posłużyła nam do opracowania tras. Zdecydowaliśmy się na dwie trasy:

1 – dla uczniów klas I – III o długości 4 km

2 – dla uczniów klas IV – VI o długości 8 km.

Dodatkową atrakcją trasy dłuższej oraz w ogóle dłutowskiego lasu jest pomnik – replika samolotu Łoś z czasu
II wojny światowej oraz opis zdarzeń z tamtych czasów, czyli lekcja historii na trasie rajdu ekologicznego. Uczniowie na miejsce dowożeni byli autokarami firmy przewozowej PHU „OLA“ p. Tomasza Trzeszczaka według ściśle wyznaczonego harmonogramu przejazdów. Dzięki funduszom pozyskanym z WFOŚ i GW przewóz (3000 zł) był bezpłatny.

W rajdzie uczestniczyło 251 uczniów wszystkich klas naszej szkoły oraz dyrekcja, większość wychowawców, nauczycieli, pracowników obsługi i administracji oraz ponad 20 rodziców. Uczestnicy zmagali się z zadaniami na punktach kontrolnych. Klasy I – III zatrzymywały się na  3 punktach kontrolnych: sprawnościowym, teoretycznym (test ekologiczny) i plastycznym, na którym wykonywały prace przedstawiające mieszkańców lasu z elementów przyrody zebranych po drodze.

Klasy IV – VI wykonywały zadania na 4 punktach: polonistycznym, matematycznym, ekologicznym i sprawnościowym.

Uczniowie wykonywali zadania w grupach.

Z funduszy WFOŚ i GW ufundowane zostały nagrody: sprzęt sportowy, książki, dyplomy i statuetka rajdowa,
 a także przejazd dla klasy do kina lub teatru w Łodzi (przez p. T. Trzeszczaka ).

Na koniec rajdu wszyscy uczestnicy otrzymali gorący posiłek – zupę gulaszową z bułką i soczkiem, przygotowaną przez panie kucharki w ramach obiadu szkolnego.

Wyniki:                
KLASY I - III

KLASA

Punkt kontrolny 
nr  1 - sprawnościowy

Punkt kontrolny
nr 2 -
ekologiczny

Punkt kontrolny
 nr 3
 - plastyczny

Łączna suma punktów

Miejsce

IA 

7

18

8

33

III

IB 

8

16,5

7

31,5

IV

IIA 

5

14,5

5

24,5

VI

IIB 

9

19,5

9

37,5

I

IIIA 

6

17

6

29

V

IIIB 

8

17,5

8

33,5

II

IIIC 

10

18

10

38

Nagroda Główna

 

 

 

 

 

 

 

 

KLASY IV – VI

KLASA

Pkt kontr.
nr  1 –

polonistyczny

Pkt kontr. nr 2 - ekologiczny

Pkt kontr.
nr 3 - matematyczny

Pkt kontr.
nr 4 - sprawnościowy

Łączna suma punktów

Miejsce

IVA

7.0

5

8

29

V

IVB

6.5

7.5

9

10

33

III

VA

7.5

9

9

34.5

I

VB

7

8.5

6

10

31.5

IV

VIA

8.5 

7.0

10

9

34

II

VIB

7

6.0

6

9

28

VI

 

  w imieniu wszystkich organizatorów Sylwia Łaguniak.


SPRAWOZDANIE Z APELU PODSUMOWUJĄCEGO PROJEKT

Podsumowanie wyników konkursu wiedzy przeprowadzonego w trakcie rajdu oraz całorocznych działań nastąpiło w czasie uroczystego apelu z udziałem gości: wiceprezesa spółki EKO – REGION oraz pracowników Straży Miejskiej w Pabianicach.

Sala gimnastyczna była tego dnia udekorowana pracami uczniów, które zostały wykonane na konkursach szkolnych. Uczniowie i pracownicy ubrali się tego dnia w zielone koszulki, które symbolizowały  bliskość z przyrodą.

Najpierw nastąpiło przedstawienie form działań podjętych przez szkołę w celu zrealizowania programu pn. „Szanuj przyrodę – segreguj”. Przedstawiono w formie prezentacji zakres wsparcia finansowego uzyskanego z WFOŚiGW i przeznaczenie uzyskanych środków na pomoce, zajęcia, wycieczki, konkursy.

 

 

W drugiej części podsumowane zostały wyniki konkursu wiedzy. Wszystkie klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy. Główną nagrodę otrzymała klasa IIIc.

Drugie miejsce w konkursie wiedzy udało się uzyskać klasie IIb.  Nagrodą okazał się kupon warty 300zł na przejazd autokarowy do Łodzi w ustalonym z przewoźnikiem terminie. Tę nagrodę ufundował właściciel firmy transportowej p. Tomasz Trzeszczak. Kolejne miejsca zostały nagrodzone sprzętem sportowym zakupionym na potrzeby klas -  kijkami trekkingowymi, piłkami, kometkami oraz paletkami do tenisa stołowego. Następnie wręczono nagrody rzeczowe – książki przyrodnicze dla zwycięzców szczególnie wyróżniających się indywidualnie w przeprowadzonych konkursach. 

Na koniec przekazano podziękowanie za przygotowanie rajdu organizatorom (nauczycielom, pracownikom administarcji i obsługi, rodzicom, pielęgniarce) a także osobom, które pomogały w realizacji całorocznego programu  - wiceprezesowi spółki EKO REGION, pracownikom straży, leśniczemu. Miłe słowa podziękowania od gości oraz obecnej w rajdzie szkolnym    p. Z. Schmidt, głównego konsultanta Powiatowego Ośrodka Doskonalenia i Doradztwa Metodycznego w Pabianicach  dają nam poczucie, że podejmowane działania ekologiczne przynoszą korzyści dzieciom.   


SPRAWOZDANIE Z ZAJĘĆ KLASY IIA

ZE SZKOLNYM KOORDYNATOREM

 DO SPRAW EKOLOGII

       16 czerwca p. Sylwia Łaguniak, nauczycielka przyrody w naszej szkole, zaprosiła do pracowni przyrodniczej klasę II a. Drugoklasiści inspirowani wierszem Igora Sikiryckiego Sznurek Jurka odbyli wyimaginowaną podróż na podwórko, na którym urosła wielka góra śmieci. Uczniowie określali zagrożenia związane z niektórymi odpadami. Segregowały odpady i wrzucały do właściwych pojemników.

 Po wykonaniu zadania odbyła się dyskusja na temat : Po co segregujemy odpady? Pani Sylwia wyjaśniła pojęcie „Recyklingu” poprzez porównanie do czarodzieja, który zabiera śmieci i przerabia je ponownie na inne przedmioty. Zajęcia, których zadaniem było rozwijanie wrażliwości oraz chęci działania na rzecz kształtowania i ochrony środowiska wzbogacił film nt. właściwego współżycia ludzi z przyrodą. Lekcję zakończył quiz podsumowujący właściwe postawy ekologiczne z symbolicznymi nagrodami.